Saç Bakımı

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

0

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile sarımsağın saça olan yararları gün ışığına çıkartılmış ve bunun sonucunda saç ürünlerinde sarımsak yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Buna yönelik olarak sarımsağın saça faydaları incelendiğinde şu bilgiler elde edilmektedir:

1) Kepek sorunu birçok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kepekle mücadele için insanlar çözüm yolları aramaktadır. Bunlar içerisinde en işe yarar sonuç sarımsak ile elde edilmektedir. Kepeğe karşı sarımsak kullanımı sonucunda saçlardaki kepek sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

2) Sarımsak Saçları Güçlendirir

Herkes güçlü saçlara sahip olmak istemekte fakat bunu nasıl yapacağını bilmemektedir. Bu konuda sarımsak oldukça faydalıdır. Sarımsağın faydaları incelendiğinde saç köklerinin ve saç derisinin beslenmesine katkı sağladığı görülmektedir. Genel olarak saçlar yetersiz beslendiğinden ya da aşırı kuru olduğundan dolayı güçsüz görünmektedir. Sarımsak kullanımı sonucunda bu sorun ortadan kalkmaktadır. Saç için sarımsak kullanımı sonucunda daha güçlü ve daha parlak saçlara sahip olunabilmektedir.

3)Sarımsak Antibakteriyel Özellik Taşır

Saçlarda ortaya çıkan kepek, mantar, mikrop ve daha birçok sorun birçok kişinin şikayet ettiği ortak konulardandır. Bu sorunlar ile mücadele edebilmek için sarımsak kullanılması tavsiye edilmektedir. Sarımsak antibakteriyel olma özelliği sayesinde saçlarda görülen kepek, mantar, mikrop gibi sorunlar ortadan kaldırmaktadır.

4) Sarımsak Saçların Kırılmasına Engel Olur

Saçların kırılması özellikle kadınlarda sıklıkla görülen problemler arasında yer almaktadır. Kırılmalar daha çok kuru saçlarda meydana gelmektedir. Kırılma problemine çözüm için genellikle sarımsak kullanılması tavsiye edilir. Bunun için sarımsak ezilerek saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Sarımsağın içinde yer alan sülfür, bu masaj sayesinde saç diplerine nüfuz eder ve saçları daha kuvvetli hale getirir. Böylelikle saç dipleri kuvvetlenerek daha güçlü ve sağlıklı saçların büyümesi sağlanır. Bunun yanı sıra sarımsak ile yapılan masaj saç büyümesini hızlandırıcı bir özellik de taşımaktadır.

5)Sarımsak Saçların Parlamasını Sağlar

Sık boyanan saçlarda bir süre sonra parlaklığını yitirme ve mat görünme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bazı saç boyaları saçların daha zayıf bir hal almasına da neden olmaktadır. Bu sorunları yaşayan kişilerin sarımsak kullanmaları bu şikayetlerden kurtulmalarını sağlamaktadır. Sarımsak ile saçlar daha parlak ve daha canlı bir görünüme kavuşmaktadır.

6)Sarımsak İçerisindeki Vitaminler İle Saçı Besler

Sarımsağın içerisinde E vitamin, B vitamini gibi vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan E vitamini eksikliğinde saçlarda dökülme meydana gelmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişiler saçlarına sarımsak ile bakım yaptığı takdirde saç dipleri sarımsağın içerisinde bulunan E vitaminini emerek saç dökülmesinin önüne geçilmektedir. Sarımsağın içerisinde bulunan C vitamini ise kolajen üretiminin artırılmasını sağlar. Bunun yanı sıra saçlarda görülen kırılmaları en aza indirerek saçları kırılmalara karşı koruma özelliğine sahiptir. Görüldüğü üzere gerek E vitamini gerekse C vitamini sarımsak sayesinde saça kolay bir şekilde verilebilmektedir.

7)Sarımsak Saçları Onarır

Günlük hayatta saçlar pek çok nedenden ötürü yıpranmaktadır. Mevsimsel değişiklikler, saçlara yeteri kadar bakım yapılamaması, stres ve daha birçok faktör saçların güçsüzleşmesi, kırılmasına ve daha mat bir görünüme sahip olmasına neden olmaktadır. Bunun için insanlar belli aralıklar ile saçlarına bitkisel içerikli bakım yaparak saçlarının sürekli canlı ve sağlıklı olmasını istemektedir. Bu işlem için genel olarak sarımsak kullanıldığı görülmektedir.

Sarımsak gerek saçlar gerekse insan vücudu için son derece faydalı bir bitki olarak bilinmektedir. Saç için sarımsak denilince ilk akla gelen özelliği saçları dolgunlaştırması ve beslemesi olmaktadır. Saçların yanı sıra sarımsak cilt bakımı gibi çeşitli amaçlar için de kullanılabilmektedir. Gerek saç gerekse cilt için sarımsak ağızdan yenilebileceği gibi ezilerek de saça uygulanabilmektedir. Bu seçeneklerden hangisinin tercih edileceği ise kişinin tercihine bağlı bir durumdur.

Roaccutane Tedavisi

Previous article

En lezzetli atıştırmalık; Tuzlu Kurabiye

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.