Sağlık

Nanenin Faydaları

0

Çeşitli faydaları yüzünden çok popüler olan nane, sindirim sistemini düzenlemesinden tutun da baş ağrısına faydalı olmasıyla çok geniş bir alanda insanlara yarar sağlayan bir ottur. Genellikle ağız ve nefes tazelemesi için kullanılan nane, bilimsel açıdan Mentha olarak bilinir v e yüzlerce çeşidi bulunur. Yüzyıllardır medikal açıdan kullanılan nane son zamanlarda diş macunundan tutun da sakıza kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı. Nanenin faydalarından ve kullanım alanlarının bazılarından size bahsedeceğim.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olarak Nane
Nane çok güzel tatlı bir ottur, ve damak tadını değiştirmek ve sindirime yardımcı olması için kullanılır. Ayrıca mide yanması ve hazımsızlık için de kullanılır. Midenizi rahatsız hissettiğinizde bir bardak nane çayı size bir miktar rahatlık verebilir. Bunlara ek uçakla veya gemiyle uzak mesafelere seyahat edenler insanlardan biriyseniz, naneden üretilen nane yağı yolculuklarda başınıza gelen rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olacaktır.
Doğu’da çeşitli hastalıklar için kullanılan nanenin hikâyesi Batı’da önceleri sadece ağız temizliği için kullanılırken, sonraları mide için faydalarının olduğunun anlaşılmasıyla sindirim sistemi için üretilen yiyeceklerin yapımında ana kaynak olarak kullanılmaya başlandı.

Baş Ağrısına Tedavi İçin Nane
Nane yaprağı özellikle yeni kesilmiş nane yaprağı size baş ağrısı ve mide bulantılarında yardımcı olacaktır. Güçlü ve yenileyici aromalı naneden elde edilen nane yağını alnınıza ve burnunuza sürdüğünüz zaman başınızdaki ağrıyı dindirir. Nane doğal olarak içinde ihtiva ettiği etken maddelerle baş ağrısı ve migrenden dolayı oluşan ateşlenme ve ağrı durumlarında uygulandığında rahatsızlığınızı dindirmeye yardımcı olur.

Solunum Hastalıklarını Önleyici Nane
Yoğun aroması sayesinde burun, boğaz, bronşlar ve ciğerlerin temizlenmesi konusunda çok etkili olduğu için astım gibi solunum hastalıklarında çok etkili olabilir. Nane boğazı ve burnu soğutup yatıştırdığı sırada kronik olan öksürüğünüzü de engeller. Bu nedenler çoğu krem nane aromalı yapılır. Aerosol hammaddeli nefes yoluyla alınanlardan farklı olarak naneli olanlar daha etkili ve çevreyle uyumlu.

Emzirme Döneminde Nane
Çoğu kadın için emzirme dönemi çocuk yetiştirmenin güzel bir parçası olmasının yanında meme ve meme uçlarına zara veriyor. Yapılan çalışmalarda nane yağının meme uçlarındaki çatlaklar ve ağrıların iyileştirmesi konusunda emzirme döneminde kadınlara çok yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı
Diğer bütün faydalarının yanı sıra nane size sağlıklı yollardan kilo vermenize yarımcı olur. Daha önceden bahsettiklerimizin yanında uyarıcı olması sindirim enzimlerinin harekete geçmesi sağlıyor. Ve bu enzimler yemeklerin ve vücuttaki yağların kullanılıp enerjiye dönüştürülmesiyle kilo vermenizde yarımcı olur.

Sonuç Olarak
Nane hakkındaki bu yazıyı okuduktan sonra yorgun veya sıkılmış hissediyor musunuz? Neden gidip bir tane naneli sakız çiğnemiyorsunuz? Belki o sakız sizin yenilenmenizi ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Leblebi Diyeti 3 Günde 4 Kilo Verdirir Mi?

Previous article

Evde Metalik Ruj Yapıyoruz

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Sağlık