Gebe Kadınlarda Karın Ağrısı


0

Hamilelikte karın ağrısı sık görülmekte olan bir sağlık sorunudur. Gebelik sürecinin başlamasının ardından ilk hafta içerisinde karın ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durum genellikle zararsız ve normal kabul edilebilir bir durumdur.

Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri

Kabızlık idrar yolu enfeksiyonu, rahmi tutan bağların gerilmesi, Braxton Hicks kasılmaları, doğumun yaklaştığı süreçteki doğum kasılmaları gibi nedenlerden dolayı yaşanan gebelikte karın ağrıları söz konusu olduğunda endişe yapmaya gerek yoktur.

Düşük, erken doğum, dış gebelik, gebelik zehirlenmesi, apandisit, böbrek taşı, plasentanın rahimden ayrılması, safra kesesi taşı, hamilelikte myom büyümesi gebelikte karın ağrısı yapan ciddi sağlık sorunlarıdır.

Gebelikte Karın Ağrısı Yaşandığında Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Ateş, halsizlik, cilt döküntüsü, sancılı idrar, bulantı, kusma, vajinal akıntı, kanama, birdenbire başlayan şiddetli karın ağrısı görüldüğünde mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir

Gebelikte Karın Ağrısının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Ilık bir duş alındıktan sonra ağrı olan bölgeye sıcak havlu koyulabilir. Kasılmaların hafiflemesi ve ağrının azalması için bol sıvı almak işe yarayabilir. Bünye yormadan yapılan hafif egzersizler ve hareket etmek özellikle gaz sancısı nedeniyle karın ağrısı yaşanan durumlarda yararlı olmaktadır. Sırt üstü uzanarak dinlenmek karın ağrısına iyi gelebilir. Oturup kalkarken veya yatarken pozisyon değiştirme sırasında yavaş hareket etmek hamilelikte karın ağrıları yaşamanın engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca ılık kompres yapmak ve dolaşıma girmeyen uygun ilaçlar kullanmak bebeğe zarar vermeden karın ağrısına müdahale etmeyi sağlar. Her ihtimale karşı ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Sık sık ama azar azar yemek, yeterli miktarda sıvı almak ve lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerini düzenleyeceği için bağırsaklar sebebiyle gebelikte karın ağrısı yaşamanın önüne geçmek için yardımcı olur.

Gebelikte karın ağrısı basit bir durum gibi gözükse de hiç umulmadık sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden karın ağrısı ve belirtileri iyi bir şekilde analiz edilerek herhangi bir durumdan şüphelenilmesi halinde doğrudan doktora görünmek hem anne hem de bebek için en mantıklı seçenek olacaktır. Bçylece gebelikte istenmeyen sonuçların önüne geçilebilir.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı