GenelGüzellikSağlık

Dişler için gizli tehdit, diş taşları!

0

Ağız ve diş sağlığı konusunda geride kalan toplumlardan biri olarak diş temizliği konusundaki eksiklerimiz bitmiyor. Diş fırçalama alışkanlığı ve diş bakımı konusunda yaşadığımız bu eksiklik nedeniyle diş sorunları da peşimizi bırakmıyor. Yapılan araştırmalara bakıldığında birçok kişinin diş doktoruna gitmediği hatta dişlerini düzenli olarak fırçalamadığı görüldü.

Diş Estetiği Bozuluyor!

Dişlerine düzenli bakımı yapmayan ve diş fırçalama gibi hayati bir konuda eksiklikler yaşayan kişilerin zaman içerisinde diş ve diş eti problemleri yaşamasına ek olarak estetik diş sorunları yaşadığı da ortaya koyuldu. İhmalkârlık nedeni ile zaman içerisinde diş kayıpları gibi büyük sorunlar yaşanabileceği de açıklandı.

Dişler Tehdit Altında!

Diş hekimi olan Çağdaş Kışlaoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre dişlerin en büyük düşmanı diş taşları oluyor. Diş taşları ise düzenli diş bakımı yapmayan ve diş fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde daha sık görülüyor.

Diş taşının diş üzerinde kireçlenme olduğunu açıklayan Kışlaoğlu, diş bakımını yapmamak nedeniyle oluşan diş taşlarının bir süre sonra dişler üzerindeki saydam yapıya zarar vererek diş plağı oluşturduğuna da değindi. Diş taşlarının zaman içerisinde artmasına bağlı olarak farklı hastalıklara davetiye çıkardığını da söyledi.

Tükürükler Diş Taşı Oluşumunu Hızlandırıyor!

Diş taşları nedeniyle oluşan yapıların dişleri fırçalamak gibi yöntemlerle ortadan kaldırılamayacağına da değinen Kışlaoğlu, diş taşlarının oluşturduğu tartarların ancak doktora başvurarak tedavi edilebileceğini de dile getirdi.

Ağız içerisindeki tükürüğün içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfatın bir süre sonra ağız içerisinde diş plaklarının artmasına neden olduğunu ve ağız bakımının da yanlış yapılması sonucu diş taşlarının arttığını söyleyen Kışlaoğlu, diş taşının ve diş plağının ihmal edilmemesi gereken bir sorun olduğunu dile getirdi.

Diş Taşları Ağır Sonuçlar Doğuruyor!

Diş taşları nedeniyle oluşan hastalıklar oldukça kalabalık görünüyor. Bu konu ile ilgili olarak da bilgi veren Kışlaoğlu dişlerinde taş oluşan kişilerin şu hastalıklara yakalanabileceğini de söyledi:
⦁ Diş çürümeleri oluşabilir.
⦁ Dişlerin arasındaki boşluklar artar,
⦁ Diş etlerinde çekilmeler ve şişmeler meydana gelebilir.
⦁ İltihaplanma görülebileceği gibi dişlerde kanama ve kötü koku yaşanabilir.
⦁ Diş kayıpları görülebilir.

Çöpçatanlık yaparken aman dikkat

Previous article

2018 YILI TRENDLERİ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel