• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Yoğurt Çorbası, Yayla Çorbası Olarak da Bilinir

Yoğurt Çorbası, Yayla Çorbası Olarak da Bilinir

Yine her yöremizde yapılan çorbalardan biridir yoğurt çorbası. Bazı yörelerde yayla çorbası olarak da bilinir. Yoğurt, Orta Asya’da ilk Türkler tarafından yapılmış ve sonrasında bütün dünyaya yayılmış. Zaten yoğurt adı da Türkçe’dir ve bütün dünya dillerinde de bu isimle bilinir. Besin değeri oldukça yüksektir. Yoğurt Çorbası Malzemeleri 1 çay bardağı kırıklı pirinç 1 litre kadar […]

Yine her yöremizde yapılan çorbalardan biridir yoğurt çorbası. Bazı yörelerde yayla çorbası olarak da bilinir. Yoğurt, Orta Asya’da ilk Türkler tarafından yapılmış ve sonrasında bütün dünyaya yayılmış. Zaten yoğurt adı da Türkçe’dir ve bütün dünya dillerinde de bu isimle bilinir. Besin değeri oldukça yüksektir.
Yoğurt Çorbası Malzemeleri

 • 1 çay bardağı kırıklı pirinç
 • 1 litre kadar su
 • Bir miktar tuz
 • 1 çorba kasesi kadar yoğurt
 • Bir miktar kuru nane
 • 1 kaşık tereyağı

Yoğurt Çorbası Tarifi
Bir tencereye su ve pirinci koyarak başlayın işe. Bir tutam da tuz koyun. Pirinç iyice haşlanıncaya kadar tencereyi ateşte tutun. Pirinçler diri kalırsa çorba da güzel olmaz. Bu yüzden kaynarken ara sıra kontrol edin. Bir taraftan da karıştırın. Aksi halde pirinçler tencerinin dibine yapışır ve yanar.
Bu arada bir kabın içinde yoğurdu sulandırın ve çırpın. Biraz koyu kıvamda olmasına dikkat edin. Ayran kadar sulu olmamalı. Hazır olunca pirincin kaynadığı tencereye yavaş yavaş dökün. Bir taraftan da çorbayı karıştırmaya devam edin.
İsteyenler terbiye yöntemini tercih edebilir. Çorbadan bir kepçe alıp sulandırılmış yoğurda karıştırılabilir, sonra hepsini çorbaya koyabilir.
Bir süre daha çorbayı kaynatın ve ateşten indirin. Kuru naneyi ateşten almadan önce çorbaya karıştırabilirsiniz. İsteyenler yoğurt çorbasını servis yaparken de çorbanın üzerine serpebilir.
Yoğurt çorbası tarifi bu şekilde, ancak arzu edenler ayrı bir kapta kuru naneyi tereyağ ile kavurabilir ve çorbayı servis ederken üzerine bunu koyabilir. Hem sunum açısından hem lezzet açısından böylesi daha çok tercih ediliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı