Dekorasyon

Eviniz İçin Avize Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

0

Avize; aydınlatma tesisatı içinde yer alan, hem odaların aydınlatılmasında kullanılan hem de dekoratif görünümleri ile dekorasyona estetik ve zarafet kazandıran unsurlardır. Her iki yönü ile de işlevsel olan avizeleri seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok püf nokta vardır. Avizeler bir aydınlatma elemanı olsa da dekorasyonun asli unsuru olarak da görev yaparlar. Bu nedenle avize seçiminde bir çok detayı göz önğnde bulundurmak zorundasınız. Bir avize sadece avize olmayıp yaşam tarzınıza etki eden bir aplik olduğundan seçeceğiniz avizenin büyüklüğüne, sahip olduğu aydınlatma elemanı sayısına, sahip olduğu parıltılı taşların sayısı ve büyüklüğüne, tasarımına,  rengine, aydınlatma şiddetine ve diğer detaylarına azami özen göstererek seçim yapılmalıdır. Eviniz için avize seçecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli noktaları avizenin kullanılacağı mahali de göz önüne alarak inceleyelim.

 

1 ) Aydınlatma şiddeti 

 

 

Oturma odası, salon, yatak odası gibi mahallerde  kullanacağınız avizelerin büyüklüğü  ve aydınlatma şiddeti oda ölçüsü ile orantılı olmalıdır. Avize büyüklüğü yeterli olmadığında oda içinde kötü bir görsel olacaktır. Ayrıca aydınlatma şiddeti  oda ölçüsü ile orantılı olmadığında çok parlak veya sönük olacağından  oda dekorasyonu da kötü olacaktır. Göz sağlığınız için ideal aydınlatma şiddetine sahip avize seçmeli ve doğru ölçülerde avizeler ile evinizi daha şık bir dekorasyon ile dizayn etmelisiniz.

 

2 ) Avize tasarımı 

 

 

Eviniz için alacağınız avizenin tasarımı evinizin dekorasyonunu da doğrudan etkiler. Bu nedenle tercih edeceğiniz avizenin tasarımına azami özen göstermelisiniz. Sade ve minimalist bir dekorasyona sahip oda içinde abartılı bir avize tasarımı tercih ederseniz dekorasyonun büyüsü bozulacaktır. Bu nedenle oda dekorasyonunu göz önünde bulundurarak avize tasarımı seçmelisiniz.

3 ) Avize rengi 

 

 

Evinizde kullanacağınız avizelerin rengi evin genel dekorasyonu ile uyumlu olmalıdır. Eğer evinizde renk bütünlüğü sağlamazsanız dekorasyon kötü görünecek ve verdiğiniz emekler boşa gidecektir.  Oturma odası, yatak odası veya salon gibi fazla sayıda mobilyanın bulunduğu odalar için dekorasyon renkleri ile uyumlu renklere sahip avizelere dekorasyonu tamamlayacağı gibi renk bütünlüğü de sağlayacaktır. Eğer oda içindeki renklerden bağımsız ve aykırı bir renkte avize tercih ederseniz estetik açıdan eksik bir dekorasyon yapmış olursunuz.

4 ) Enerji tasarrufu 

 

 

Avize seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de enerji tasarrufudur. Avizeleri abartılı tasarımlara sahip olması için geniş ölçülere sahip olacak şekilde imal edip çok sayıda aydınlatma ampulü yerleştirdikleri için enerji  kullanımı da çok yüksek olmaktadır. Bu tarz avizeler elektrik faturalarını da kabartmaktadır. Bu nedenle oda ölçüsünü belirleyerek odanız için ideal aydınlatma miktarını tespit etmeli, yeterli ampul sayısına göre avize seçimi yapmalısınız.

 

5 ) Oda ölçüleri 

 

 

Avizeyi kullanacağınız odanın ölçüleri avize seçiminde doğrudan etkendir. Eğer koridor veya hol gibi küçük ve dar alanlarda avize kullanacaksanız sarkıtma yüksekliği en az olan avizeler seçilmelidir. Eğer avizeyi geniş bir oda içinde kullanacaksanız sarkıtma yüksekliği fazla olan avizemodellerinden birini tercih etmelisiniz. Böylece oda içinde homojen bir aydınlatma sağlamış olursunuz.  Eğer dar bir oda veya alanda uzun sarkıtma mesafesi tercih ederseniz  loş ve yeterli olmayan bir aydınlatma yapmış olacağınız gibi dekorasyonunda kötü olmasına neden olabilirsiniz.

 

Yaş Maya İle Gelen Doğal Güzellik

Previous article

Kivi Yiyerek Zayıflama Yöntemi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Dekorasyon