Blog

Dünya Çapında Görülmesi Gereken Mimarlık Müzeleri

0
homify.com.tr

Yurt dışı gezileri sırasında ziyaretçiler, yeni deneyimler yaşarken aynı zamanda farklı yerleri keşfedebilme imkânına sahip olmakta. Bu keşifler de kişilerin dünyaya bakış açısını, vizyonunu ve genel olarak ruh halini pozitif yönde etkiliyor. Tabii etkiler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Özellikle mimarlık ile ilgilenenler, yurt dışı tatillerinden çok daha fazlasıyla ülkelerine geri dönebiliyor. Bunu ise dünyanın farklı yerlerinde konumlanan mimarlık müzelerini keşfederek yapabiliyorlar. Eğer siz de mimarlık, tasarım, sanat ve dekorasyon gibi alanlara ilgiliyseniz yazımızı okuyarak dünyanın en büyük müzeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte karşınızda dünya çapında mutlaka görülmesi gereken mimarlık müzeleri!

Bauhaus Arşivi Tasarım Müzesi

Dünyanın önemli müzeleri sıralamasında ilk sırayı Bauhaus Arşivi Tasarım Müzesi alıyor. Almanya’nın Berlin şehrinde bulunan müze “Bauhaus-Archiv Museum für Gestaltung” adıyla hizmet vermekte. İlk ziyaretçilerini 1979 senesinde ağırlayan müzenin geçmişi Bauhaus Sanat ve Tasarım Okulu’na dayanıyor. 1919 ile 1933 seneleri arasında ülkede mimari, tasarım ve sanat alanında eğitim vermiş olan okulun etkileri günümüze kadar ulaşmış durumda. Akım haline gelmiş olan bu etkileri yakından inceleyebilmek için Almanya gezileriniz sırasında mutlaka Bauhaus Arşivi Tasarım Müzesi’ne uğrayın. Önemli eserlerin yanı sıra okulun geçmişine ait pek çok belge de bu ziyaretler sırasında keşfedilebiliyor.

Vitra Tasarım Müzesi

Vitra Tasarım Müzesi, Almanya’nın Weil am Rhein kentinde 1989 senesinde kurularak günümüze ulaşmış durumda. Dünyanın önemli firmalarından olan Vitra öncülüğünde kurulan özel müze, devasa bir kampüs içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Sanat ile içli dışlı olmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gerektiği müzenin ana binası Frank Gehry imzasını taşıyor. Yıl boyunca irili ufaklı pek çok sergiye ev sahipliği yapan Vitra Tasarım Müzesi’nde temalar değişiklik gösterebiliyor. Ancak genel olarak mobilya, dekorasyon, tasarım ve sürdürülebilirlik temalarının işlendiği sergilerin yanı sıra müzede kalıcı eserler de yakından incelenebiliyor. Öten Yandan George Nelson, Alexander Girard ve Verner Panton gibi önemli isimlere ait koleksiyonların da incelenebileceği müze, yıl boyunca sanatseverlerin ziyaretlerini bekliyor.

Triennale Tasarım Müzesi

İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesine bağlı Milano kentinde bulunan Triennale Tasarım Müzesi, Avrupa’nın en önemli destinasyonlarından biri konumunda. Dekorasyon ve tasarım alanında dünyanın önemli ülkelerinden olan İtalya’yı keşfederken bu müzeyi mutlaka rotanıza dahil etmelisiniz. İtalya’nın ilk tasarım müzesi olması da burayı eşsiz yapan unsurlar arasında yer alıyor. Günümüzde 150 farklı eserin sergilendiği müzede yıl boyunca çeşitli sergiler de tertipleniyor. Bina ve iç mekân tasarımlarıyla ilgili olarak zengin koleksiyona sahip olan müzede Ettore Sottsass, Olivetti ve Gae Aulenti gibi isimlere ait eserler sergileniyor.

Dizayn Müzesi

Avrupa seyahatlerinizi verimli geçirebileceğiniz bir başka destinasyon ise Dizayn Müzesi. İngiltere’nin Londra kentinde yer alan müzede mimarlık, moda, grafik tasarım ve endüstriyel ürünlere dair yeni örnekler sergilenmekte. Yapımında ortalama 83 milyon pound harcandığı bilinen müzede geçici ve kalıcı olmak üzere pek çok sergi alanı bulunuyor. Kalıcı sergi alanının Studio Myerscough öncülüğünde tasarlandığı müzenin görsel tasarımı ise Fernando Gutiérrez Studio imzalı. Dünyada çağdaş tasarım ile mimarlığın birleştiği en ilham verici yerlerden biri olmayı amaçlayan müze, yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 10 bin metrekarelik geniş alanında keyif ve ilham dolu anlar yaşamak için İngiltere gezilerinizde Design Museum’u görmeyi ihmal etmeyin.

Alvar Aalto Müzesi

Finlandiya’yı keşfederken ziyaret edebileceğiniz mimarlık müzeleri arasında Alvar Aalto’nun eserlerini görebileceğiniz bu eşsiz destinasyon öne çıkıyor. Jyväskylä Üniversitesi yakınlarında konumlanan Alvar Aalto Müzesi, aslında iki farklı şehirde hizmet veriyor. Jyväskylä’daki binasında mimarlık ve tasarım kapsamında örnekler yakından incelenebiliyor. Helsinki’deki binasında ise daha çok akademik çalışmalar gerçekleştiriliyor. Mimarlık, dekorasyon, mobilya ve tekstil kapsamında önemli eserlerin sergilendiği müze, Alvar Aalto imzalı örnekleri görmenize olanak sağlıyor.

Het Nieuwe Enstitüsü

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yer alan Het Nieuwe Enstitüsü, Museumpark bünyesinde ziyaret edilebilmekte. Temel olarak ulusal mimarlık, tasarım ve dijital kültür kapsamında önemli eserlerin sergilendiği Het Nieuwe Enstitüsü, adını Nieuwe Bouwen akımından almakta. Özellikle mimarlıkta modernizm anlayışını benimseyenlerin ilgisini çeken müze, dijitalleşme açısından da son zamanlarda önemli çalışmalar gerçekleştirmekte. 1900’lü yılların ilk çeyreğinden günümüze mimarlık açısından geniş bir perspektifle bakmanıza olanak tanıyan Het Nieuwe Enstitüsü, mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri olarak ziyaretlerinizi bekliyor.

Kanada Mimarlık Merkezi

Canadian Centre for Architecture adıyla hizmet veren Kanada Mimarlık Merkezi, Montreal kentinde bulunmakta. 1979 yılında ilk faaliyetlerini gerçekleştiren Kanada Mimarlık Merkezi, mimarlığın toplum üzerindeki etkilerini araştırmak üzere kurulmuş durumda. Mimarlık merkezi olarak tanınsa da içerisindeki büyük bir kısım müze şeklinde hizmet veriyor. İçerisinde Aldo Rossi, James Stirling ve John Hejduk gibi önemli mimarlara ait koleksiyonlar sergileniyor.

Argox ve Epson Etiket Yazıcılar ile Kaliteli Kullanım Deneyimi

Previous article

İngiliz Kraliyet Ailesinin Parfüm Markasıyla Tanışın

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog