Sağlık

Mide Dostu 5 Bitki Çayı

0

Mikrop, bakteri ve stresten kolayca etkilenen en hassas organlarımızdan biri midemizdir. Oldukça yaygın olan mide hastalıkları kişilere fazlasıyla sıkıntı vermektedir. Şiddetli mide ağrıları, gaz problemleri, dayanılmaz mide yanmaları, bulantı gibi birçok farklı rahatsızlık kendini göstermektedir. Gastrit, reflü, ülser gibi hastalıklar oldukça yaygın mide hastalıklardır. Bu hastalıklarda tıbbi tedavinin önemi asla atlanılmaması gereken bir konudur. Tıbbi tedavinin yanı sıra özellikle ani şikayetleri kontrol altına alacak bitki çayları da büyük bir önem taşır. Doğanın bize vermiş olduğu şifa kaynağı bitkiler birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi dikkatli ve dozunda kullanıldığı zaman mideyi de rahatlatıcı etkiye sahiptir. İşte mide dostu 5 bitki çayı:

1-Zencefil Çayı:

 Zencefilin şifalarını saymakla bitiremeyiz. Şifa deposu bu bitki aynı zamanda mide dostu olarak da karşımıza çıkıyor. Özellikle mide ağrıları ve bulantılarında, mide yaralarında zencefil çayı büyük bir nimetYapımı da oldukça kolay olan bu çay sindirimi kolaylaştırıyormideyi rahatlatarak yatıştırıyor. 

 1 bardak zencefil çayı için 20 gram taze zencefilin kabuklarını soyun. 1 bardak su kaynatın ve kaynayan suya kabuğunu soyduğunuz zencefili ekleyin. 10 dakika kadar çayınızın demlenmesini bekleyin. Demlenen çayınızı bardağınıza süzün. Zencefilin keskin aroması sebebiyle çayın tadı acı olacaktır. Bu acılığı 1 tatlı kaşığı bal ile hafifletebilirsiniz. Zencefil çayının aşırı tüketimde ishale neden olduğunu da unutmamalısınız.

2-Papatya Çayı:

 Kokusu kadar şifasıyla da hayran bırakan papatya çayı özellikle mide ağrılarını ve sancılarını yatıştırmakta oldukça etkili bir bitki çayıdır. Strese bağlı mide ağrılarında ve gaz sıkışmalarında da oldukça başarılı bir kurtarıcı olması sebebiyle çok sık tercih ettiğimiz bu çay hem midemizi hem de damağımızı memnun ediyor.

 1 bardaklık papatya çayı yapmak için 1 bardak suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine aktardan aldığınız 1 tatlı kaşığı papatyayı ilave edin. 10 dakika kadar papatya çayını demlenmeye bırakın. İyice demlendikten sonra bardağınıza süzün. Mide dostu papatya çayınız içime hazır. Her gün 1 bardak papatya çayı hem midenizi hem sizi sakinleştirecektir. Tabii ki bu mis kokulu çayın da fazlası zarar. Eğer papatyaya karşı alerjiniz varsa, hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuza danışmadan papatya çayı tüketmemelisiniz.

3- Ihlamur Çayı:

 Kokusuyla gönüllere taht kurmuş bir diğer mide dostu bitki çayı ise ıhlamur çayı. Ihlamurun kokusu bile bizi rahatlatmaya yetiyor. Ihlamur çayı ise midemizi rahatlatıyor ve hastalıklardan koruyor. Üstelik hafif ve güzel aroması da kolay içim sağlıyor. Mide alerjilerinde, mide gribinde ıhlamur çayının etkisi oldukça kuvvetli.

 Ihlamur çayı, gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bir bitki çayı. Bir bardak ıhlamur çayı için cezveye su ve bir tutam ıhlamur ekleyin. Orta ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 5 dakika kadar demlendirin ve çayınızı süzün. Ihlamuru bu şekilde içebileceğiniz gibi isterseniz bal isterseniz de limon eşliğinde içebilirsiniz.

4- Kekik Çayı:

  Gerçek bir savaşçı olan kekik çayı birçok hastalığa faydalı bir bitki çayı. Özellikle bakterilere karşı açtığı savaşta oldukça başarılı. Mide bakterileriyle başı dertte olan kişiler için tüketilmesi gereken en etkili çaylardan biri olan kekik çayı aynı zamanda mideye sindirim kolaylığı da sağlıyor. Midede şişkinlik, gaz sancısı gibi durumlarda 1 bardak kekik çayı ile sıkıntınızı hafifletebilirsiniz.

 1 bardak kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekiği ilave edin ve çayın iyice demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 10 dakika sonunda kekik çayınızı süzün. Kekik de keskin aromalı bitkiler arasında yer alıyor. Dolayısıyla kekik çayını içmekte zorlanırsanız 1 tatlı kaşığı bal kurtarıcınız olacak ve keskin aromayı yumuşatacaktır. Kekik çayını tüketmeden önce bu bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hamileyseniz, emzirme dönemindeyseniz, hormon hassasiyetiniz varsa kekik çayını doktorunuza danışmadan asla tüketmemelisiniz.

5-Nane Çayı:

 Mide dostu son bitki çayımız ise nane çayı. Mide bulantısı ile karşı karşıya kaldığımızda aklımıza ilk olarak nane limon kaynatmak gelir. Nane çayı özellikle mide bulantılarını yok etmede oldukça kuvvetli bir çay. Aynı zamanda strese bağlı mide ağrısı, hazımsızlık gibi durumlarda da nane çayı tercih edilmesi gereken bitki çayları arasında yer alıyor. 

 Nane çayını hazırlarken ister taze isterseniz de kuru nane kullanabilirsiniz. Çayınız için suyunuzu kaynatın ve kaynayan suyun içerisine bir tutam nane ilave edin. Bu şekilde demlenmesini bekleyin. Çayınız demlendikten sonra bardağa süzün. Hazırladığınız nane çayını lezzetlendirmek için bal ve limon kullanabilirsiniz. Ayrıca demleme esnasında nanelerinizin yanına 1 adet limon dilimi ekleyerek şifalı ve lezzetli bir nane çayı elde edebilirsiniz. Nane çayını aşırı dozda tüketmekten kaçınmalısınız. Aşırı tüketim sonucunda yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Eğer reflünüz varsa da nane çayı tüketmekten kaçınmalısınız.

Çocuklara Ödül Olarak Şeker Vermeyin

Previous article

Ev yapımı Enfes Mantı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Sağlık