• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Gebe Kadınlarda Karın Ağrısı

Gebe Kadınlarda Karın Ağrısı

Hamilelikte karın ağrısı sık görülmekte olan bir sağlık sorunudur. Gebelik sürecinin başlamasının ardından ilk hafta içerisinde karın ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durum genellikle zararsız ve normal kabul edilebilir bir durumdur. Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri Kabızlık idrar yolu enfeksiyonu, rahmi tutan bağların gerilmesi, Braxton Hicks kasılmaları, doğumun yaklaştığı süreçteki doğum kasılmaları gibi nedenlerden dolayı yaşanan gebelikte karın […]

Hamilelikte karın ağrısı sık görülmekte olan bir sağlık sorunudur. Gebelik sürecinin başlamasının ardından ilk hafta içerisinde karın ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durum genellikle zararsız ve normal kabul edilebilir bir durumdur.

Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri

Kabızlık idrar yolu enfeksiyonu, rahmi tutan bağların gerilmesi, Braxton Hicks kasılmaları, doğumun yaklaştığı süreçteki doğum kasılmaları gibi nedenlerden dolayı yaşanan gebelikte karın ağrıları söz konusu olduğunda endişe yapmaya gerek yoktur.

Düşük, erken doğum, dış gebelik, gebelik zehirlenmesi, apandisit, böbrek taşı, plasentanın rahimden ayrılması, safra kesesi taşı, hamilelikte myom büyümesi gebelikte karın ağrısı yapan ciddi sağlık sorunlarıdır.

Gebelikte Karın Ağrısı Yaşandığında Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Ateş, halsizlik, cilt döküntüsü, sancılı idrar, bulantı, kusma, vajinal akıntı, kanama, birdenbire başlayan şiddetli karın ağrısı görüldüğünde mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir

Gebelikte Karın Ağrısının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Ilık bir duş alındıktan sonra ağrı olan bölgeye sıcak havlu koyulabilir. Kasılmaların hafiflemesi ve ağrının azalması için bol sıvı almak işe yarayabilir. Bünye yormadan yapılan hafif egzersizler ve hareket etmek özellikle gaz sancısı nedeniyle karın ağrısı yaşanan durumlarda yararlı olmaktadır. Sırt üstü uzanarak dinlenmek karın ağrısına iyi gelebilir. Oturup kalkarken veya yatarken pozisyon değiştirme sırasında yavaş hareket etmek hamilelikte karın ağrıları yaşamanın engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca ılık kompres yapmak ve dolaşıma girmeyen uygun ilaçlar kullanmak bebeğe zarar vermeden karın ağrısına müdahale etmeyi sağlar. Her ihtimale karşı ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Sık sık ama azar azar yemek, yeterli miktarda sıvı almak ve lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerini düzenleyeceği için bağırsaklar sebebiyle gebelikte karın ağrısı yaşamanın önüne geçmek için yardımcı olur.

Gebelikte karın ağrısı basit bir durum gibi gözükse de hiç umulmadık sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden karın ağrısı ve belirtileri iyi bir şekilde analiz edilerek herhangi bir durumdan şüphelenilmesi halinde doğrudan doktora görünmek hem anne hem de bebek için en mantıklı seçenek olacaktır. Bçylece gebelikte istenmeyen sonuçların önüne geçilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı