Yemek Tarifleri

Et Kavurma Nasıl Yapılır?

0

Et kavurma; özel günlerin tercih edilen ve beğeni alan yemekleri arasında gelmektedir. Bazı yörelerde sabah kahvaltılarında dahi tüketilmektedir. Ancak en çok tüketilen ve tercih edilen hali akşam yemekleri sunumlarıdır. Bu sunuma beyaz pirinç pilavı eşlik etmektedir. Bunun dışında kavurma, cacık ve çoban salata ile de uyum sağlamaktadır. Pratik ve lezzetli bir akşam yemeği hazırlamak isteniyorsa et kavurma tercih edilebilir.

Malzemeler:

-1kg dana veya kuzu kuşbaşı

– 1 adet orta boy kuru soğan

– 4 ya da 5 diş sarımsak

– Bir miktar sıvı yağ

Kişi sayısı: 2-4 kişilik

Hazırlama süresi: 45 dakika

Hazırlanışı:

1-Öncelikle orta büyüklükteki bir tavanın için etler kuşbaşı olarak doğranmalı. Ocağın altı açılmalı, herhangi bir malzeme eklenmeden etler sürekli karıştırılarak kavrulmalıdır.

2-Tavada kavrulan etlerin rengi değişmeye, suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ eklenmeli, ocağın altı kısılmalıdır. Etleri arada karıştırarak  pişirmeye devam edilmelidir.

3- Soğan ve sarımsaklar soyulmalı. Soğan dörde bölünmelidir. Dörde bölünen soğanlar ve bütün sarımsaklar etlerin üzerine eklenmelidir. Etler suyunu tamamen çekene kadar tavadaki tüm malzemeler birlikte pişirilmeli.

4-Eğer etler suyunu çekmişse ve tam olarak pişmedikleri düşünülüyorsa bir miktar kaynar su eklenebilir. Etler lokum kıvamına geldiklerinde içerisine tuz ilave edilir ve tava ocaktan alınır.

Püf noktası

Et kavurma yapılırken istenirse arpacık soğan kullanılabilir. Etin tam kıvamında pişmesi ve sert olmaması için tuz en son, tava ocaktan alınmadan hemen önce ilave edilmelidir. Eğer etin pişirilmesi için yeterli vakit yoksa yemeğin içine bir yemek kaşığı kadar sirke eklenebilir. Sirke, etin pişme süresinin kısalması sağlayacaktır. Eğer etin içinde farklı bir aroma olması isteniyorsa pişmesine yakın bir miktar kekik eklenebilir.

Sivilce ve Siyah Nokta Kremleri

Previous article

Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.