• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedir?

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedir?

Epikondilit’tir fakat halk arasında adlandırılan adı ise Tenisçi Dirseği olarak bilinmektedir. Tenisçi dirseği bir ortopedik rahatsızlıktır. El bileği ve parmak hareketlerini sağlamakta rol alan kasların üst uç yapışma noktası olan dirseğin dış yan bölümünde küçük yırtık ve tahribatlar oluşarak ortaya çıkmaktadır. Bu bölümde oluşan mikro yırtıklar el bileğimizi kaldırmamızı, parmaklarımızı oynatmamızı sağlayan kasların dış tarafta […]

Epikondilit’tir fakat halk arasında adlandırılan adı ise Tenisçi Dirseği olarak bilinmektedir. Tenisçi dirseği bir ortopedik rahatsızlıktır. El bileği ve parmak hareketlerini sağlamakta rol alan kasların üst uç yapışma noktası olan dirseğin dış yan bölümünde küçük yırtık ve tahribatlar oluşarak ortaya çıkmaktadır. Bu bölümde oluşan mikro yırtıklar el bileğimizi kaldırmamızı, parmaklarımızı oynatmamızı sağlayan kasların dış tarafta bulunan kemiğe yapışan bir bölümden oluşur.

Kas kendisini çok iyi bir şekilde kanamasını sağlar fakat yapışma esnasındaki noktalarda ve kasların diğer bölümleri olan tendon bağ yapıları çok iyi bir şekilde kanlanamamaktadır. Çok iyi bir şekilde kanlanamaması nedeniyle de hasara bağlı olarak iyileşme de buna paralel olarak geç olur ve kötü olur. 30 ile 50 yaşındaki kişiler de daha sık görülmektedir.

Leteral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Rahatsızlığının Değerlendirmesi

Bu değerlendirme eklem kompleksini oluşturan üç eklemi ve içerisinde bulunan yumuşak dokuları içermektedir. Bu dirsek ağrısı, dirsek fonksiyonlarını ve günlük yaşam hareketlerini etkilemektedir. Bu da gün içerisinde zorlanmanıza neden olmaktadır. Ağrı lokal olarak dirseği alır. Boyun, omuz, el bileği ve elden kaynaklanabilmektedir.
Birden fazla çeşit tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavilerin birçoğu da bir ekip çalışması ile gerçekleşmektedir. Ortopedi uzman hekimleri ve fizyoterapistler eşliği ile birlikte çalışılmaktadır.

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği denmesinin sebebi tenis de backhand vuruşuu yapan tenisçiler içindir. Bu vuruş tekniği normal de omuz ile yapılması gerekir fakat bu hareketi tenisçiler ön kol ve dirsekleriyle yapmaktadırlar. Böylelikle kas yapısını fazla zorlamaları sebebiyle mikro yırtıklar meydana gelmektedir. Vücut o bölgeyi düzeltmeye çalışır fakat düzeltemez.
Yavaş ve sinsi gelişen bir rahatsızlıktır. Başta sızlama olarak başlayabilir. Birçok hasta da leteral epikondilit tenisçi dierseği hafif başlar ve zamanla kendisini ağırlaştırır. Hastalığın boyutu ve derecesi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hastalar bir şeyleri kaldırmaz, tornavi da gibi malzemeleri kullanamaz, bulaşık yapamaz ve cam silemez hale gelmektedir. Bu basit hareketler sebebiyle hekime başvurulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı