Sağlık

Alo Veranın Mucizevi 7 Faydası Nelerdir? Aloe Vera’yı Evimizde Nasıl Yetiştirebiliriz?

0

Aloe Vera günümüzde evde kendimiz yapabildiğimiz faydalı ilaçların hazırlanmasında kullanılan bir bitki özüdür. Hem ağızdan hem de cilde doğrudan sürülerek kullanılabilir. Birçok şeye faydası vardır. Ben de bu makalemde evimde yetiştirdiğim aloe veranın faydalarından ve nasıl yetiştirildiğinden bahsedeceğim.

1-Cildi, güneş ışınlarının zararlı etkisinden koruyor. Güneşe çıkmadan önce aloe vera kremi sürebilirsiniz.
2-Ciltteki yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor. Yara çevresindeki kan dolaşımını hızlandırıyor ve böyle iyileşme süreci hızlanıyor.
3-Aloe veranın içindeki özsuyunu içtiğimiz vakit ishal yaparak bağırsakların temizlenmesini sağlıyor. Fakat sık kullanımda bağırsak bağışıklık kazanıyor ve işlevini yitirebilir.
4-Ağızda çıkan iltihap, aft gibi hayatı zindan eden yaralara iyi geliyor. Aloe verayı ezip ağızdaki yaralara temas ettirmeniz gerekiyor.
5-Aloe vera aynı zamanda ciltteki nem dengesini sağlıyor. Akne oluşumu azaltıyor. Cildi yumuşatır ve yeniler. Cilde mucizevi bir etkisi vardır.
6-Alo vera aynı zamanda selülitlere de iyi gelmektedir. Tek başına pek yeterli olmaz tabii ki. Ama düzenli sporla, etkili beslenmeyle faydasını görebilirsiniz.
7-Saça da faydası vardır. Saçı güneş ışınlarından, saç kurutma makinesinin veya düzleştirici gibi ısı aletlerinin zararlı etkilerinden korur ve saçı yumuşatır.

Ve geldik evde aloe vera nasıl yetiştirilir?
Öncelikle aloe vera yetiştirileceği toprağın humuslu ve geçirgen yapıda olması bitkinin sağlıkla büyümesi için gereklidir.
Alo veralar güneşi severler. O yüzden evinizin güneş alan bir penceresine koyun. Merak etmeyin kışında oda sıcaklığında hatta -7 dereceye kadar dayanabiliyor.
Sulama konusuna gelirsek yaz aylarına azar azar her gün sulamanız idealdir. Kışın ise sulamadan bile yaşıyorlar fakar toprağı çok kurursa bir miktar su vermenizde fayda var. Sularken dikkat edeceğiniz diğer nokta suyun yapraklara değmemesi. Yapraklar küsüyor. Toğrağını ve saksısını sık sık değiştirmenize gerek yok. 2-3 yıl aynı saksıda yaşayabilirler.
Gördüğünüz gibi aloe veranın zahmeti bir yetiştirme süreci yok. Aldığından çok daha fazlasını veren bir bitkidir.
Geldik aloe vera nasıl kullanılır? Ciltteki herhangi bir yanık,kızarma,tahriş durumunda yaprağının içindeki direkt uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza isterseniz özün içine sirke, zeytinyağı, papatya veya badem yağı gibi maddeler ekleyebilirsiniz. Aloe veranın ağızdan kullanımını ise doktorunuza danışınız.
Makalenin sonunda yarın gidip hemen bir aloe vera alıp yetiştirmeye başlamınızı tavsiye eder, hayatınızda güzellikler dilerim sevgili okur!

Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

Previous article

Bitki Çaylarını Karıştırmadan Tüketin

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Sağlık