Çocuklara Ödül Olarak Şeker Vermeyin


0

Çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirmek, sizden bir parça olan bir canı yetiştirip büyütmek inanılmaz keyifli ve zorlu bir yolculuktur. Bu yüzden çocuk eğitiminde bazen yetişkinlerin de yapmış olduğu eskilerden kalma bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. Bunlardan en barizi ve aslında ileriye dönük en büyük zarar çocuklara vaat edilen şeker ve çikolatalardır. Özellikle bir ödül ve zaman zaman ceza sistemi olarak kullanılan şekerler çocukların beyninde ister istemez şeker olgusunu her problemin bir çözümü olarak görmeye başlatmaktadır. Bu sebeple çocuk ağladığında, üzüldüğünde, mutsuz olduğunda ya da tam tersi mutlu bir anında bile şekere ve tatlı şeylere sarılma ihtiyacı duyacaktır. Uzmanların da önermiş olduğu en önemli uyarı çocuklara ödül olarak şeker vermeyin çağrısıdır.

Bu Durumda Ne Yapmalıdır?

Özellikle ilk yapılması gereken şey anne, baba, yakın akrabalar ve komşular kendi yetiştirilme tarzlarını bir kenara bırakıp çocuğun gelişme aşamasında ona daha fayda sağlayacak olan bu ödül olarak şeker tarzı şeyleri vermeyi kesmelidir. İleride oluşabilecek sağlık problemlerine zemin hazırlayacağı gibi çocuğun psikolojisini de etkileyecek bir problemdir. Örnek olarak çok kilolu, obezite olma durumu ya da çok fazla şeker tüketiminden dolayı dişlerin çürümesi, çarpıklaşması çocukluk ve ergenlik döneminde hoş olmayan şeyler yaşamasına neden olacaktır.

Bu sebeple çocuklarınıza bir konuda başarılı olduğu zaman veya güzel bir davranış sergilediği sırada verilmesi en uygun olacak şey ona vereceğiniz sevgidir. Abur cuburlar ile ona vereceğiniz zararlar sizin ona vereceğiniz şefkat dolu sevginin önüne geçmemelidir. Zaman zaman ebeveynlerinde önüne geçemeyeceği ve kontrolü kaybedilmiş bu durumu bir pedagog ve çocuk diyetisyeni ile düzene koyabilirsiniz. Bir önemli noktada çocukların büyükleri taklit edip karakter ve kişiliklerini oluşturduğu bu dönemde anne, baba ve yakın akrabalarda bu dönemde çok dikkatli olmalıdır. Çünkü çocuğunuza verebileceğiniz tek vaat koşulsuz sevginiz olmalıdır.

İlginizi Çekebilir :   Çocuklarınızı Güneşten Koruyun

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı