Çocukları Tuvalete Alıştırma Yaşı


0

Çocuklarda zorlu dönemler arasında özellikle çocukları tuvalete alıştırma eğitimi yer almaktadır. Bu dönemde mutlaka ailelerin dikkatli hareket etmesi gerekir. Özellikle tuvalet eğitimi için en uygun yaşın tercih edilmesi gerekir. Çocuğun mutlaka hazır olması bu dönemi rahat bir şekilde atlatmanızı sağlayabilir.

Çocuklarda özellikle doğru zamanın tercih edilmesi önemlidir. Bu nedenle çocukları tuvaleti alıştırma yaşı olarak 24-48 aylık dönem tercih edilmektedir. Özellikle çocukların kendilerini kavrayabilmesi ve anlayabilmesi nedeniyle bu dönemde tuvalete alıştırma eğitimlerinin verilmesi gerekir.

Çocuğun Hazır Olup Olmadığını Kontrol Edin

Çocuklara verilecek olan tuvalet eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Çocuğunuzun hazır olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Farklı göstergeler ile kendini belli edebilir. Bu nedenle doğru şekilde izlenmesi bu döneme hazır olup olmadığını anlamanız konusunda etkili olabilir. Çocuklarda özellikle günde 3 saatten daha fazla süre bezin kuru kalması veya çocuğun kakasını ya da çişini yaptıktan sonra söylemesi fark edebileceğiniz ayrıntılar arasında yer almaktadır.

Doğru Zamanın Belirlenmesi Gerek

Tuvalet eğitimine başlayabilmeniz için çocuğun özellikle 24-48 aylık dönemde olması uygundur. Fiziksel gelişim özellikle bu noktada etkili olmaktadır. Bu nedenle yapacağınız kontroller ile çocuğunuzun hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çocuğun kendini tanımış olması ve yavaş yavaş kavrayabilmesi hazır olduğunu gösterebilir.

Tuvaleti Tanımasını Sağlayın

Çocuklarda özellikle uygulanacak olan tuvalet eğitimi için öncelikle tuvaleti tanıması gerekir. Tuvalete eğitim sürecinin başlatılabilmesi için ön hazırlık yapılması önemlidir. Bir hafta gibi süre için ön hazırlık yapabilirsiniz. Tuvaletin korkulacak bir şey olmadığını ve aynı zamanda ne şekilde tuvaletini yapabileceğini göstermeniz etkili olabilir.

Doğru Lazımlık Seçimi

Hazırlık dönemi için atılacak olan adımlar arasında özellikle lazımlık alınması yer almaktadır. Çocuğun rahat bir şekilde kakasını ya da çişini yapabilmesi için uygun lazımlık tercih edilmelidir. Alışveriş sırasında özellikle çocuğunuzun ilgisini çekebilecek figürlere sahip lazımlıkları tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Çocuklarınızı Güneşten Koruyun

Belli Aralıklar İle Tuvalete Götürün

Çocukların özellikle tuvaleti çalışabilmesi için belli aralıklarıyla tuvalete götürülmesi gerekir. Her gün aynı şekilde düzenli aralıklarla tuvalete götürerek çocuğunuzun tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Aileler için özellikle çocuklarda doğru tuvalet eğitimi verilmesi için uygun yaşın beklenmesi ve hijyen kurallarına uyulmasının yanı sıra çocukların ödüllendirilmesi önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı