Çocuk Resimlerinin Dili


0

Anne ve babaların çocuklarının çizdikleri resimlerde bazı ipuçları görerek onların duygu ve düşüncelerini anlayabilirler. Örneğin; çocuğunuz bir canavar veya savaş gibi şiddet içeren resimler çizmiş ise bu kendi iç dünyasında yaşadığı bir sıkıntıya işaret eder. Çocuğunuzun çizdiği her resmin ve figürün bir anlamı olduğu gibi hangi nesneyi nereye konumladığı ve çizimlerin büyüklüğü gibi pek çok detay çocuğun psikolojisini resimler ile yansıtan verilerdir.

 

Resimdeki en önemli detay ise ailenin çizimidir. Çocuğun aileyi nasıl anlayarak resimde çizdiği, kendisini nerede gördüğü ve aileye karşı olan tutumu bu şekilde kolaylıkla anlaşılabilir. Çocuklar yaptıkları resimler ile kendi iç dünyasını adeta projekte ederek yansıtır. Tüm çocuklar 2 yaşından başlayarak karalama yapmayı severler. Bu çizimler ile sıkıntıları, sevinçleri, ilişkileri ve umutları resmederek kendilerini anlatırlar.

 

Hangi Resim Veya Nesne Ne Anlama Gelir? 

 

Çocuğunuzun bir ev resminde tüten bir baca ile aile üyelerini anlatması sevgi odaklı sıcak bir aileyi betimlemektedir. Çocuğun resimlerde yer almayan kulak figürleri evde yapılan hareketleri ve nahoş konuşmaları yansıtırken çizilmeyen kulak resminde çocuğun duydukları karşısında rahatsız olmasını yansıtır. Büyük kulaklar çiziyor ise duyduklarından memnun olduğunu yansıtan çocuğunuz için renk seçimlerini psikolojik açıdan 4 yaş itibariyle değerlendirmek mümkündür. Sevgi ve mutluluk yaşayan çocuklar resimlerinde sarı renk, üzüntü yaşayan ve korunmaya ihtiyaç duyan resimlerde kahve tonlarını kullanırlar. Ailesi tarafından güvenilmesine ihtiyaç duyan çocuklar genelde mor, şiddet ve tehlike yaşayan çocuklar ise kırmızı rengi tercih eder.

 

Çocuk resimlerinin dili için önemsenmesi gereken konılardan biri de resim yapılan kağıtta sayfanın en üst kısmı genelde aydınlığı ve hayal kurmayı temsil ederken alt kısım hafızayı ve anıları temsil ettiğidir. Resimde nesneleri ve figürleri sol kenara yerleştirmek egoist bir kişiliği, sağ tarafa koymak ise sosyal kişiliği belirtir. Sayfanın orta kısmı ise günümüzü yani içinde bulunulan mevcut ruh halini yansıtır.

İlginizi Çekebilir :   Çocuklarda Stres Belirtileri

 

Vücuttaki Organların Resimdeki Yeri ve Önemi 

 

Resimde kafaların normalden büyük çizildiği durumlarda çocuğun duygusal ve sosyal anlamda yetersizlik yaşadığı kanıtlanırken anne ve baba tarafından eleştirilen ve başarısız bulunan çocuklarda bu çizim öne çıkmaktadır. Normalden daha küçük çizilen kafa şse arkadaşlarıyla ve çevresiyle olan ilişkilerde zorluk çekme ve içe kapanmaya eğilimli kişilik işaretidir. Kalın bir şekilde belirtilen ağız çiziminde açık bir ağız çizilmiş ise insanlarla konuşma isteği olurken kapalı ağız çizimi ise insanlarla ilişki kurmaktan çekinmek ve kaçmak isteğini göstermektedir. Öfkesini küfürlü sözlerle ifade eden bazı çocukların ağzı fazla açık çizdiği de görülmektedirler. İki yana açılmış olan kollar insanlarla yakın ve sevecen ilişki kuran çocukları işaret ederken gövdeye yapışık çizilmiş şekilde kollar insanlar ile iletişime kapalın olan zorluk çocukların çizimlerinde en büyük işarettir. Kolların hiç çizilmemesi ise tamamen kopuk ve kapalı ilişkilerin göstergesidir. Çocuk resimlerinin dili kapsamında değerlendirilmesi gereken başka bir detay ise çizilmeyen kollar, eller, ayaklar, bacaklar, burun ve ağız ise güvensizliğin ve yardıma ihtiyaç olunduğunun belirtisidir.

 

Cinsellik ve Resim İlişkisi

Çocuklarda tuvalet terbiyesi ve eğitimi esnasında aşırı şiddet gö­ren ve cinsellik ile ilgili konularda soruları yanıtsız bırakılan çocukların insan figürü çizer­ken cinsel organları çizmeyeceği gibi bir öngörü çocuk resimlerinin dili açısından düşünülse de aslında durum farklıdır. Sağlıklı ve doğru bir cinsel eğitim almayan çocuklarda en çık rastlanılan olay gizlice çizilen çıplak in­san figürleridir. Ayrıca aile içi taciz ve istismar sorunu yaşayan çocuklarda en net bilgiyi veren resim figürlerinde tacize ait çağrışımlar ve istismara yönelik diğer detaylar açıklıkla görülmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı