Dekorasyon

Duvarlarınız İçin Doğru Rengi Nasıl Seçersiniz?

0
Duvarlarınız İçin Doğru Rengi Nasıl Seçersiniz

İlk bakışta çok hoşunuza giden bir rengin, duvarlarınızda güzel durup durmayacağından emin olamayabilirsiniz. Duvarlarınızda kullanacağınız renk, dekorasyonunuz için kritik önemdedir.

Aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederseniz, duvarlarınız için en doğru rengi kolayca bulabilirsiniz.

1. Renk Kartelasına Bakmak

Boya firmaları tarafından çıkarılan renk kartelaları, genellikle sarı merkezli sıcak renkler ve mavi merkezli soğuk renkler olarak gruplanmıştır.

Duvarlarınızın birinde, ötekilerden farklı bir renk kullanarak özel bir tasarım yapacaksınız, bu rengi kontrast seçmelisiniz. Yüksek kontrast en iyi yatak odalarında durur. Kullanacağınız renklerin yan yana durduğunda nasıl bir etki yarattığına bakın. Birlikte sıkıcı görünecek renkleri seçmeyin.

Bir odada tek renk kullanmayı düşünüyorsanız, sıradanlığı aşmak için tablolar, bordürler, stickerlar, dekoratif aynalar ve farklı tarzlarda tasarlanmış saatler kullanarak duvarlarınızı hareketlendirebilirsiniz.

2. Mobilya ve Aksesuarlarınızı Bütünleştirmek

Mobilya ve aksesuarlarınız için öncelikle hangi dokumayı seçeceğinizi belirlemelisiniz. Çünkü dokumadaki desen renkleri ile duvarlarınızdaki renklerde ortak tonlar bulunmalı. Seçtiğiniz dokumadan örnek parça alarak, duvar boyası renk kartelası ile karşılaştırın.

3. Karanlık Odalar için Renk Seçmek

Evinizde doğal ışık almayan bir odanız varsa, ferah bir ortam yaratmak için açık tonlar tercih edin. Ancak amacınız dramatik ve farklı tarzda bir dekorasyon yaratmaksa, canlı ve doygun renkler de kullanabilirsiniz.

4. Seçtiğiniz Renkleri Test Etmek

Renkleri eleyerek birkaç aday renk seçtiyseniz, bu renklerden en ufak boy birer kutu satın alın. Büyük boy kartonlara bu renkleri ayrı ayrı uygulayın. Her bir kartonu duvarlara asarak, günün farklı saatlerinde farklı ışıklar altında bakarak bir değerlendirme yapabilirsiniz.

5. Tavan İçin Renk Seçmek

Tavanlar için en güvenilir sonuçları açık renkler verir. Ayrıca açık renge boyayacağınız tavan, odanızı yüksek gösterir. Kendinizi “tavan beyaza boyanmalı” diye şartlandırmayın. Gökyüzünü çağrıştıracak aydınlık bir mavi tona ne dersiniz?

Köpeğiniz İçin Bir Kapı Yapın

Previous article

Rengarenk Uçan Balonlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Dekorasyon