Anne ve Çocuk

Çocuklarla İletişim

0

Çocuklar aileleri için evlerin neşe ve hayat kaynağıdır. Özellikle anneler için çocuk dünyaya geldikten sonra her şey değişir. Hatta fiziksel olarak dünyaya gelmeden değişimler başlar. Bütün hayatını ona göre dizayn eder. Bebeğin uyku saati ,maması,uykusu her şeyden önemlidir artık. Bütün bunları yaparken de severek ve isteyerek yapar. Kendini zorlamaz. Bu onun içinden gelmektedir. Belki günlerce uykusuz kalır,ama yinede ondan ayrı bir dakika bile geçirmek istemez.

Çocuklarımızı çok seviyoruz. Her şeyi onlar için yapıyoruz. Peki onlarla nasıl iletişim kurmalıyız. Çoğu anne ben ne dersem tersini yapıyor. Bir türlü istediğim gibi yetiştiremiyorum,diye şikayet etmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli şey çocuklar da bir bireydir ve onlara birey olarak davranmak gerekmektedir. Bir şeyi istemeden önce bu isteğimiz onun dünyasında ne kadar kabul görüyor bunu bilmeliyiz. Kabul etmediği bir şeyi onlara yaptırmak çok zordur. Zorla yaptırmak ise kişiliğini zedelemektedir. Çocuklarımızla iletişim kurarken onların benliklerini ezmemeliyiz. Fiziksel olarak onlara zarar vermediğimizi düşünebiliriz. Ancak psikolojik şiddet de onların karakterlerinde  olumsuz ve çoğunlukla geri dönüşü çok zor olan yaralar açmaktadır. Aile ile olan iletişimi bozulmakta ve bunlar ergenlik dönemi geldiğinde hiç beklemediğiniz şekilde size geri dönmektedir. Çünkü çocuk artık kendi kararlarını verebileceğini düşünmekte ve onu dinlemeyen ailesine tepki göstermektedir.

Çocuklarla iletişim kurarken ben dili kullanmak aradaki problemleri en aza indirmek için iyi bir yöntemdir. Yani neden böyle yapıyorsun değil. Bu yaptığın beni biraz üzdü şeklinde konuşup hissettiklerinizi anlamasını sağlarsanız,o da size kendi hissettiklerini anlatacak ve iletişiminiz kopmamış olacaktır. Unutmayın çocuk yetiştirmek çok önemlidir. Ve ilk 6 yıl attığınız temeller onların karakterini oluşturacaktır.

Evdeki Malzemelerle Gebelik Testi

Previous article

Geleneksel Meze: Uskumru Dolma

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.