• DOLAR
  6,1162
  % -0,76
 • EURO
  7,2029
  % -0,73
 • ALTIN
  236,1417
  % -0,02
 • BIST
  99.615,29
  % 0,33
Oturma Odaları İçin Aydınlatma Seçimi

Oturma Odaları İçin Aydınlatma Seçimi

Bilindiği üzere oturma odaları evlerde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Bundan dolayı oturma odası dekorasyonu yaparken daha dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir. Dekorasyon yaparken en önemli nokta odanın boyutlarına uygun olan mobilyaların tercih edilmesidir. Bu nedenle oda ebatlarının iyi bilinmesi dekorasyonun temel koşulları arasında yer almaktadır. Benzer durum aydınlatma için de geçerlidir. Oturma odaları için aydınlatma türü […]

Bilindiği üzere oturma odaları evlerde en çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Bundan dolayı oturma odası dekorasyonu yaparken daha dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir. Dekorasyon yaparken en önemli nokta odanın boyutlarına uygun olan mobilyaların tercih edilmesidir. Bu nedenle oda ebatlarının iyi bilinmesi dekorasyonun temel koşulları arasında yer almaktadır. Benzer durum aydınlatma için de geçerlidir.

Oturma odaları için aydınlatma türü seçerken odanın genişliği, gün içerisinde ne kadar ışık aldığı, odada kullanılan renkler ve buna benzer unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük ve koyu renkler ile döşenmiş bir oda için aydınlatma tercih ederken genellikle hem şık hem de aydınlatma derecesi yüksek olan lambalar tercih edilmelidir. Buna ek olarak büyük avizeler yerine ikili olan, küçük odanın içerisinde göz yormayan lamba, sarkıt modelleri kullanılmalıdır.

Oturma Odaları İçin Avize Tercihi

Oturma odaları için en klasik aydınlatma şekli tavandan sarkıt avizelerdir. Ancak bunun için odanın elektrik yapısının avize kullanımına uygun olması gerekmektedir. Birbirinden farklı renk ve modelde avizenin bulunması herkesin ihtiyacına ve zevkine uygun avizeyi bulabilmesine yardımcı olmaktadır.

Avizelere ek olarak oturma odalarında masa lambaları, lambaderler ya da abajurlar da kullanılmaktadır. Bunlar hem son derece dekoratif olup hem de odanın daha iyi aydınlanmasını sağlamaktadır. Odanın tarzına ve rengine uygun seçilen lambaderler dekorasyon açısından da estetik durmaktadır.

Oturma Odası İçin Aydınlatma

Oturma odası aydınlatması için avize, lambader ve buna benzer seçeneklere ek olarak aplik, duvar aydınlatma sistemleri de kullanılmaktadır. Özellikle duvarlarda LED şerit şeklinde yapılan aydınlatmalar modern bir tasarım ortaya çıkarmaktadır. Bu tür aydınlatmalar hem homojendir hem de mekânın gölgelerden arınmasını sağlamaktadır. Böylelikle oturma odasına ferah bir hava kazandırılırken aynı zamanda gün ışığına benzer niteliğiyle oda daha aydınlık olmaktadır.

Oturma odalarında aydınlatma dekor amaçlı da kullanılmaktadır. Bu bakımdan genellikle TV üniteleri tercih edilmektedir. Ünitenin arka kısmına döşenmiş LED şeritler televizyonun arka kısmından odaya yayılmaktadır. Böylece tavandaki aydınlatmaya ilave olarak ışık artmakta, aydınlık oturma odalarıelde edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Balıklar, 25 Eylül saat 05:52 Koç burcunda oluşacak Dolunay, kendi kazancımız ile başkalarından beklentilerimiz arasındaki dengenin sağlanması mecburiyetidir. İhtiyaçlarımız ve yapmak istediklerimiz bugün fazladan para gerektirebilir veya biz farkında olmadan harcamalar yapabiliriz. Bir kredi işimiz olabilir. Bunun gerçekleşmesini olumlu karşılarız. Oysaki astarı yüzünden pahalıya mal olabilir. İyi düşünmek lazım. Dolunay, hesap kitap yapılmadan atılacak adımların hatalı olabileceğini vurguluyor, bizi uyarıyor. Henüz vakti değil, bekle diyor.

Sözgelimi bu anlamda 9 Ekim Terazi Yeniayı etkili olabilir. Eğer bir şeyler size göre yolunda gitmiyorsa, sabırlı olunuz. Bu Dolunayda benim tavsiyem, dar bakış açısıyla meselelere bakmayınız. Ayrıca amacınız varsa, pes etmeyiniz. Onun bunun hatırı için, kendi isteklerinizden vazgeçmeyiniz. Sadece yarar-zarar hesabını yapınız, bu kafidir. Uygunsa, doğruysa, bir sakıncası, zorluğu olmayacaksa kendi kendinizi de engellemeyiniz. Büyük yatırımlar, borçlar, büyük sözler zamanı değildir. Bunların yükü ağır olur mu, olmaz mı bakmak gerekir. Birileri iyi niyetinizi kullanmasın. Yardımcı olacağım diye, kendinizi zor duruma sokmayınız olur mu? Bu iyilik değil, sonrasında külfet olur size.

Gönülden sevgilerimle,

iremSU

Mynet Astroloji Danışmanı