Makyaj

İngiliz Kraliyet Ailesinin Parfüm Markasıyla Tanışın

0
İngiliz Kraliyet Ailesinin Parfüm Markasıyla Tanışın

Parfümlerin farklı hikayelere doğru çıkardığı yolculuklar hep çok özel olmuştur. Hele de arkasında köklü bir tarih ve eşsiz kahramanlar varsa. İngiliz Kraliyet Ailesi’nin parfüm markası olarak karşımıza çıkan Penhaligon’s markası ise tam olarak bu tanıma uyuyor zira geçmişi 1870’li yıllara kadar uzanıyor. O halde hem markayı hem de en ikonik parfümlerini yakından keşfedin.

Hikayesi kurucusu ve markaya adını veren William Penhaligon ile başlıyor. Önceleri bir berber dükkanının sahibi olan William Penhaligon, Türk Hamamı’ndan esinlenerek yarattığı ilk kokusu Hammam Bouquet ile parfümlerin dünyasına adım atıyor. Bayrağı babasından devralan Walter Penhaligon ise 9. Marlborough Dükü için ikonik Blenheim Bouquet’i yaratarak İngiliz Kraliyet Ailesi’nin radarına girmiş oluyor. Yıllar içinde İngiltere’ye hızla yayılan, mağazalarını ve elbette koleksiyonlarını genişleten Penhaligon’s, eşsiz kokularıyla artık dünya çapında bilinen bir parfüm markası.

Markanın ikonikleşen parfümleri ise şöyle;

Penhaligon’s Halfeti

Trade Routes koleksiyonuna ait bu parfüm, ilhamını değerli ipekler ve güzel işlemeli kumaşlardan alıyor. Zaten koleksiyonun çıkış hikayesi de ticaret yolları. Penhaligon’s markasının en çok satan kokularından biri olma unvanına sahip. Adını da Fırat Nehri’nin yakınlarında nadir bulunan kara güllere ithafen Şanlıurfa’nın Halfeti bölgesinden alıyor. Parfümün notaları arasında greyfurt, bergamot, yeşil bitkiler, kakule, kimyon, muskat, safran, tarçın, gül, menekşe, yasemin bulunuyor.

Penhaligon’s The Tragedy Of Lord George

Markanın Portraits serisine ait parfümlerden biri olan The Tragedy Of Lord George hem kadın hem de erkek için uyumlu. Portraits serisi İngiliz aristokrasisini anlatırken, parfüm isimleri de bu aristokratik seçkinin bir yansımasını oluşturuyor. Odunsu bir kokuya sahip parfüm, markanın İngiliz Kraliyet Ailesi’yle olan bağının da önemli örneklerinden.

Penhaligon’s Empressa

Trade Routes koleksiyonuna ait parfümlerden biri olan Empressa Penhaligon’s markasının en çok satan kokularının başında geliyor. Parfümün belli başlı notalarını kan portakalı, bergamut, mandalina, sardunya, kakule, pembe biber, karabiber, şeftali, gül, vanilya, kakao, amber, misk, paçuli, sandal ağacı oluşturuyor.

Penhaligon’s Legacy of Petra

Ürdün’ün gizemli antik kenti Petra’yı simgeleyen parfüm, mür, meyan kökü, vanilya, belambre notalarıyla hayat bulurken, içerisinde aynı zamanda bergamot, rezene ve yeşil çay da kendine yer buluyor. Sıcak çöl rüzgarları ve altın sarısı kumların kokusu ise Petra’yı tanımlıyor.

Penhaligon’s The World According To Arthur

Portraits serisine ait bir başka parfüm de The World According To Arthur… İngiliz aristokrasisine ait portreleri mizahi bir şekilde ele alan serinin bir diğer güçlü üyesi, oryantal odunsu koku ailesinin mensubu. Şişesinde yer alan ejderha simgesi ise servet, iyi şans ve nezaketi temsil ediyor.

Penhaligon’s Changing Constance

İçeriğinde kakule, yenibahar, tuzlu tereyağlı karamel, tütün, vanilya, kaşmir ağacı yer alan Changing Constance unisex bir parfüm olma özelliği taşıyor.

Dünya Çapında Görülmesi Gereken Mimarlık Müzeleri

Previous article

Hafta Hafta Hamilelik Süreci

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Makyaj