YAĞLI CİLTLER İÇİN NAR MASKESİ

0
163

Herkesin farklı farklı cilt tipi var ve bununda getirmiş olduğu bir takım sorunlar olabiliyor. Yağlı ciltlerde bunlardan bir tanesidir. Yağlı ciltlerin şöyle bir olumsuz tarafı var ki buda sivilce ve akne oluşumuna en yatkın cilt tipi olmasıdır. Yağlı bir cilde sahipseniz ve sizde bu tür sorunlarla sık sık karşı karşıya kalıyorsanız sizlerle paylaşacağımız maske tam size göre olacaktır. Öncelikle narın cilde faydalarından kısaca bahsedelim ve maske tarifimize geçelim.

 Narın cilde faydaları: Narın faydaları saymakla bitmez fakat biz burada cildimizle alakalı olan birkaç yararlarında bahsedeceğiz.

  • Nar içerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlanmanın cildimizde oluşturduğu olumsuz etkileri azaltır.
  • Özellikle yağlı ciltler için büyük sorun oluşturan bakteri birikimi ve sivilce oluşumunu büyük ölçüde azaltır ve sivilcelerden kaynaklı lekelere de iyi gelir.
  • Nar suyu cildin yenilenmesi ve cildin doğal görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir.

 Malzemeler:

  • 1 tane nar
  •  1 tatlı kaşığı bal
  •  1 yemek kaşığı yulaf unu
  •  1 çay kaşığı zeytin yağ

 Uygulanışı:

Öncelikle narı limon sıkacağı ile sıkıp suyu çıkartılmalıdır. Burada narın büyüklüğünü bilemediğimiz için cildinize gerektiği kadar ölçü kullanabilirsiniz. Bu ölçü 1 veya 2 yemek kaşığı olacak şekilde cilt ihtiyacına göre değişmektedir.1 yemek kaşığı yulaf ununu bir cam kâseye alıyoruz. Daha sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı ile iyice birbiriyle karıştırıyoruz. Önceden sıkmış olduğumuz narı, ihtiyaca göre 1 veya 2 yemek kaşığı olacak şekilde karışımımıza ilave ediyoruz. Son olarak balı da karışıma ilave edip birbirine yediriyoruz. Hazırladığımız karışımı temiz cilde uygulamaya özen gösterin. Banyo sonrası uygulamanızı öneririz. Elimizdeki karışımı bir fırça yardımıyla veya elimizle yedirerek yüzümüze uygulayabiliriz. Çok akışkan bir maske olmadığı için fırçayla rahatlıkla sürülebilir. Fırça yardımıyla yüzümüze aşağıdan yukarıya doğdu yedirerek masaj yapar gibi sürün. Burada dikkat edeceğimiz husus maskenin gözaltına uygulanmamasıdır.  Cildimize uyguladığımız maskeyi 20 dakika yüzümüzde bekletiyoruz. Daha sonra bol soğuk suyla cildimizi yıkayarak temizliyoruz. Maskeyi uygulayıp yüzümüzü yıkadıktan sonra dilerseniz dolapta beklettiğimiz doğal maden suyuyla veya gül suyuyla cildimize tonik yapabilirisiniz. Cildiniz çok yağlı ise bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz çok yağlı değilse 15 günde bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.  Bedeninizden sağlık yüzünüzden ışıltı eksik olmasın! 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.