Oturma Odaları İçin Aydınlatma Seçimi


0

Bilindiği üzere oturma odaları evlerde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Bundan dolayı oturma odası dekorasyonu yaparken daha dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir. Dekorasyon yaparken en önemli nokta odanın boyutlarına uygun olan mobilyaların tercih edilmesidir. Bu nedenle oda ebatlarının iyi bilinmesi dekorasyonun temel koşulları arasında yer almaktadır. Benzer durum aydınlatma için de geçerlidir.

Oturma odaları için aydınlatma türü seçerken odanın genişliği, gün içerisinde ne kadar ışık aldığı, odada kullanılan renkler ve buna benzer unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük ve koyu renkler ile döşenmiş bir oda için aydınlatma tercih ederken genellikle hem şık hem de aydınlatma derecesi yüksek olan lambalar tercih edilmelidir. Buna ek olarak büyük avizeler yerine ikili olan, küçük odanın içerisinde göz yormayan lamba, sarkıt modelleri kullanılmalıdır.

Oturma Odaları İçin Avize Tercihi

Oturma odaları için en klasik aydınlatma şekli tavandan sarkıt avizelerdir. Ancak bunun için odanın elektrik yapısının avize kullanımına uygun olması gerekmektedir. Birbirinden farklı renk ve modelde avizenin bulunması herkesin ihtiyacına ve zevkine uygun avizeyi bulabilmesine yardımcı olmaktadır.

Avizelere ek olarak oturma odalarında masa lambaları, lambaderler ya da abajurlar da kullanılmaktadır. Bunlar hem son derece dekoratif olup hem de odanın daha iyi aydınlanmasını sağlamaktadır. Odanın tarzına ve rengine uygun seçilen lambaderler dekorasyon açısından da estetik durmaktadır.

Oturma Odası İçin Aydınlatma

Oturma odası aydınlatması için avize, lambader ve buna benzer seçeneklere ek olarak aplik, duvar aydınlatma sistemleri de kullanılmaktadır. Özellikle duvarlarda LED şerit şeklinde yapılan aydınlatmalar modern bir tasarım ortaya çıkarmaktadır. Bu tür aydınlatmalar hem homojendir hem de mekânın gölgelerden arınmasını sağlamaktadır. Böylelikle oturma odasına ferah bir hava kazandırılırken aynı zamanda gün ışığına benzer niteliğiyle oda daha aydınlık olmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Tekzen Klozet Kapağı Modelleri

Oturma odalarında aydınlatma dekor amaçlı da kullanılmaktadır. Bu bakımdan genellikle TV üniteleri tercih edilmektedir. Ünitenin arka kısmına döşenmiş LED şeritler televizyonun arka kısmından odaya yayılmaktadır. Böylece tavandaki aydınlatmaya ilave olarak ışık artmakta, aydınlık oturma odalarıelde edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı