Makyaj

Makyaj Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

0

Güzel görünmek her kadının hakkıdır. Güzel görünmeyi sağlayabilmek de kadının elinde olan bir şey bunu sağlayabilmek için bilgilerinize daha çok bilgi eklemeniz sizin avantajınıza olacaktır. Gelin makyaj yapımındaki bu püf noktaların neler olduğunu beraber görelim ilk olarak cilt konusundan başlayalım.

Cildinize Göre Makyaj Türleri

-Fondöten kullanırken dikkat etmeniz gereken bir durum var bu da cildinize en uygun fondöteni seçmenizden kaynaklanıyor. Her insanın cildi farklı olduğu için fondöten seçimi de o denli önemli olmaktadır. Cildinize uygun fondöteni seçerken dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Cildiniz yağlı ise ince dokulu ve yağsız fondöten kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Aksi halde yağlı bir cilde sahipseniz ve yağlı bir fondöten kullandıysanız bu fotoğraf çekimlerinde yüzünüzün çok parlamasına veya ışıklı bir ortamda da yüzünüzün aşırı parlamasına sebep olacaktır.
Cildiniz hassas ise ince yapılı, nemlendirici özelliğine sahip ve E vitamini içeren fondötenleri kullanmak hem vücudunuza bakım, hem de güzel görünmenize faydalı olacaktır.
Cildiniz çok kuru ise yoğun nemlendiricili fondötenleri kullanmak teninizi nemli tutmanızı sağlayıp güzel bir görünüşe kavuşmanızı da sağlayacaktır.

Fondöteni yüzünüze sünger ile sürün, elleriniz ile sürmekten kesinlikle kaçının çünkü ellerinizin ürettiği yağ salgısı fondötene temas ettiğinde fondötenin yapısını bozmaktadır. Bu ciltteki fondötenin yapısının bozulduğu için yüzünüzde pütür pütür toplanmasını ve kötü bir görünüme neden olur.

Yüz Şeklinize Göre Allık Kullanımı Nasıl Olmalı?

– Allık kullanırken, cildinize göre fondöten seçiminde bahsettiğimiz gibi allıkta da yüz şekliniz çok önemlidir. Yüz şeklinizin yapısına göre allık sürdüğünüzde bu sizin hem duruşunuzu hem de güzelliğinizi ön plana çıkartacaktır. Yüz şeklinize göre allık kullanımında dikkat etmeniz gerekenler ise;

Yuvarlak bir yüze sahip iseniz allığı alnınızın ortasından çenenize doğru sürün ki yüzünüzün sivri görünmesini sağlayın bunu yapmanız yüz hatlarınızı öne çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Şakaklarınıza da renk vermeyi ihmal etmeyin.
Kare bir yüze sahip iseniz allığı çene hizanızdan elmacık kemiklerinize doğru sürün yani aşağıdan yukarı doğru ve bunu yaparken belirginliği arttırmaktan korkmayın.
Uzun bir yüze sahip iseniz allığı çene hizanızdan yukarı doğru sürün şakaklarınıza ve kemiklerinize bol miktarda da sürmeyi unutmayın.

Gözlerinizi Belirginleştirmek İçin Püf Noktalar

-Bakışlarınızı keskin ve anlamlı hale getirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok kolay öncelikle hangi göz şekline sahip olduğunuzu bulmalısınız, çünkü göz şeklinize göre makyaj yapmanız da yaptığınız makyajda büyük rol oynamaktadır.

Yuvarlak göze sahip iseniz kenardan üç noktalara gölge yapın. Göz kapağının hareketli kısmına ise açık renklerdeki göz farı sürün bu sizin bakışlarınızı gerçek anlamda değiştirecektir.
Çukur gözlere sahip iseniz ilk olarak çukur bölgeyi aydınlık bırakın, bunu yapabilmek için göz kapağının hareketli kısmına beyaz far rengi sürmeniz çukur bölgeyi aydınlık tutmanızı sağlar. Gözlerinizin üst bölgesine de gölge yapmanız bakışlarınızı belirginleştirip güzel görünmenizi sağlar.
Küçük gözlere sahip iseniz ve gözlerinizin küçük görünmesinden hoşlanmıyorsanız gözaltına gölge yapın. Üst kirpik diplerine de eye-liner çekmeniz gözlerinizi büyük göstermeye yardımcı olacaktır.
İri gözlere sahip iseniz ve gözlerinizi daha küçük göstermek istiyorsanız alt ve üst kirpiklerinizin iç kısımlarına kalem çekmeniz gözlerinizin küçük görünmesini sağlayacaktır.
Açık tenli ve renkli gözlü iseniz bilinenlerin aksine kendi göz renginizdeki farları kullanmak, gözlerinizi açığa çıkartmak yerine daha çok sönük gösterecektir. Bunu için kullanabileceğiniz renkler mürdüm rengi, gri tonlar ve pembe tonlarını seçmeniz gözlerinizin ihtişamını ortaya çıkaracaktır.
Esmer tenli ve renkli gözlü iseniz kesinlikle ten renginizin tonlarını tercih etmeyin. Mürdümsü ve gri renklerin tonları sizin renklerini kullanmak sizin için daha uygun olacaktır. Bunların yanı sıra sade makyaj yapmak isterseniz de sedefli bakır tonlarını kullanmak daha uygun olacaktır.

Burun Yapınıza Göre Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

Makyaj yaparken burun şeklinizin de etkisi büyüktür. Burun şekline göre yapılacak makyaj şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

İri burun için burun kemiğinin üstüne açık tonlarda fondöten sürmeniz burnunuzun hatlarını ortaya çıkaracaktır.
Kemerli burna sahip iseniz burun kenarlarına ve gözlerinizin diplerine koyu tonlarda fondöten uygulayın. Burnun üstünden alnına doğru ise daha açık tonlarda fondöten kullanmanız yüz hatlarınızı ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.
Düşük bir burna sahip iseniz burun deliklerinden burnun ucuna kadar koyu tonlardaki fondöteni uygulayın bu da düşük burnu kalkık göstermenin bir püf noktasıdır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN NAR MASKESİ

Previous article

Pastane Açmalarını Evde Yapmak Zor Değil

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Makyaj