• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

Çeşitli faydaları yüzünden çok popüler olan nane, sindirim sistemini düzenlemesinden tutun da baş ağrısına faydalı olmasıyla çok geniş bir alanda insanlara yarar sağlayan bir ottur. Genellikle ağız ve nefes tazelemesi için kullanılan nane, bilimsel açıdan Mentha olarak bilinir v e yüzlerce çeşidi bulunur. Yüzyıllardır medikal açıdan kullanılan nane son zamanlarda diş macunundan tutun da sakıza […]

Çeşitli faydaları yüzünden çok popüler olan nane, sindirim sistemini düzenlemesinden tutun da baş ağrısına faydalı olmasıyla çok geniş bir alanda insanlara yarar sağlayan bir ottur. Genellikle ağız ve nefes tazelemesi için kullanılan nane, bilimsel açıdan Mentha olarak bilinir v e yüzlerce çeşidi bulunur. Yüzyıllardır medikal açıdan kullanılan nane son zamanlarda diş macunundan tutun da sakıza kadar çeşitli alanlarda kullanılmaya başlandı. Nanenin faydalarından ve kullanım alanlarının bazılarından size bahsedeceğim.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olarak Nane
Nane çok güzel tatlı bir ottur, ve damak tadını değiştirmek ve sindirime yardımcı olması için kullanılır. Ayrıca mide yanması ve hazımsızlık için de kullanılır. Midenizi rahatsız hissettiğinizde bir bardak nane çayı size bir miktar rahatlık verebilir. Bunlara ek uçakla veya gemiyle uzak mesafelere seyahat edenler insanlardan biriyseniz, naneden üretilen nane yağı yolculuklarda başınıza gelen rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olacaktır.
Doğu’da çeşitli hastalıklar için kullanılan nanenin hikâyesi Batı’da önceleri sadece ağız temizliği için kullanılırken, sonraları mide için faydalarının olduğunun anlaşılmasıyla sindirim sistemi için üretilen yiyeceklerin yapımında ana kaynak olarak kullanılmaya başlandı.

Baş Ağrısına Tedavi İçin Nane
Nane yaprağı özellikle yeni kesilmiş nane yaprağı size baş ağrısı ve mide bulantılarında yardımcı olacaktır. Güçlü ve yenileyici aromalı naneden elde edilen nane yağını alnınıza ve burnunuza sürdüğünüz zaman başınızdaki ağrıyı dindirir. Nane doğal olarak içinde ihtiva ettiği etken maddelerle baş ağrısı ve migrenden dolayı oluşan ateşlenme ve ağrı durumlarında uygulandığında rahatsızlığınızı dindirmeye yardımcı olur.

Solunum Hastalıklarını Önleyici Nane
Yoğun aroması sayesinde burun, boğaz, bronşlar ve ciğerlerin temizlenmesi konusunda çok etkili olduğu için astım gibi solunum hastalıklarında çok etkili olabilir. Nane boğazı ve burnu soğutup yatıştırdığı sırada kronik olan öksürüğünüzü de engeller. Bu nedenler çoğu krem nane aromalı yapılır. Aerosol hammaddeli nefes yoluyla alınanlardan farklı olarak naneli olanlar daha etkili ve çevreyle uyumlu.

Emzirme Döneminde Nane
Çoğu kadın için emzirme dönemi çocuk yetiştirmenin güzel bir parçası olmasının yanında meme ve meme uçlarına zara veriyor. Yapılan çalışmalarda nane yağının meme uçlarındaki çatlaklar ve ağrıların iyileştirmesi konusunda emzirme döneminde kadınlara çok yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı
Diğer bütün faydalarının yanı sıra nane size sağlıklı yollardan kilo vermenize yarımcı olur. Daha önceden bahsettiklerimizin yanında uyarıcı olması sindirim enzimlerinin harekete geçmesi sağlıyor. Ve bu enzimler yemeklerin ve vücuttaki yağların kullanılıp enerjiye dönüştürülmesiyle kilo vermenizde yarımcı olur.

Sonuç Olarak
Nane hakkındaki bu yazıyı okuduktan sonra yorgun veya sıkılmış hissediyor musunuz? Neden gidip bir tane naneli sakız çiğnemiyorsunuz? Belki o sakız sizin yenilenmenizi ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nane Sağlık şifa

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı