Anne ve Çocuk

Çocuklarınızı 5 Adımda Diş Fırçalamaya Alıştırın!

0

Sağlıklı dişlere sahip olma konusunda açıklamalar yaparak çocukları diş fırçalamaya alıştırma konusunda bilgiler veren diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, 5 adımda çocuklarınıza nasıl diş fırçalama alışkanlığı kazandırılabileceğini anlattı.

Oyunlarla Diş Fırçalatın!

Çocukların zorunluluklardan değil oyunlardan hoşlandığını söyleyen Kışlalıoğlu, bu konuda ailelerin baskıcı bir tavır edinmek yerine diş fırçalamaya giderken ufak oyunlar yapılmasının daha faydalı olacağını söyledi. Diş fırçalamak bir çocuk için görev olarak anlatıldığında çocuğa bu durum sıkıcı gelebilir ancak oyunlar yapmak ve diş fırçalamada en iyi diş fırçalayan gibi unvanlar vermenin çocuklar açısından daha cazip olduğuna değindi. Bu aktiviteyi gerçekleştirirken renkli diş fırçaları ve şekilli diş macunları alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Diş Fırçalama Panosu İşe Yarayabilir!

Çocuklar somut sonuçlara daha kolay adapte olabildiklerinden dolayı diş fırçaladıkları her gün için boyayabilecekleri bir diş fırçalama panosu oluşturulabileceğine değinen Çağdaş Kışlaoğlu, çocuğu diş fırçalamaya teşvik etme amacıyla bu tür aktivitelerin oldukça sağlıklı sonuçlar vereceğini söyledi.
Ayrıca bu pano üzerinde yer alan kısımlara ise sticker yapıştırma gibi aktivitelerin de çocukların hoşuna gittiğini söyledi. Her hafta düzenli diş fırçalamanın sonucunda çocuklara ödül verilmesi halinde de bu işin alışkanlık haline geleceğini açıkladı.

Rol Model Olmayı İhmal Etmeyin!

Çocuklara diş fırçalamaları gerektiğini söylemek kadar onlara rol model olmanın da öneminden bahseden Kışlaoğlu, ailelerin bu konuda kendilerini bir kenara bırakmaması ve çocukla birlikte ailenin de diş fırçalaması gerektiğini söyledi. Hatta çocukların ebeveynlerinin dişini fırçalama gibi ufak görevler almasının da faydalı olacağını açıkladı.

Kum Saati Bitene Kadar Diş Fırçalayın!

Diş fırçalama süresini ayarlamak istediğinizde minik bir kum saatinden faydalanabilirsiniz. Çocuklar oyunları ve oyuncakları çok severler. Ufak bir kum saati de bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. 2 dakikayı geçmeyen bir kum saati ile en iyi diş fırçalayan yarışları yapabilirsiniz.

Oyuncak Bebeklerde Diş Fırçalayabilir!

Herkesin dişlerini fırçalaması gerektiğine çocuğunuzu ikna etmek için oyuncaklarının dişini fırçalama görevi verebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz diş fırçalamanın sadece kendisinin görevi olduğunu değil bütün herkesin dişini fırçalaması gerektiğini anlayacaktır.

Hint Yağının Cilde Faydası

Previous article

Gebe Kadınlarda Karın Ağrısı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.