Dekorasyon

Oturma Odaları İçin Aydınlatma Seçimi

0

Bilindiği üzere oturma odaları evlerde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Bundan dolayı oturma odası dekorasyonu yaparken daha dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir. Dekorasyon yaparken en önemli nokta odanın boyutlarına uygun olan mobilyaların tercih edilmesidir. Bu nedenle oda ebatlarının iyi bilinmesi dekorasyonun temel koşulları arasında yer almaktadır. Benzer durum aydınlatma için de geçerlidir.

Oturma odaları için aydınlatma türü seçerken odanın genişliği, gün içerisinde ne kadar ışık aldığı, odada kullanılan renkler ve buna benzer unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük ve koyu renkler ile döşenmiş bir oda için aydınlatma tercih ederken genellikle hem şık hem de aydınlatma derecesi yüksek olan lambalar tercih edilmelidir. Buna ek olarak büyük avizeler yerine ikili olan, küçük odanın içerisinde göz yormayan lamba, sarkıt modelleri kullanılmalıdır.

Oturma Odaları İçin Avize Tercihi

Oturma odaları için en klasik aydınlatma şekli tavandan sarkıt avizelerdir. Ancak bunun için odanın elektrik yapısının avize kullanımına uygun olması gerekmektedir. Birbirinden farklı renk ve modelde avizenin bulunması herkesin ihtiyacına ve zevkine uygun avizeyi bulabilmesine yardımcı olmaktadır.

Avizelere ek olarak oturma odalarında masa lambaları, lambaderler ya da abajurlar da kullanılmaktadır. Bunlar hem son derece dekoratif olup hem de odanın daha iyi aydınlanmasını sağlamaktadır. Odanın tarzına ve rengine uygun seçilen lambaderler dekorasyon açısından da estetik durmaktadır.

Oturma Odası İçin Aydınlatma

Oturma odası aydınlatması için avize, lambader ve buna benzer seçeneklere ek olarak aplik, duvar aydınlatma sistemleri de kullanılmaktadır. Özellikle duvarlarda LED şerit şeklinde yapılan aydınlatmalar modern bir tasarım ortaya çıkarmaktadır. Bu tür aydınlatmalar hem homojendir hem de mekânın gölgelerden arınmasını sağlamaktadır. Böylelikle oturma odasına ferah bir hava kazandırılırken aynı zamanda gün ışığına benzer niteliğiyle oda daha aydınlık olmaktadır.

Oturma odalarında aydınlatma dekor amaçlı da kullanılmaktadır. Bu bakımdan genellikle TV üniteleri tercih edilmektedir. Ünitenin arka kısmına döşenmiş LED şeritler televizyonun arka kısmından odaya yayılmaktadır. Böylece tavandaki aydınlatmaya ilave olarak ışık artmakta, aydınlık oturma odalarıelde edilmektedir.

Tekzen Klozet Kapağı Modelleri

Previous article

Yulafın Cilde Faydaları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Dekorasyon