• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
HAMİLELİKTE AMNİYOSENTEZ İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

HAMİLELİKTE AMNİYOSENTEZ İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

Hamilelik hem fiziksel hem psikolojik olarak değişim ve gelişim sürecidir. Hamilelikte yaş, kilo, genetik ve kalıtsal hastalıklar, birinci derece akrabalardaki rahatsızlıklar hamilelik süresince önemlidir. Hamilelikte yaş faktörü özellikle önemli olup, ailedeki kalıtsal hastalıklar da hamilelikte sizi Amniyosentez işlemi yaptırmanıza sebep olabilir. Hamilelikte yapılacak olan ikili test sadece bebeğiniz için yapılacak olup ikili test sonucuna göre […]

Hamilelik hem fiziksel hem psikolojik olarak değişim ve gelişim sürecidir. Hamilelikte yaş, kilo, genetik ve kalıtsal hastalıklar, birinci derece akrabalardaki rahatsızlıklar hamilelik süresince önemlidir. Hamilelikte yaş faktörü özellikle önemli olup, ailedeki kalıtsal hastalıklar da hamilelikte sizi Amniyosentez işlemi yaptırmanıza sebep olabilir. Hamilelikte yapılacak olan ikili test sadece bebeğiniz için yapılacak olup ikili test sonucuna göre çeşitli kalıtımsal veya genetik hastalıklar saptanabilmektedir. İkili test sonucunuz doktorunuzu şüphe ettirecek olgular üzerine çıkmışsa sizi Amniyosentez yapılmasına teşvik edebilir. Amniyosentez işlemi hamilelikte 5. Ayda yapılabilir. 4. Ayda yapılan ikili test sonucuna göre Amniyosentez işlemine doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekmektedir. Amniyosentez işlemi bebeğinizin henüz karnınızda iken genetiğinin kontrol edilmesi ve DNA raporunun ortaya çıkarılması işlemidir.

Amniyosentez işlemi neden yapılır?

Amniyosentez işlemi bebeğinizin genetik raporunun incelenmesini ve bebeğiniz hakkında oluşabilecek veya oluşmayacak risk faktörlerini (Down Sendrom, Zeka Geriliği, Otizm…) belirlemek için kullanılan ve uygulanan kesin çözümdür

Amniyosentez işlemi profesyonel bir doktor tarafından yapılması gereken oldukça dikkatli olunması gereken bir testtir. Amniyosentez yapılırken siz bir sedye üzerinde sırt üstü yatarsınız doktorunuz ultrason ile sizin karnınızda kontrol sağlarken aynı zamanda da bebeğinizi ekranda inceler. Bir enjektör yardımı ile bebeğinizin içinde bulunduğu Amniyo sıvısından bir enjekte alır ve işlemin sonucu gittiğiniz doktora veya kliniğe göre değişiklik göstererek 3 gün veya 1 ay sürebilir. Amniyo sıvısından alınan örnek laboratuar tarafından incelenerek bebeğinizde herhangi bir kalıtımsal veya genetik rahatsızlık olup olmadığı kontrol edilir ve %99 sonuç verir. %99 olumlu çıkan bir Amniyo sıvısında gelişen bebekte herhangi bir kalıtımsal veya gelişimsel bozukluk meydana gelmeyecektir anlamı taşır.

Amniyosentez işlemi sizi korkutuyormu?

Kesinlikle korkmanıza gerek yok arı ısırığından farksız olacaktır. Aklınızdaki soru işaretlerini giderecek ve hamileliğinizi rahat geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Amniyosentez işlemi yaptıracaksanız bir profesör yardımı almalısınız. Çok dikkatli yapılması gereken bir işlem olan Amniyosentez testi oluşabilecek olumsuz etkiler %50 düşük riski oluşturabilmesidir. Ancak bu sizi korkutmasın emin ellerde ve uzman kişilerce yaptırılan bu test her zaman sağlıklı sonuçlar verir. Bu testin içeriği ya %99 DNA olumlu ya da %99 DNA olumsuz çıkacaktır ve aklınızdaki soru işaretleri bitecektir. Her iki sonuçta kesin bilgidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı