DiyetSağlık

Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

0

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi de maalesef insanlardaki fazla kilolar ve fazla kilolardan kurtulma yollarının aranmasıdır. Eminim birçok insan fazla kilolarından muzdariptir. Çünkü çok sayıda insan bu fazla kilolarından kurtulmak adına çeşitli çarelere başvurmaktadır veya farklı yollara müracaat etmektedir. Ayrıca hem göbeğinizdeki hem de baseninizdeki yağlar canınızı fazlasıyla sıktığınında farkındayım.

Fazla kilolarından kurtulmak adına bu yola çıkmış birçok insanın çeşitli diyet programlarını uygulayarak zayıflamaya çalıştığını biliyoruz. Kimi insan bu uğurda azminin, sabrının sonunda başarılı mutla sona ulaşırken kimisi de nefsine yenilenerek fazla kilolularıyla yaşamaya devam ediyor.

Zayıflamaya karar vermiş kişilerin kilolarını üzerlerinden atmada veya kilo verdirmede yardımcı olacak yiyecekleri aşağıda istifadenize sunduk. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermekiçin tavsiyeleri dikkate almanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede yeni bir bedene sahip olup istediğiniz kıyafetleri giymenize de olanak sağlamış olacaksınız. Unutmamak gerekiyor ki  iyi sonuçlar alabilmek için düzenli, istikrarlı ve kararlı bir şekilde yola devam etmelisiniz.

       Doğal Yoğurt

İllaki doğal yoğurt. Çünkü doğal yoğurt, Allah’ın biz insanoğluna sunduğu en büyük nimetlerden bir tanesidir. Tam bir şifa deposu olan yoğurt, en başta mide, bağırsaklar olmak üzere insan vücudun diğer bölgelerine sayısız faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda doğal yoğurt kilo vermeye de yardımcı bir yiyecektir.

Yoğurdun en özelliği insan vücudunda depolanmış yağ yakımın da hızlandırıcı etkisinin olmasıdır. Yani yoğurt, mükemmel bir yağ yakıcı besindir. Özellikle ara öğünlerin vazgeçilmez yiyeceklerinden birisidir. Öğle ve akşam vakit yemeklerinden sonra veya günde iki kez ara öğün olarak bir kâse yarım yağlı doğal yoğurt sizi hem sizi tok tutacak hem de vücuttaki yağların yanması hususunda işimizi kolaylaştıracaktır.

Öte yandan içeriğinde güçlü antioksidan bulunan yoğurt vücudunuzda ki zararlı maddelerin bünyeden atılmasına olanak vermektedir.  Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin mutlaka yoğurdu her gün iki kâse tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir. Çünkü günde iki kâse doğal yoğurt tüketen insanların tüketmeyen diğer insanlara oranla yüzde yirmi iki oranında fazla kilolarından kurtulduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bir kâse yoğurt elli kaloridir.

      Protein deposu yumurta

Aç kalmadan tok olmanın yolu yumurtadan geçiyor. Yumurta güçlü bir protein kaynağıdır. Yağ yakmada yardımcı olan yiyecekler arasında başlarda bulunan yumurtanın günlük tüketilmesi hem sağlık açısından hem de sağlıklı bir diyet programı yürütmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda protein deposu olan bu yiyecek protein ağırlıklı olan diyetlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat bu teşhis yumurtanın kilo vermeye dayalı yapılan diyetlerde kullanılamayacağı anlamında gelmez.

Bu arada yumurtadan maksimum derecede fayda elde etmek istiyorsak yumurtanın iyice pişmiş olanı tercih etmelisiniz. Kilolarını atmak isteyenlerin iki günde bir sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurta yemesi tavsiye olunur.  Ayrıca haşlanmış bir yumurtanın kalorisi sadece yetmiştir.

      Vitamin ve mineral deposu elma 

 Elma bizi hem doktordan hem den kilolardan uzak tutar. İnsan cildine tazelik veren ve güzellik katan elma kilolarınızı atmanızı da son derece katkı sunmaktadır.  Sağlık açısından tam bir vitamin ve mineraller deposudur. İçersinde barındırdığı yüksek oranda lif sayesinde insana uzun süre tokluk hissi vermektedir. İnsanda şeker oranın düştüğü akşam saatlerinde tahmini yemekten bir saat sonra tüketeceğiniz bir adet elma hem sizin şeker gereksiniminizi karşılayacak hem de acıkmanızı önleyecektir. Öte yandan elmanın dişlerimizi ve diş etlerimizi güçlendirici bir katkısı bulunmaktadır.

      Nahoş Greyfurt

Greyfurt, yüksek oranda lif içeren meyvelerden birisidir. Elmadan sonra kişiye kilo verdiren yiyecekler arasında gelir. Nahoş tadından dolayı greyfurtu sevmeyiniz olabilir. Fakat tadı nahoş olsa da diğer sevdiğiniz meyvelerle yapacağınız karışımla greyfurtu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diğer yandan tam biz C vitamini deposu olan greyfurtu haftalık yarım kilo olmak üzere tüketirseniz hem enerji hem de size zindelik kazandıracaktır. Bundan dolayı da metabolizmanız ve vücuttaki yağların yakılması hızlanacaktır.

      Tarçında “tarçın”

İnsanlara kilo kaybettiren baharatlar arasında en önde yer almaktadır. Çünkü kan şekeri düzenleyici özelliği bulunmaktadır. Özellikle çay şeklinde demlenip içilen tarçın kişiye tokluk hissi verdirir. Ayrıca ani gerçekleşen şeker krizlerinin de önüne geçmektedir. Kilo kontrolünde insanlara yardımcı olmasının yanında bir çay kaşığı balla tatlandırılıp her gün bir bardak mide, bağırsak, kolesterol, ağız kokuları ve hatta saç dökülmesine kadar birçok probleme iyi gelmektedir. Ayrıca tarçın kan şekerinizi düzenlemekle kalmayıp tatlıya olan ihtiyacınızı da gidermektedir.

      Bol domates ye ve kilo ver!

Diyet programı uygulayanların baş tacı yiyeceklerden bir tanesidir domates. Kalorisi düşük aynı zamanda lif oranı yüksek olan domatesi bol bol yerseniz sizi doyuracaktır. Normal boydaki bir domatesin kalorisi sadece yirmi kalori civarındadır.  Gününüzün her vaktinde domates tüketerek hem sağlıklı olacak hem de hızlı bir şekilde zayıflayabileceksiniz. Sizce müthiş değil mi?

      Bay doktor “Sirke”

Birçok yerde ve alanda kullanılan ve hemen herkes tarafından sirkenin faydaları bilmeyeniz yoktur veya en azından duymuşunuzdur. Özellikle cilt bakımına özen gösteren insanların sıklıkla kullandığı bir üründür. Şunu unutmamak gerekir ki sirke kesinlikle bir başına yağ yakan etkin bir madde değildir. Sirkenin faydası ise ılık olan bir suyla karıştırılarak içildiğinde vücudumuza bazı faydalı vitaminlerin girerek metabolizmayı çalıştırması ve yağ yakmada insana yardımcı olmasıdır. Sabah yataktan kalktığınızda kahvaltı yapmadan hemen önce bir su bardağı içine dört damla doğal olan elma sirkesi katılıp tüketildiğinde, gün içerisinde size uzun bir süre tokluk hissi verecektir.

       Bol lifli doğal “yulaf ezmesi”

Diyet programına başlayan birçok insanın lifli gıdalar tükettiğini veya bu konuda tavsiye aldıklarını biliyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi tamamen doğal bol lif içeren bir bitkidir. İçerisinde ne bir yağ ne de bir şeker takviyesi vardır. Yani içinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Öte yandan da yulaf ezmesi insanlar tarafından çok kolay bulunan ve aynı zamanda en faydalı olanlardan bir tanesidir. Yulaf ezmesini günlük olarak bir defaya mahsus yiyebilirsiniz. Kahvaltıda süt ile birlikte veya gün içerisinde bir kâse yoğurdun içine katarakta tüketebilirsiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz yulaf ezmesi size enerji verecek diğer yandan sizi tok tutacaktır. Bağırsakların çalışma hızını da artırarak kilo atmanıza yardımcı olacaktır.

       Yemekle eşdeğer “keten tohumu”

Keten tohumunu aktarlardan kolayca bulabilirsiniz. Mide ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlayan aynı zamanda kalorisi düşük bir besin maddesidir.  İnsanlara tokluk hissi verir. Nerdeyse yemekle eşdeğerdedir. Yoğurtla birlikte tüketilmesi tavsiye olunur. Zaten yaygın tüketim şeklide yoğurt ile birlikte yenmesidir. Fakat keten tohumunu günde maksimum bir tatlı kaşığı oranında tüketilmesi gerekmektedir. Kullanım süresi olarak en çok on günlük olması gerekmektedir. Nihayetinde bağırsaklara pozitif anlamda etkisiyle kilo atmanıza yardımca olacaktır.

       Çok faydalı ve sağlıklı “Brokoli”

Mutfaklarımıza gireli on – on beş sene gibi bir zaman oldu. Lakin her ne kadar birçok insan tadından dolayı brokoliyi sevmese de sebzeler içinde en faydalı olanlardan bir tanesidir. Hem sağlıklı beslenmek adına hem de diyet yapan insanların tüketmesi gereken bir besin deposudur. Hem aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacak yiyecekler arasında en etkili olanlardan birisidir. Öyle ki brokoliyi salata malzemesine karıştırarak ta tüketebilirsiniz. Böylece hem sağlıklı hem de mükemmel bir atıştırmalık olmuş olur. Brokolinin doyuruculuk oranı yüksek ve kalorisi de düşük olduğundan dolayı ve içerisinde var olan A. C ve E vitaminleriyle de insanın bağışıklık sistemini âdeta güçlendirmektedir.

     Sindirim dostu “Lahana”

     Kilo vermek veya zayıflamaya karar veren insanların birçoğunun “lahana çorbasını” tükettiğini biliyoruz. Fazla yağlı olmamak şartıyla hem yemek hem salata hem de çorba olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. İçerisinde çok güçlü antioksidan barındırmaktadır. Bundan dolayı bilinçli olarak tüketildiğinde vücutta artık olan malzemeleri temizlemektedir. Ayrıca insanın rahatlatma ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi bir işlevi de vardır. Ayrıca lahananın kalp krizini önlemede önemli bir rol oynadığını belirtelim. Aynı zamanda lahana sindirimi kolaylaştırarak kilonuzu kontrol etmede size çok yardımcı olacaktır.

Bol lifli Avokado

 Avokadolar insanların kilo vermesi için yemesi gereken en iyi yiyeceklerden bir tanesidir. İçerisinde bolca protein barındırır. İçerisinde B6 vitamini mevcuttur.  Aynı zamanda avokadolar yağlıdır. Fakat endişe etmeyin doymamış yağ içerir ve bol lifli olmasından da dolayı sizi uzun süre tok tutar. Öte yandan tahıllı ekmeğin üzerine sürerekte bu mucize besini tüketebilirisiniz. Diğer yandan kansere karşın koruyucu etkisi olan avokado aç olduğunuz zamanlarda mutlaka tüketin. Çünkü uzun süre acıkmayacaksınız.
      Kahvenin kırk yıl hatırı adına

 Kahve bir içecek türü olmasına rağmen kilo vermek isteyenler için idealdir. Çünkü kahvede doğal kafeinin bulunmaktadır. İşte bu doğal kafeinin vücudumuzda her gün elli kalori fazladan yaktığını söylesek şaşırırsınız değil mi? Şaşırmayın kahveyi için efendim! Diğer yandan kahve tüketimini yağsız veya az yağlı sütle yapabilirsiniz.

     Yaşam kaynağımız su

Hayat kaynağımız olan su ile kilo vermenin tadına varın. Aç olduğunuz zaman dilimlerinde bir bardak soğuk su için. Evet, acıktığınızda su içtiğinizde göreceksiniz ki açlığınız gitmiş olacak. Eğer açlığınız on beş dakika sonra tekrar nüksederse tekrar bir bardak su içiniz. On beş dakika sonra yine acıkma hissiniz olursa siz acıkmışınız demektir.

     Maden suyu ve ayran

Müthiş yağ yakan ikili desek abartmış olmayız. Çünkü maden suyu ile yoğurdu ayran yapıp içmek göbek ve basenlerdeki yağı yakmada mucizevi bir etki gösteriyor. Sizde bir bardak doğal olan maden suyunun içine üç kaşık yoğurt ekleyip için. Bu yağ yakan müthiş karışımı her gün yapıp içebilirsiniz. Bu ikili sadece yağ yakmakla kalmayıp vücut sağlığımızı güçlendirerek ödemleri söktürmede bizi yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu karışımı gece yatmadan önce uygulayıp içerseniz rahat bir uykuda çekmiş olursunuz. Ayrıca bununla da kalmayıp uyurken metabolizmanızında çalışmasını sağlayacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Çayın Yeşili

Kişiler bel bölgesindeki kilolardan muzdarip ise günlük dört beş bardak yeşil çay içmeleri tavsiye olunur. Yeşil çay içerek bel bölgesinde fazlaca kilo verebilirsiniz. Ayrıca yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan ile genç, sağlıklı ve fit bir görüntüye sahip olursunuz. Öte yandan yeşil çayların içine hiçbir zaman şeker eklemeyin doğal olarak tüketin.

Görüldüğü üzere yukarıda insanlara kilo verdirmede yardımcı olan yiyecek içecekseçeneklerini sunduk. Bu yola girmiş kişilerin azimli, sabırlı ve kararlı olmaları en önemli faktörlerdir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen veya zayıflamak adına bu uğurda çalışan tüm insanlara sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Beden Aklınızı Kullanarak Yaz Ayına Zayıf Girin

Previous article

Alo Veranın Mucizevi 7 Faydası Nelerdir? Aloe Vera’yı Evimizde Nasıl Yetiştirebiliriz?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Diyet