Anne ve Çocuk

Çocuklara Ödül Olarak Şeker Vermeyin

0

Çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek, sizden bir parça olan bir canı yetiştirip büyütmek inanılmaz keyifli ve zorlu bir yolculuktur. Bu yüzden çocuk eğitiminde bazen yetişkinlerin de yapmış olduğu eskilerden kalma bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan en barizi ve aslında ileriye dönük en büyük zarar çocuklara vaat edilen şeker ve çikolatalardır. Özellikle bir ödül ve zaman zaman ceza sistemi olarak kullanılan şekerler çocukların beyninde ister istemez şeker olgusunu her problemin bir çözümü olarak görmeye başlatmaktadır. Bu sebeple çocuk ağladığında, üzüldüğünde, mutsuz olduğunda ya da tam tersi mutlu bir anında bile şekere ve tatlı şeylere sarılma ihtiyacı duyacaktır. Uzmanların da önermiş olduğu en önemli uyarı çocuklara ödül olarak şeker vermeyin çağrısıdır.

Bu Durumda Ne Yapmalıdır?

Özellikle ilk yapılması gereken şey anne, baba, yakın akrabalar ve komşular kendi yetiştirilme tarzlarını bir kenara bırakıp çocuğun gelişme aşamasında ona daha fayda sağlayacak olan bu ödül olarak şeker tarzı şeyleri vermeyi kesmelidir. İleride oluşabilecek sağlık problemlerine zemin hazırlayacağı gibi çocuğun psikolojisini de etkileyecek bir problemdir. Örnek olarak çok kilolu, obezite olma durumu ya da çok fazla şeker tüketiminden dolayı dişlerin çürümesi, çarpıklaşması çocukluk ve ergenlik döneminde hoş olmayan şeyler yaşamasına neden olacaktır.

Bu sebeple çocuklarınıza bir konuda başarılı olduğu zaman veya güzel bir davranış sergilediği sırada verilmesi en uygun olacak şey ona vereceğiniz sevgidir. Abur cuburlar ile ona vereceğiniz zararlar sizin ona vereceğiniz şefkat dolu sevginin önüne geçmemelidir. Zaman zaman ebeveynlerinde önüne geçemeyeceği ve kontrolü kaybedilmiş bu durumu bir pedagog ve çocuk diyetisyeni ile düzene koyabilirsiniz. Bir önemli noktada çocukların büyükleri taklit edip karakter ve kişiliklerini oluşturduğu bu dönemde anne, baba ve yakın akrabalarda bu dönemde çok dikkatli olmalıdır. Çünkü çocuğunuza verebileceğiniz tek vaat koşulsuz sevginiz olmalıdır.

Boyun Ağrısı Neye İşaret? | İlaç Web

Previous article

Mide Dostu 5 Bitki Çayı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.