GebelikSağlık

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

0

Hamilelikte yüksek tansiyon (Preeklampsi), gebe kadınları etkileyen en ciddi sorunlardan biridir. Bir kadın gebelik sırasında yüksek tansiyon (hipertansiyon), idrarda protein (proteinüre) ve / veya ellerin, ayakların ve / veya yüzün şişmesine neden olduğunda teşhis edilir. Ağır vakalarda, böbrek veya karaciğerde hasar, akciğerde sıvı birikimi veya merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları olduğuna dair kanıtlar olabilir. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 3-7’si gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkabilen pre-eklampsi gelişir.

Tedavi edilmeyen preeklampsi tehlikelidir çünkü annenin organlarına zarar verebilir ve nöbetlere neden olabilir. Eklampsi adı verilen bu nöbetler hemen tedavi edilmezse, genellikle bir kadın ve bebeği için ölümcül olurlar. Pre-eklampsi veya eklampsi bebekte doğum ağırlığının düşük olmasına, bebeğin sağlık problemlerine neden olabileceği prematüre doğum veya bebeğin doğumundan önce plasentanın rahim tarafından gevşetilerek kanamanın ortaya çıkmasına neden olan plasental abruptiona neden olabilir.

Pre-eklampsi, yaşamı tehdit eden başka bir durum olan HELLP sendromuna dönüşebilir. Tedavi edilmeyen preeklampsi bulunan her 200 kadından birinde eklampsi gelişir. Eklampsi vakalarının çoğu, gebeliğin üçüncü trimesterinde veya doğumdan sonraki 4 gün içinde görülür. Nadiren, doğumdan sonra 6 hafta kadar devam edebilir.

Pre-eklampsi bazen normal gebelik semptomlarına çok benzer semptomlara neden olur. Preeklamsi hastası olan bazı kadınların hiçbir belirtisi olmayabilir. Bu nedenle, tüm doğum öncesi muayenelere düzenli olarak katılmak önemlidir. Kontrol sırasında, doktorlar fizik muayene yapacak ve yüksek tansiyon ve idrar içindeki protein gibi pre-eklampsi işaretlerini aramak için laboratuvar testleri yapacaktır.

Taşıdığı Riskler

Araştırmacılar hâlâ pre-eklampsinin tam nedenini belirlemeye çalışıyorlar. Bununla birlikte, bazı risk faktörleri bulunur. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Pre-eklampsi ile geçmiş bir gebelik
 • Ailenin pre- eklampsi geçmişi
 • İlk kez hamile kalma
 • Hamilelik sırasında 35 yaşından büyük olma
 • şişmanlık
 • Birden fazla bebek taşımak

Kronik yüksek tansiyon, migren baş ağrısı, tip 1 veya tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, hiper pıhtılaşma durumu (yüksek oranda kan pıhtılaşması), antifosfolipid sendromu veya lupus da dahil olmak üzere diğer koşulların geçmesi de diğer bir risktir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Belirti ve Bulguları

Preeklamsi gebeliğin ciddi bir komplikasyonudur ve belirgin bir belirti göstermeyerek gelişebilir. Belirtiler varsa, normal gebelik sırasında karşılaşılanlarla benzerlik gösterebilirler. Örneğin, kilo alma ve şişme, normal gebeliklerde de görülen pre-eklampsi semptomlarıdır. Yüksek tansiyon, bir sağlık uzmanının rutin doğum öncesi bir ziyaret sırasında bunu algılayana kadar, pre-eklampsinin belirtileridir.

Preeklampsi ile ilişkili semptomlarınız varsa veya hamileliğinizde ani değişiklikler olduğunu fark ederseniz, sağlık uzmanınıza hemen bilgi vermeniz önemlidir. O, diğer pre-eklampsi semptomlarını arar ve belirtilerinizi izlemeye yardımcı olur. Tedavi edilmemiş preeklampsi, sizin ve bebeğiniz için ölümcül olabilecek ciddi bir durumdur. Belirtiler ortaya çıkarsa, doğum öncesi yapılan tüm kontrollere katılmaya dikkat edin ve tıbbi yardım isteyin.

Preeklamsi semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 

 • Haftada 2 kilo aşan ani kilo artışı
 • Ani yüz ve el şişmesi (ödem)
 • Sürekli baş ağrısı
 • Görme değişiklikleri: geçici görme kaybı, bulanık görüş, yanıp sönen ışık hissi veya ışık hassasiyeti
 • Zayıf dolaşimdan kaynaklanan mavimsi cilt
 • Mide bulantısı veya kusma, özellikle gebelik ortasından aniden ortaya çıkarsa
 • Azalan idrar çıkışı
 • Akciğerdeki sıvının neden olduğu nefes darlığı veya artmış kan basıncı
 • Özellikle karın sağ üst tarafında veya sağ tarafınıza koyulduğunda omuz ağrısı ya da karın ağrısı ya da karaciğer sorunları

Fiziksel bir muayene sırasında tespit edilebilen pre-eklampsi belirtileri şunları içerir:

Yüksek tansiyon

Alışılmadık derecede güçlü bacak refleksleri (diğer bir deyişle, bir sağlık uygulayıcısı dizinizi kauçuk bir çekiçle tıkladığında)

Bulanık görme, şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı ve nefes darlığı, pre-eklampsinin ciddi semptomlarıdır. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal tıbbi bakıma başvurmalısınız.

Komplikasyonlar

Tedavi edilmediği takdirde, preeklamsi, bir anne ve bebeği için ciddi ve hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir.

Muhtemel komplikasyonlar şunları içerir:

 • Nöbet (eklampsi)
 • Karaciğer kopması
 • inme
 • Bebekte düşük doğum ağırlığı
 • Plasental abruption (plasenta bebek doğmadan ve kanamaya neden olmadan uterusdan ayrılır)

Rahime Sülük Tedavisi

Previous article

Son Trend Kalpli Sevgililer Günü Makyajı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More in Gebelik