Yemek Tarifleri

Yoğurt Çorbası, Yayla Çorbası Olarak da Bilinir

0

Yine her yöremizde yapılan çorbalardan biridir yoğurt çorbası. Bazı yörelerde yayla çorbası olarak da bilinir. Yoğurt, Orta Asya’da ilk Türkler tarafından yapılmış ve sonrasında bütün dünyaya yayılmış. Zaten yoğurt adı da Türkçe’dir ve bütün dünya dillerinde de bu isimle bilinir. Besin değeri oldukça yüksektir.
Yoğurt Çorbası Malzemeleri

  • 1 çay bardağı kırıklı pirinç
  • 1 litre kadar su
  • Bir miktar tuz
  • 1 çorba kasesi kadar yoğurt
  • Bir miktar kuru nane
  • 1 kaşık tereyağı

Yoğurt Çorbası Tarifi
Bir tencereye su ve pirinci koyarak başlayın işe. Bir tutam da tuz koyun. Pirinç iyice haşlanıncaya kadar tencereyi ateşte tutun. Pirinçler diri kalırsa çorba da güzel olmaz. Bu yüzden kaynarken ara sıra kontrol edin. Bir taraftan da karıştırın. Aksi halde pirinçler tencerinin dibine yapışır ve yanar.
Bu arada bir kabın içinde yoğurdu sulandırın ve çırpın. Biraz koyu kıvamda olmasına dikkat edin. Ayran kadar sulu olmamalı. Hazır olunca pirincin kaynadığı tencereye yavaş yavaş dökün. Bir taraftan da çorbayı karıştırmaya devam edin.
İsteyenler terbiye yöntemini tercih edebilir. Çorbadan bir kepçe alıp sulandırılmış yoğurda karıştırılabilir, sonra hepsini çorbaya koyabilir.
Bir süre daha çorbayı kaynatın ve ateşten indirin. Kuru naneyi ateşten almadan önce çorbaya karıştırabilirsiniz. İsteyenler yoğurt çorbasını servis yaparken de çorbanın üzerine serpebilir.
Yoğurt çorbası tarifi bu şekilde, ancak arzu edenler ayrı bir kapta kuru naneyi tereyağ ile kavurabilir ve çorbayı servis ederken üzerine bunu koyabilir. Hem sunum açısından hem lezzet açısından böylesi daha çok tercih ediliyor.

 

Nohut Çorbası, Farklı Bir Lezzet

Previous article

Sabah Kahvaltılarının Vazgeçilmez Lezzeti: Havuçlu Krep

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.