Diyet

Canan Karatay İle Etkili Zayıflama Yöntemleri

0

Kilo sorunu çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Pek çok kişi sağlıksız yiyecekler tüketme, kalitesiz yaşam biçimi ve dengesiz beslenme biçimi sayesinde istenmeyen kiloları vücuduna depolamaktadır. Kilo almı da beraberinde pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Kilolarından kurtulmak isteyip zayıflamak isteyen kişiler diyet yapma yoluna gitse de gelişigüzel diyetler kişiye yarar sağlamamaktadır. Aksine biraz verilen kilolar fazlası ile geri alınmaktadır. Canan Karatay zayıflama yöntemleri ile kişi hem uygun bir diyet listesi uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilolarını verecek hem de vermiş olduğu kiloları kalıcı olarak atacaktır. Yazımızın devamında Canan Karatay’ın zayıflama yöntemlerinin neler olduğu ve nasıl uygulandığı konusunda sizlere detaylı olarak bilgiler vermeye çalışacağız. Böylece bu yöntemlerle bir taraftan sağlıklı bir şekilde kilo verirken bir taraftan da kilo alımı ile kaybettiğiniz sağlığınıza yavaş yavaş kavuşacaksınız.

Kilo Alımı Hangi Sorunlara Yol Açar?

Fazla kilo alımı öncelikle kişileri psikolojik olarak etkiler. Fazla kilo alımı ile kişinin vücudunda orantısız olarak Canan Karatay’ın deyimine göre karbonhidratlar birkir. Biz genelde fazla kiloların yağ olarak depolandığını düşünürüz fakat Canan Karatay bunun aksini belirterek fazla kiloların karbonhidrat olarak depolandığını savunur. Buna göre kişinin aslında tüketmemesi gereken yiyecekler arasında yağlı yiyecekler değil karbonhidrat içerikli yiyecekler yer almaktadır. Canan Karatay  ile etkili zayıflama yöntemleri  içerisinde en önemli dikkat edilmesi gereken karbonhidrat tüketimidir. Buna göre kilo alımında kesinlikle karbonhidratlı yiyecekler yenmemelidir. Karbonhidratlı yiyecekler olarak hamur işleri, işlenmiş gıdalar, fruktoz içerikli bazı meyveler Canan Karatay diyet listesinde yasaklı yiyecekler olarak yer alır ve bu yasaklı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

Fazla kilo alımına neden olan karbonhidratlı yiyecekler ile vücutta karbonhidrat birikimi oluşur ve bu da kilo yapar. Kilo alımı belirttiğimiz gibi kişide öncelikli olarak psikolojik baskı oluşturur. Fazla kilolar sayesinde kişi kendisinin kötü görünümünden rahatsız olarak özgüveni eksilir. Hatta bu durum bazı kişilerde deprosyon etkisi bile yapabilir. Fazla kilolar neticesinde kişilerde kalp hastalıkları, böbrek üstü bezlerin yağlanması sonucu böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, tansiyon, polikistik over sendrtomu, adet düzensizliği gibi pek çok hastalık oluşturabilir. Fazla kilolar neticesinde kişilerin hamile kalma olasılığı da azalabilir. Bunun gibi daha pek çok hastalık fazla kilo alımı neticesinde meydana gelir.

Canan Karatay Zayıflama Usulü 

Fazla kilolardan etkili ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak için Canan Karatay Zayıflama Usulü etkili bir çözüm yolu olarak sunulmaktadır. Canan Karatay yönteminde “sık sık ve az az yemek yeme yöntemi “uygulanmamaktadır. Canan Karatay yönteminde kişi dilediği kadar yiyecek tüketebilir. Karatay diyet listesinde sadece uzak durulması gereken yiyecekler vardır. Bu yiyecekler belirttiğimiz gibi karbonhidrat içerikli yiyeceklerdir. Karatay’a göre pek çok doktor tarafından zararlı olduğu düşünülen kolestrol aslında vücut için çok gereklidir. Kolestrol beyin iletisinde olmazsa olmazlardan biridir. Beyin sisteminin çalışmasının % 90’ı kolestroldan oluşur. Bu amaçla kolestrol uzak durulması gereken bir besin değil mutlaka alınması gereken bir besindir.

Karatay usullerinde diğer önemli nokta da kiloların birden değil zamana yayılarak verilmesidir. Buna göre kişi uzun süre içinde zayıflar ve kilo verir ama kalıcı olarak bu kiloları verir. Böylece kişi vermiş olduğu kilolara kalıcı olarak elveda demektedir. Karatay zayıflama  listesi sayesinde kişi uzun sürede az az kilo vererek kalıcı olarak bu kiloları bir daha almamak üzere verir.

Karatay Listesinden Örnekler

Canan Karatay’ın zayıflama reçetesine örnek olmak üzere sizlere Karatay zayıflama listesi olarak örnekler sunmaya çalışalım: İşte bir haftalık Karatay diyet listesi:

Pazartesi: Kahvaltıda; tuzsuz peynir, 2 adet tereyağında yumurta, tuzsuz zeytin, ceviz, şekersiz çay,

öğle yemeğinde; kırmızı et haşlama olacak, zeytinyağlı salata, istediğiniz sebze yemeği, tuzsuz ayran,

akşam yemeğinde; balık, salata

Salı: kahvaltıda; haşlanmış iki yumurta, tuzsuz zeytin, biber, roka, domates, süt,

öğle yemeğinde; lahana ya da karnıbahar ve dilediğiniz kadar yoğurt,

akşam yemeğinde; tavuk, salata

Çarşamba: kahvaltıda menemen, labne peynir, ceviz, fındık, şekersiz bitki çayı,

öğlen yemeğinde; ızgara köfte, sebze yemeği zeytinyağlı olacak, ayran,

akşam yemeğinde; bonfile, enginar ya da fasulye, bolca salata.

Perşembe: kahvaltıda; omlet, labne peynir, tuzsuz zeytin, biber, yeşillik, badem, ceviz, fındık,

öğlen yemeğinde; bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa, domates söğüş, yoğurt,

akşam yemeğinde; ızgara tavuk, zeyitnyağlı barbunya, salata, havuç, ayran.

Cuma: sabah kahvaltısında; haşlanmış yumurta, peynir tuzsuz olcak, zeytin yine tuzsuz, biber, roka, ceviz, badem, fıstık,

öğlen yemeğinde; ızgara kebap, közlenmiş biber, turp, ayran,

akşam yemeğinde; ızgara köfta, yoğurt, salata, zeytinyağlı semizotu, yoğurt.

cumartesi: kahvaltıda pastırmalı iki adet yumurta, nane, yeşillik, biber, süt,

öğlen yemeğinde; ızgara bonfile, semiz otu yemeği, keten tohumu bir kaşık kadar,

akşam yemeğinde; balık ızgara olacak, rendelenmiş olarak turp, elma, salata.

Pazar: kahvaltıda; Tuzsuz peynir, omlet, maydonoz, roka, domates, ceviz, badem,

öğlen yemeğinde; kebap, salata, zeytinyağlı bakla yemeği, bolca su,

akşam yemeğinde; balık ızgara, közlenmiş biber, bolca salata.

Diyet listesi dışında her gün bolca su tüketilecek, akşam sekizden sonra birşey yenmeyecek, her gün en az yarım saat yürüyüş yapılacak.

Seni en iyi anlatan stil hangisi?

Previous article

Kırmızı Renk Ruj Kimlere Yakışır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Diyet