HAMİLELİKTE AMNİYOSENTEZ İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?


0
1 Paylaşım

Hamilelik hem fiziksel hem psikolojik olarak değişim ve gelişim sürecidir. Hamilelikte yaş, kilo, genetik ve kalıtsal hastalıklar, birinci derece akrabalardaki rahatsızlıklar hamilelik süresince önemlidir. Hamilelikte yaş faktörü özellikle önemli olup, ailedeki kalıtsal hastalıklar da hamilelikte sizi Amniyosentez işlemi yaptırmanıza sebep olabilir. Hamilelikte yapılacak olan ikili test sadece bebeğiniz için yapılacak olup ikili test sonucuna göre çeşitli kalıtımsal veya genetik hastalıklar saptanabilmektedir. İkili test sonucunuz doktorunuzu şüphe ettirecek olgular üzerine çıkmışsa sizi Amniyosentez yapılmasına teşvik edebilir. Amniyosentez işlemi hamilelikte 5. Ayda yapılabilir. 4. Ayda yapılan ikili test sonucuna göre Amniyosentez işlemine doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Amniyosentez işlemi bebeğinizin henüz karnınızda iken genetiğinin kontrol edilmesi ve DNA raporunun ortaya çıkarılması işlemidir.

Amniyosentez işlemi neden yapılır?

Amniyosentez işlemi bebeğinizin genetik raporunun incelenmesini ve bebeğiniz hakkında oluşabilecek veya oluşmayacak risk faktörlerini (Down Sendrom, Zeka Geriliği, Otizm…) belirlemek için kullanılan ve uygulanan kesin çözümdür

Amniyosentez işlemi profesyonel bir doktor tarafından yapılması gereken oldukça dikkatli olunması gereken bir testtir. Amniyosentez yapılırken siz bir sedye üzerinde sırt üstü yatarsınız doktorunuz ultrason ile sizin karnınızda kontrol sağlarken aynı zamanda da bebeğinizi ekranda inceler. Bir enjektör yardımı ile bebeğinizin içinde bulunduğu Amniyo sıvısından bir enjekte alır ve işlemin sonucu gittiğiniz doktora veya kliniğe göre değişiklik göstererek 3 gün veya 1 ay sürebilir. Amniyo sıvısından alınan örnek laboratuar tarafından incelenerek bebeğinizde herhangi bir kalıtımsal veya genetik rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilir ve %99 sonuç verir. %99 olumlu çıkan bir Amniyo sıvısında gelişen bebekte herhangi bir kalıtımsal veya gelişimsel bozukluk meydana gelmeyecektir anlamı taşır.

Amniyosentez işlemi sizi korkutuyormu?

Kesinlikle korkmanıza gerek yok arı ısırığından farksız olacaktır. Aklınızdaki soru işaretlerini giderecek ve hamileliğinizi rahat geçirmenize olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte duyulan endişeler

Amniyosentez işlemi yaptıracaksanız bir profesör yardımı almalısınız. Çok dikkatli yapılması gereken bir işlem olan Amniyosentez testi oluşabilecek olumsuz etkiler %50 düşük riski oluşturabilmesidir. Ancak bu sizi korkutmasın emin ellerde ve uzman kişilerce yaptırılan bu test her zaman sağlıklı sonuçlar verir. Bu testin içeriği ya %99 DNA olumlu ya da %99 DNA olumsuz çıkacaktır ve aklınızdaki soru işaretleri bitecektir. Her iki sonuçta kesin bilgidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı