Cilt Bakımı

CİLDİ NEMLENDİRME YOLLARI

0

Cildimiz,vücudumuzu kaplayan en önemli organımızdır.Cildimizin üzerinde bulunan yağ bezeleri sayesinde dışarıdan gelen sıvılar derimizin altına girmemektedir.Ayrıca cildimiz zararlı ışınların vücudumuza girmesini engeller.Zaman zaman deri kendini yenilemeye ve pul pul dökülmeye başlar.İnsan derisi dış etkenlere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir ve deri keratin denen bir madde içermektedir.Dışarıdaki tüm hava koşullarına karşın keratin maddesi bir kalkan görevi görür.Cildimiz vücüt sıcaklığının dengede durmasını sağlar.Sıcak havalarda insanın daha az etkiyle bunalmasını önler.Canlılığın devamı için cilt sağlığı elzemdir.Eğer derimiz olmasaydı vücudumuzda su kaybı meydana gelirdi.Hayati sıvımız olan su kaybından dolayı ölüm riski daha çok artar.Ayrıca su kaybı cildin hem içten hem dıştan yaşlanmasını hızlı hale getirir.Özellkle hava kirliliği, fabrikadan tüten dumanlar,sanayi atıkları,sigara,taşıtların egzoz gazları cildimizi tahriş eder.Yapılan araştırmalarda erken yaşlanan cilt sorunlarının büyük bölümü  çevre koşullarından meydana geldiği genetik faktörlerin ise daha az olduğu görülmektedir.Güneş ışınlarından vücudu korumaya çalışmak,tehlikeli saatlerde güneşe çıkmamak,vücudumuzu koruyan giysiler giyinmek şapka,güneş gözlüğü, güneş şemsiyesi gibi vs kullanmak cildimizi korumak açısından önemlidir.Güne başlarken cildi koruma amaçlı özel ürünler kullanılmalıdır.Cildimizi iyi tanımak gerekir.Cildimizin yağlı yada kuru olmasının bilmemizin çok önemi vardır.Özellikle kuru ciltler yaşlanmayı hızlandırır,olduğundan yaşlı gösterir.Bu nedenle cildimize çok büyük özen göstermeli  kötü koşullara karşı korumalıyız.

Cildimiz Neden Kurur?

Cilt kuruluğunun birçok sebepleri olabilir.Cilt  kuruluğunun sebepleri arasında genetik faktörler nedenlerden biridir ve ihtiyoz denilen genetik bir hastalık cilt kuruluğuna yol açar. Ayrıca doğumdan kaynaklanan cilt kurulukları görülebilir. Özellikle bu cilt kuruluğu tipi doğumdan hemen sonra görülebilir.Bunların yanında cilt kuruluğu çok fazla su veya yağ kaybettiğinde görülmeye başlar.Yaş aldıkça cildimiz incelir,yaşla birlikte metabolizma değişiklik gösterir,yağ bezleri daha az çalışır.Cilt nemini ve esnekliğini yitirir.Kuru iklimde yaşayan insanlar cilt kuruluğu problemine daha çok maruz kalırlar.Aynı zamanda soğuk ve kuru havalarda cilt kurumalarına sebep olur.Güneş ışınlarının kuvvetli olduğu durumlarda cildin kurumasına kırışık ve sarkmaların artmasına sebep olur.Çocuklukta veya ergenlikte cilt hastalığı geçirenlerin cilt kuruluğu sorunu yaşayabilrler.Cilt kurumasının diğer bir nedenide yüzü sık sık yıkamaktır.Yüzü sık sık yıkamak özellikle sıcak su kullanmak cilt kurumasını hızlandırır.Cilde yapılan aşırı makyaj,yatmadan önce silinmeyen makyaj gözeneklerin tıkanmaya sebep olabilir,bu sebepten dolayı cilt kuruluğu meydana gelir.Kadınlarda özellikle menapoz doneminde cildin nem oranı büyük ölçüde azalır ve cilt kuruluğu başlar.

Cilt kurumasının diğer başka bir nedeni kişinin bazı ilaçlar kullanmasıdır.Özellikle tansiyon hapları,kolesterolü yüksek olan hastaların kullandıkları kolesterol düşürücü haplar cilt kuruluğunun sebepleri arasındadır.Yine bunların yanında kişilerin gün içinde kullanılan kozmetik ürünler  yine sık sık kullanılan sabunlar ,banyodan sonra nemlendirici kremlerin kullanılmaması,sert keseler kullanılması cilt kuruluğuna etken sebeplerdir.

Cildi Nemlendirmenin Yöntemleri

1.Zeytinyağı,zeytinyağı en iyi doğal nemlendiricilerden biridir.Hemen hemen herkesin evinde mutlaka zeytinyağı bulunmaktadır.Zeytinyağı,özellikle besleyiciliği ve nemlendirici özelliği bakımından son derece önemli bir antioksidandır.Gün içinde ince tabaka halinde cilde sürülerek nem dengesi sağlanabilir.

2.Gül suyu,cildi nemlendirme yollarından biride gül suyudur.Ancak gül suyunun organik olması çok önemlidir.Gün içinde veya yatmadan önce sürülebilir.

3.Bal,özellikle organik çok önemlidir.Herhangi günün bir saatinde sürülebilir.Yüz bölgesine ince tabaka halinde sürülür ve 15 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.Haftada 2 veya 3 defa sürülebilir.

4.Badem yağı,badem yağı cildi doğal yoldan nemlendirme açısından önemlidir.Badem yağı E vitamini içerir,cildi besleyici özelliği vardır.Bu vitamin sayesindecilt nemini  muhafaza eder.

5.Yoğurt,yoğurt cilt için önemli bir nemlendiricidir.Antioksidan özelliği vardır.İçeriğinde bulunan laktik asit mikrop ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.Taze ev yoğurdunu günde içinde yüzünüze masaj yaparak sürün 10 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Cildi Nemlendiren Besinler

Su,cildimizin nemini koruyan en önemli içecektir.Cildimizi nemli tutmak  için gün içinde bol bol su içmek gerekir.Suyun vücut sağlığına faydası olduğu kadar cilt sağlığına da nemi koruması açısından çok büyük faydaları vardır.

Avakado,avakado C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir.Cildin nemlenmesi, vücuda faydası bakımından oldukça önemli olan avakado bolca yenmelidir.Ayrıca dörtte bir avakadoyu çatalla iyice bulamaç haline getirdikten sonra içine bir çay süt eklenir iyice çırpılır.Bu karışımı günün herhangi bir saatinde ince tabaka halinde sürülür,20 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

Zeytinyağı,E vitamini  bakımından zengin olan zeytinyağı  cilt nemlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Bolca yenilebilr.

Hindistan Cevizi Yağı, Hindistan cevizi yağı cilt nemlendirme bakımından önemli bir yağdır.Vücudu içeriden nemlendirmesi açısından yemeklere bir kaşık ilave edilebilir.

En Güzel Sevgililer Günü Kombini Ve Makyajı

Previous article

YAĞLI CİLTLER İÇİN NAR MASKESİ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.