Gebelik

HAMİLELİKTE AMNİYOSENTEZ İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

0

Hamilelik hem fiziksel hem psikolojik olarak değişim ve gelişim sürecidir. Hamilelikte yaş, kilo, genetik ve kalıtsal hastalıklar, birinci derece akrabalardaki rahatsızlıklar hamilelik süresince önemlidir. Hamilelikte yaş faktörü özellikle önemli olup, ailedeki kalıtsal hastalıklar da hamilelikte sizi Amniyosentez işlemi yaptırmanıza sebep olabilir. Hamilelikte yapılacak olan ikili test sadece bebeğiniz için yapılacak olup ikili test sonucuna göre çeşitli kalıtımsal veya genetik hastalıklar saptanabilmektedir. İkili test sonucunuz doktorunuzu şüphe ettirecek olgular üzerine çıkmışsa sizi Amniyosentez yapılmasına teşvik edebilir. Amniyosentez işlemi hamilelikte 5. Ayda yapılabilir. 4. Ayda yapılan ikili test sonucuna göre Amniyosentez işlemine doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Amniyosentez işlemi bebeğinizin henüz karnınızda iken genetiğinin kontrol edilmesi ve DNA raporunun ortaya çıkarılması işlemidir.

Amniyosentez işlemi neden yapılır?

Amniyosentez işlemi bebeğinizin genetik raporunun incelenmesini ve bebeğiniz hakkında oluşabilecek veya oluşmayacak risk faktörlerini (Down Sendrom, Zeka Geriliği, Otizm…) belirlemek için kullanılan ve uygulanan kesin çözümdür

Amniyosentez işlemi profesyonel bir doktor tarafından yapılması gereken oldukça dikkatli olunması gereken bir testtir. Amniyosentez yapılırken siz bir sedye üzerinde sırt üstü yatarsınız doktorunuz ultrason ile sizin karnınızda kontrol sağlarken aynı zamanda da bebeğinizi ekranda inceler. Bir enjektör yardımı ile bebeğinizin içinde bulunduğu Amniyo sıvısından bir enjekte alır ve işlemin sonucu gittiğiniz doktora veya kliniğe göre değişiklik göstererek 3 gün veya 1 ay sürebilir. Amniyo sıvısından alınan örnek laboratuar tarafından incelenerek bebeğinizde herhangi bir kalıtımsal veya genetik rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilir ve %99 sonuç verir. %99 olumlu çıkan bir Amniyo sıvısında gelişen bebekte herhangi bir kalıtımsal veya gelişimsel bozukluk meydana gelmeyecektir anlamı taşır.

Amniyosentez işlemi sizi korkutuyormu?

Kesinlikle korkmanıza gerek yok arı ısırığından farksız olacaktır. Aklınızdaki soru işaretlerini giderecek ve hamileliğinizi rahat geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Amniyosentez işlemi yaptıracaksanız bir profesör yardımı almalısınız. Çok dikkatli yapılması gereken bir işlem olan Amniyosentez testi oluşabilecek olumsuz etkiler %50 düşük riski oluşturabilmesidir. Ancak bu sizi korkutmasın emin ellerde ve uzman kişilerce yaptırılan bu test her zaman sağlıklı sonuçlar verir. Bu testin içeriği ya %99 DNA olumlu ya da %99 DNA olumsuz çıkacaktır ve aklınızdaki soru işaretleri bitecektir. Her iki sonuçta kesin bilgidir.

2019 MOBİLYA MODASI

Previous article

Tekzen Klozet Kapağı Modelleri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Gebelik