Saç Bakımı

Saç Sorunlarına Pratik Çözümler

0

Işıl ışıl parlayan bakımlı ve sağlıklı saçlar güzel bir dış görünüşün en önemli unsurlarından biridir. Özellikle kadınlar güzel saçlara sahip olmak için profesyonel salonlar ve çok çeşitli ürünlere yatırım yapmaktadır.Sağlıklı uzayan, kolay şekillenen ve yıpranmamış saçlar şüphesiz tüm kadınların hayalidir. Maskeler, doğal bakım yağları, saç serumları , saç şekillendiriciler ve daha birçok ürün bakımlı saçlara sahip olmak için çeşitli vaatler sunmaktadır. Zaman zaman yaşanan saç sorunları için doğru ürünler ve doğru bakım uygulamalarını  bilmek saç sağlığımızı korumak için oldukça önemlidir. Bu yazıda çeşitli saç sorunları için evde uygulayabileceğimiz pratik yöntemler derlenmiştir.

Yavaş Uzayan Saçlar

-Saçlarınızın yavaş uzamasından şikayetçiyseniz şampuanınızın içine 15-20 damla çam terebentin yağı ekleyip karıştırarak kullanabilirsiniz.
– Biotin içeren şampuanları tercih edebilirsiniz.
– Saçlarınıza düzenli aralıklarla keratin yüklemesi yaptırarak hem uzamasını hızlandırabilir hem de saçlarınıza parlaklık kazandırabilirsiniz.
– Saçlarınızı şampuanlarken masaj yaparak uygularsanız bölgedeki kan akışını hızlandırmış ve uzamayı desteklemiş olursunuz.

Sık Yağlanan Saçlar

– Saçlarınızı her gün yıkamak yerine gün aşırı yıkamayı tercih edin.  Sık yıkamak saçınızın daha çok yağlanmasına neden olur.
– Saçlarınızı yıkadıktan sonra şampuan kalıntısı kalmayacak şekilde iyice durulandığından emin olun.
– Saçlarınız gün içinde yağlanıyorsa kuru şampuan kullanarak geçici bir çözüm sağlayabilirsiniz.
– Aloe vera içeren şampuanlar kullanarak ya da şampuanınıza aloe vera jeli ekleyerek saçlarınızın daha az yağlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem Görmekten Yıpranmış Saçlar

– Saçlarınız yıpranmışsa ısı ile şekillendiricileri kullanmaya ara vermelisiniz. Bu tür şekillendiricileri haftada en fazla 1-2 defa uygulamaya özen gösterin.
– Saçlarınızın yıprandığı dönemde oryalle açtırma işlemi yaptırmayın. Boyama işlemini de en az 6 haftalık aralıklarla yaptırın. Ayrıca yıpranmış saçlarda keskin renk değişikliklerinden kaçınmalısınız.
– 3-4 aylık aralıklarla saç uçlarınızdan birkaç cm. kestirmek koparak dökülmelerin önüne geçmenize yardımcı olur.
– Yıpranmış saçların toparlanması için kozmetik içerikli ürünler yerine bitkisel ürünlerle bakım yapmayı tercih edin.  Badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi gibi doğal yağları karışım olarak ya da tek başına kullanabilirsiniz. Bitkisel yağları en az yarım saat dilerseniz gece boyu bekleterek saça iyice nüfuz etmesini sağlamalı ve düzenli  olarak kullanmalısınız.

Kabaran Saçlar

– Kabaran saçlar nemini kaybetmiş saçlardır. Saçlarınızın nemini kaybetmemesi için sülfatsız şampuanlar ve alkol içermeyen saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.
– Haftada bir kez nem veren bakım maskesi uygulamak saçınızın yatışmasına yardımcı olacaktır.
– Son zamanlarda saç bakımında oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağı birçok saç sorununa olduğu gibi kabarma sorununuza da iyi gelecektir.
– Gece duş aldıysanız ve sabah kabarmış saçlarla uyanmak istemiyorsanız yatmadan önce saçınızı ensede gevşek bir topuz yaparak daha yatışmış saçlarla güne başlayabilirsiniz.

Sönük, Mat ve Cansız Saçlar

-Saçlarınızı kuruturken fön makinesini diplere tutmalısınız. Saçlarınızı ortadan ayırmak yerine yan tarafa doğru ayırmak saçınıza hacim kazandıracaktır.

-Duştan sonra saçlarınızı fön makinesiyle hemen kurutmak yerine bir süre kendiliğinden kurumasını bekleyin.

– Deniz tuzu içeren saç spreylerini tercih ederek saçlarınıza hacim kazandırabilirsiniz.

-Yıkamadan sonra kullanılan ve durulanmayan saç bakım yağları ile saçınıza kısa sürede parlaklık kazandırabilirsiniz.

Kivi Yiyerek Zayıflama Yöntemi

Previous article

Gelin Diyeti Listesi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.