• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Çocuklara Ödül Olarak Şeker Vermeyin

Çocuklara Ödül Olarak Şeker Vermeyin

Çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek, sizden bir parça olan bir canı yetiştirip büyütmek inanılmaz keyifli ve zorlu bir yolculuktur. Bu yüzden çocuk eğitiminde bazen yetişkinlerin de yapmış olduğu eskilerden kalma bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan en barizi ve aslında ileriye dönük en büyük zarar çocuklara vaat edilen şeker ve çikolatalardır. Özellikle bir ödül ve zaman zaman […]

Çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek, sizden bir parça olan bir canı yetiştirip büyütmek inanılmaz keyifli ve zorlu bir yolculuktur. Bu yüzden çocuk eğitiminde bazen yetişkinlerin de yapmış olduğu eskilerden kalma bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan en barizi ve aslında ileriye dönük en büyük zarar çocuklara vaat edilen şeker ve çikolatalardır. Özellikle bir ödül ve zaman zaman ceza sistemi olarak kullanılan şekerler çocukların beyninde ister istemez şeker olgusunu her problemin bir çözümü olarak görmeye başlatmaktadır. Bu sebeple çocuk ağladığında, üzüldüğünde, mutsuz olduğunda ya da tam tersi mutlu bir anında bile şekere ve tatlı şeylere sarılma ihtiyacı duyacaktır. Uzmanların da önermiş olduğu en önemli uyarı çocuklara ödül olarak şeker vermeyin çağrısıdır.

Bu Durumda Ne Yapmalıdır?

Özellikle ilk yapılması gereken şey anne, baba, yakın akrabalar ve komşular kendi yetiştirilme tarzlarını bir kenara bırakıp çocuğun gelişme aşamasında ona daha fayda sağlayacak olan bu ödül olarak şeker tarzı şeyleri vermeyi kesmelidir. İleride oluşabilecek sağlık problemlerine zemin hazırlayacağı gibi çocuğun psikolojisini de etkileyecek bir problemdir. Örnek olarak çok kilolu, obezite olma durumu ya da çok fazla şeker tüketiminden dolayı dişlerin çürümesi, çarpıklaşması çocukluk ve ergenlik döneminde hoş olmayan şeyler yaşamasına neden olacaktır.

Bu sebeple çocuklarınıza bir konuda başarılı olduğu zaman veya güzel bir davranış sergilediği sırada verilmesi en uygun olacak şey ona vereceğiniz sevgidir. Abur cuburlar ile ona vereceğiniz zararlar sizin ona vereceğiniz şefkat dolu sevginin önüne geçmemelidir. Zaman zaman ebeveynlerinde önüne geçemeyeceği ve kontrolü kaybedilmiş bu durumu bir pedagog ve çocuk diyetisyeni ile düzene koyabilirsiniz. Bir önemli noktada çocukların büyükleri taklit edip karakter ve kişiliklerini oluşturduğu bu dönemde anne, baba ve yakın akrabalarda bu dönemde çok dikkatli olmalıdır. Çünkü çocuğunuza verebileceğiniz tek vaat koşulsuz sevginiz olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
çocuk ödül şeker

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı