Dekorasyon

Evinizin Olmazsa Olmazı Halı ve Kilimleri Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
halı kilim

Halı, yaşadığımız yerin tasarımını üst boyuta taşıyan, odanın veya kullanıldığı yerin tarzını yansıtan en önemli parçalardan birisidir. Dekoratif bir görünüm için halı modellerinin, mobilyalar, perdeler ve aksesuarlar gibi önemli parçalar ile doğru uyumu yakalaması gerekir. Uzmanlara göre bir odanın dekorasyonunda en sona bırakılması gereken ürün halılardır. Halılar, mekanı oluşturan tüm öğelerin birlikteliğinin oluşturduğu stilinizi gösteren tabloya atılan son imzadır.

Kilim modelleri ise, halılar gibi evlerinizde, ofislerinizde ve daha birçok yerde zemin dekorasyonunu sağlarken alternatif ve yaratıcı çözümler sunmaktadır. Hayalinizdeki ortamı yakalamak için ufak değişiklikler ile büyük etkiler yaratabilirsiniz. Farklı renk seçeneklerine sahip kilimler ev koridorlarında, odalarınızda ve daha birçok kapalı alanda kullanım olanağı sağlıyor

Mekanlarınızda bulunan diğer mobilya, perde, halı gibi eşyalar ve aksesuarlarla uyumlu olacak şekilde seçeceğiniz English Home halı ve kilim modelleri, evlerinize yeni bir kimlik kazandırmanıza ve evlerinizin kimliğini desteklemenize yardımcı oluyor. Her eve ve her ihtiyaca uygun halı ve kilim modellerinden doğru ebat ve desen seçimi ile bulunduğunuz her ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde halılar çoğunlukla yün, polyester, naylon, polipropilen, akrilik, pet elyaf gibi kumaşlardan ya da karma olarak üretilir. Halı modellerini üretim şekline göre sıralayacak olursak el halısı siğer adıyla dokuma halısı ve makine halısı olarak ikiye ayrılır. Dokuma halı modelleri ise antika, eski değerli ve yeni imalat halıları olmak üzere üç çeşide ayrılır. Yeni imalat halıları, ipek, yün ya da pamuklu olabilir. El dokuma yeni imalat halı fiyatları içinde en yüksek olanı, ham maddesi ve işçilik maliyetinin yüksek olması sebebiyle ipek olanlardır. Yün halı modelleri ise kir tutmamaları, kaymamaları, doğal olmaları, sıcak tutmaları gibi avantajlarıyla bilinir.

Kilim Çeşitleri Nelerdir?

Kilim modelleri, kilimin üretiminde kullanılan iplik, dokuma yöntemleri, ebatları ve daha birçok çeşitli özelliklerine göre belirlenmektedir. Pamuk ipliği ile dokunan kilimler pamuklu kilim olarak bilinse de; bazı kilim modellerinde pamuk, ana madde değil ara dolgu maddesi olarak kullanılabiliyor. Akrilik ve polyester iplikler, modern kilim modelleri üretiminde en önemli temel ham maddeleri oluşturuyor. Diğer kilimlere kıyasla daha hafif olan ve kolay taşınabilen polyester kilimler, şık ve farklı renk çeşitleri ile sürekli tercih edilen modeller arasında. Bunun yanı sıra polyester kilimler, çamaşır makinesinde yıkanabilen kilim modelleri olduklarından, diğer kilimlere göre temizlemesi ve bakımı çok daha kolay yapılmaktadır. Ayrı ayrı olarak kullanılan iplik çeşitleri bazı kilim modellerinde ise bir arada kullanılmaktadır.  Farklı iplik türlerinin çeşitli oranlarda birlikte dokunduğu kilim modelleri, desenler ve kalite bakımından farklılaşıyor.

Kumaş yapısı dışında kilimler, ince kilim modelleri, kalın kilim modelleri, renkli kilim modelleri şeklinde ayrılarak her zevke ve her tarza hitap etmektedir. Mekanlarınızdaki diğer eşyaların ve renklerin uyumuna göre birbirinden renkli kilimlerle eşsiz tasarımlar yapabilirsiniz. Tercihiniz daha sade renklerden yana ise siyah beyaz kilim modelleri de bulunduğunuz ortam için harika birer seçenek. Diğer eşyalar ile de çok rahat uyum sağlayabilen siyah beyaz kilimleri evinizin her köşesinde gönül rahatlığı ile kullanabilir ve ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Halı ve Kilim Bakımı Nasıl Olmalı?

Tarz ve kullanım açısından farklılık gösteren halı ve kilim modelleri, bakım konusunda da farklılık göstermektedir. Halı modellerinin uzun yıllar kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle döküntüler için elektrik süpürgesi kullanılmalı, çırpma, silkeleme gibi halı dokusuna zarar verebilecek durumlardan kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra halı üzerinde bulunan ağır ürünlerin, orta sehpa gibi, belli aralıklarla yerleri değiştirilmeli ayaklarının oluşturduğu iz bir fırça yardımı ile düzeltilmelidir. Kilim modelleri makinede yıkanabildiğinden diğer ürünlere göre bakımı çok daha rahattır. Ayrıca halı ve kilim modellerine sigara külü, mum gibi deformasyona sebep olabilecek durumlara dikkat edilmelidir.

Tüm bu özelliklere English Home’da bulunan halı ve kilim kategorisinde sahip olabilirsiniz. Her zevke ve her ihtiyaca uygun halı ve kilim modelleri ile, farklı renk, desen ve kumaş özellikleri ile bulunduğunuz ortamı hareketlendirebilir ve kusursuz bir görünüm yaratabilirsiniz.

Bebek Odaları İçin En Uygun Bitkiler

Previous article

Dijital Ajans Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Dekorasyon