Kayısılı Cheesecake’in Büyülü Tadı

0
380

Daha önce de birkaç farklı cheescake tarifi vermiştik. Ve demiştik ki cheesecake yapmak öyle aman aman bir iş değil. Çok çeşitli meyvelerle kolayca hazırlayabilirsiniz. Hangi meyveyi seçmiş olursanız olun kek kısmının yapımında iş değişmiyor. Aynı şekilde hazırlanıyor kek kısmı. Ama iş üzerine konulacak malzemeye gelince, işte cheesecake’e ismini de veren o malzeme oluyor.
Bu arada bir daha hatırlatalım. Meyve seçerken mevsimin meyveleri olmasına özen gösterelim. Hem lezzet açısından hem sağlık açısından mevsim meyveleri tüketmek en güzeli.
Kayısılı Cheesecake Malzemeleri
O halde cheesecake yaparken kullanacağımız malzemelere bir bakalım:

  • 2 paket bisküvi
  • 50 gram tereyağ
  • 200 gram labne
  • 200 gram süzme yoğurt
  • 3 tane yumurta
  • 200 gram toz şeker
  • 1 paket krema

Üstü için:

  • 500 gram kayısı
  • 1 çay bardağı toz şeker
  • 1 çorba kaşığı mısır nişastası

Kayısılı Cheesecake Tarifi
Bir işi hızlı yapabilmenin yolu, düzenden geçeiyor. Eğer malzemelerinizi baştan ölçülere uygun ve kullanılış sırasına göre hazır ederseniz bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.
O zaman işe bütün bisküvileri kırıp blender’a koyarak başlayın. Un haline gelene kadar karıştırın.
Tereyağını hafif ateşte eritin ve erimiş tereyağını bisküvilerin üzerine dökün ve hamuru yoğurmaya başlayın. Yağı birden dökmeyin ki hamur topaklanmasın.
Bir kek kalıbının içini hafifçe yağlayın ve hamuru içine yayın. Artık chessecake’in hamurunu buzdolabında dinlenmeye bırakabilirsiniz.
Şimdi bir kase içine, yumurtaları ve toz şekeri koyarak çırpın. Daha sonra üzerine süzme yoğurdu ve kremayı koyarak karıştırmaya devam edin. En son adımda labneyi koyun ve biraz daha karıştırmaya devam edin. Mikseri düşük hızda tutmanızda yarar var.
Şimdi buzdolabında bekleyen hamuru alın ve bu karışımı kek kalıbının içine hamurun üzerine iyice yayın. Bu arada fırın 150 derecede ısıtılmış olmalı. Kalıbı artık fırına verebilirsiniz. Pişme süresi bir saat kadar.
Sıra kayısılara geldi. Kayısıların çekirdekleri çıkararak bir tencereye koyun. Üzerine şeker ekleyerek pişirmeye başlayın. Piştikten sonra kayısıları ezin ve daha önce suyla karıştırdığınız nişastayı kayısıların üzerine dökün. İşte cheesecake’in üzeri hazır.
Fırından çıkan cheesecake’in üzerine bu kayısı püresini eşit olarak dağıtın ve soğumaya bırakın. Unutmayın, cheesecake’in tadını alabilmesi için bir gece buzdolabında bekletilmesi iyi olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.