Gebelik

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı ?

0

Pek çok hamile kadın gebelikte kaç kilo alınmalı diye merak etmektedir. Gebelikte kilo alma durumu kişiden kişiye göre değişmek ile birlikte sağlıklı beslendiğinizde ve doktorunuz tarafından size önerilen egzersizleri yaptığınızda kontrol altına alabileceğiniz bir durumdur. Size gebelikte kaç kilo almanın ideal olduğu ve bu ideal kilo alımının üstüne çıkmamanız için nasıl beslenmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

gebelikte sağlıklı beslenme

Gebelikte İdeal Kilo Alımı

Gebelikte ideal kilo kişiden kişiye göre değişir. Örneğin çok zayıf kişiler gebelikleri boyunca 14 – 15 kilo alabilirken; kilolu kişilerin en fazla alması gereken kilo 8 – 9 kilodur. Bu kiloyu gebeliğinizi öğrendiğiniz zaman tartıldığınız kiloyu baz alarak hesaplamalı ve hamilelikte ideal kilo almaya özen göstermelisiniz.

Kimi gebeler de gebeliğin ilk 4 ayında kilo verirler. Bu durum, kimi zaman her iki eşi de tedirgin etmekte bebeğin beslenmediği ve büyümediği düşünülmektedir. Bu ilk aylarda verilen kilo genellikle bulantı kaynaklıdır. 5 – 7 kilo verilmesi olağan sayılabilir. Eğer gebeliğinizin ilk aylarında bu şekilde kilo verirseniz endişelenmenize gerek yoktur. Ancak kilo kaybınız 7 kilonun üzerine çıkmışsa doktorunuz ile görüşüp bulantınızı bir çare bulunmasını istemelisiniz.

gebelikte ideal kilo alımı

Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Gebeliğinizin sağlıklı geçmesini, bebeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız hamilelik dönemi boyunca çok dikkatli ve düzenli beslenmelisiniz. İki kişi olduğunu düşünüp iki katı yemek yiyen gebeler, doğum sonrasında kilo vermekte güçlük yaşarlar. Ayrıca bu gebelerin, bebeklerinde de sağlık sorunları çıkma olasılığı çok yüksektir. Hamilelikte sık sık ve az yemek sağlıklı yiyecekler ile beslenmek, boş kaloriden uzak durmak, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak temel beslenme önerileridir.

Bağlı olduğunuz sağlık ocakları ve doktorunuz size sağlıklı beslenme ve ideal kilo alımı konusunda bilgi verebilir. Örnek beslenme listeleri hazırlayabilir.

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte doktorunuzun önereceği egzersizleri yapmak, herhangi bir tehlike veya risk altında değilseniz yürüyüş yapmak ve yorucu olmayan ev işlerinizi yürütmek hem kilo kontrolünüzü sağlar hem de doğumunuzu kolaylaştırır. Bu neden ile eğer düşük tehlikeniz veya başka sağlık sorununuz yoksa hafif ve yorucu olmayan hamilelikte egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz.

Yüksek At Kuyruğu Saç Modelleri Yeni Trend Oldu

Previous article

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Gebelik