Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı ?


0
1 Paylaşım

Pek çok hamile kadın gebelikte kaç kilo alınmalı diye merak etmektedir. Gebelikte kilo alma durumu kişiden kişiye göre değişmek ile birlikte sağlıklı beslendiğinizde ve doktorunuz tarafından size önerilen egzersizleri yaptığınızda kontrol altına alabileceğiniz bir durumdur. Size gebelikte kaç kilo almanın ideal olduğu ve bu ideal kilo alımının üstüne çıkmamanız için nasıl beslenmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Gebelikte İdeal Kilo Alımı

Gebelikte ideal kilo kişiden kişiye göre değişir. Örneğin çok zayıf kişiler gebelikleri boyunca 14 – 15 kilo alabilirken; kilolu kişilerin en fazla alması gereken kilo 8 – 9 kilodur. Bu kiloyu gebeliğinizi öğrendiğiniz zaman tartıldığınız kiloyu baz alarak hesaplamalı ve hamilelikte ideal kilo almaya özen göstermelisiniz.

Kimi gebeler de gebeliğin ilk 4 ayında kilo verirler. Bu durum, kimi zaman her iki eşi de tedirgin etmekte bebeğin beslenmediği ve büyümediği düşünülmektedir. Bu ilk aylarda verilen kilo genellikle bulantı kaynaklıdır. 5 – 7 kilo verilmesi olağan sayılabilir. Eğer gebeliğinizin ilk aylarında bu şekilde kilo verirseniz endişelenmenize gerek yoktur. Ancak kilo kaybınız 7 kilonun üzerine çıkmışsa doktorunuz ile görüşüp bulantınızı bir çare bulunmasını istemelisiniz.

Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Gebeliğinizin sağlıklı geçmesini, bebeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız hamilelik dönemi boyunca çok dikkatli ve düzenli beslenmelisiniz. İki kişi olduğunu düşünüp iki katı yemek yiyen gebeler, doğum sonrasında kilo vermekte güçlük yaşarlar. Ayrıca bu gebelerin, bebeklerinde de sağlık sorunları çıkma olasılığı çok yüksektir. Hamilelikte sık sık ve az yemek sağlıklı yiyecekler ile beslenmek, boş kaloriden uzak durmak, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak temel beslenme önerileridir.

Bağlı olduğunuz sağlık ocakları ve doktorunuz size sağlıklı beslenme konusunda bilgi verebilir. Örnek beslenme listeleri hazırlayabilir.

Hamilelikte Egzersiz

Hamilelikte doktorunuzun önereceği egzersizleri yapmak, herhangi bir tehlike veya risk altında değilseniz yürüyüş yapmak ve yorucu olmayan ev işlerinizi yürütmek hem kilo kontrolünüzü sağlar hem de doğumunuzu kolaylaştırır. Bu neden ile eğer düşük tehlikeniz veya başka sağlık sorununuz yoksa hafif ve yorucu olmayan hamilelikte egzersiz programlarını uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Evdeki Malzemelerle Gebelik Testi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı