Gebelik

Hamilelikte duyulan endişeler

0

Hamilelikte annelerin yaşadığı birçok endişe ve problemler vardır. Özellikle teknoloji ilerledikçe elimizde bulunan bu teknoloji bazen en büyük düşmanımız olabiliyor. Sosyal medya ve interneti doğru kullanamayan anneler tüm merak ettiklerini, doğru yanlış sorgulamaksızın forumlara danışabiliyor.

1-Doğru Sandığımız Yanlışlar Teknoloji ilerledikçe insanlar birbirleriyle daha az yüzyüze iletişim kurar oldu. Günümüzde de hamileler merak ettikleri konuları bir bilene örn. doktorlarına veya bilir kişilere danışmak yerine internetteki bazı forumlara danışıyor. Bu forumlar kimi zaman bizi doğruya götürürken kimi zamanda tamamen ruhsal çöküntüye sürükleyebiliyor. Örn: bir anne bebeğinin gelişimini internetten anne karnında bile takip edebiliyor ve bu bilgiler çoğu zaman doğru iken çoğu zamanda yanıltıcı olabiliyor.

2-Hamilelikte Beslenme Adına Duyulan Endişeler Hemen hemen herşeyin tadının, kokusunun hatta gdosunun değiştirildiği şu zamanda bir hamile ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenebilir ki? Eskiden kurtlu dediğimiz elmaları organik olduğu için şimdi mumla arar olduk. Sağlıklı beslenmek adına birsürü masraf ve külfete girerken bir anne, özellikle de maddi geliri kısıtlı bir anne marketten aldığı gıdalarla beslenmek zorunda kalıyor. Buda özellikle hamileliğin ilk aylarında kafamızı karıştıran ve bizi zorlayan endişelerimizden en önemlisidir.

3-Hamilelikte Tamamen Duygusal Nedenlerden Duyulan Endişeler Hamilelikte belkide en çok hissettiğimiz ve yaşadığımız şey duygusallıktır elbette. Bir anne daha bebeğinin varlığından ilk haberdar olduğu andan itibaren ona karşı korumacı ve sevgi doludur. Onu her türlü kötülükten korumak isterken yapamayacağı endişesine de düşer elbette. En çok bilinenlerinden “doğuramayacağım, ona iyi bir anne olamayacağım, doğumumda bir terslik olursa, emziremezsem,sütüm yetmezse ” gibi ve benzeri kaygılar yaşarız hepimiz. Bu endişelere kimi zaman hormonlar, kimi zaman da daha rahmimize düştüğü anda içimizde hissettiğimiz annelik iç güdüsü neden olur. Herzaman yalnız olduğumuzu düşünürüz fakat değilizdir. Aslında pek çok hamilenin yaşadığı duyguları birtek biz yaşıyoruz gibi gelir ama kesinlikle yalnız değilsinizdir. 4-Hamilelikte Alışkanlıklardan Vazgeçme Endişesi Annelerde hata yapar . Onlarında alıştıkları bir yaşam biçimi vardır ve bebekleri için kimi zaman bu alışkanlıklarından vazgeçmek ve kendilerinden ödün vermek zorunda kalırlar. Bir anne kahve içmeyi severken bir diğer annede sigara kullanıyordur. Fakat bunlardan vazgeçmek özellikle de bağımlı bir durumdaysa eğer anne için herzaman kolay değildir. Hele hele alkol tüketmeyi seven hamileler var ise bu alışkanlıklarından kaçarak uzaklaşmalıdırlar. Elbette kolay değildir ama annelik esasında her saniyesinde kendinden seve seve ödün vermek değilmidir ? Herkese kolay hamilelikler, sağlıklı doğumlar ve sağlıklı bebekler diliyorum.

Sevgiler.

Preppy Modası ile Tarzını Alevlendir

Previous article

Yaş Maya İle Gelen Doğal Güzellik

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Gebelik