Teknoloji

Oxford Aşılama Testlerinde Şok: Genç Gönüllüler Hayatını Kaybetti!

0

Herkesin bildiği gibi, koronavirüs pandemisini sona erdirmek için dünya çapında aşılama ve tedavi araştırmaları yapılıyor. Zaman zaman gelişmeleri rapor etmeye çalışıyoruz. Hemen hemen her geliştirme, özellikle aşı testi açısından araştırmanın önemi nedeniyle bir yeniliktir. Ne yazık ki, aşılama çalışmaları henüz doğru sonuçlar vermedi. Rusya, koronavirüs için bir aşı keşfettiğini açıklasa da, aşının güvenilirliği tartışmalı. Son olarak kötü haber, aşılama araştırmasının yapıldığı Oxford’dan geldi.

Oxford Aşılama Testlerinde Şok: Genç Gönüllüler Hayatını Kaybetti!

Bildiğiniz gibi, bir aşının üretimi ile ilgili gerekli araştırmalar Oxford’da başladı. Bu çalışmanın sonuna doğru aşının gönüllülerde test edileceği açıklandı. Duruşmalar sonunda başlamıştı, ancak haberler tek başına insanları tedirgin etmeye yetiyordu. Sonuç olarak, Oxford aşılama denemesine katılan kişi öldü. Yapılan açıklamada, 28 yaşındaki Brezilyalı doktorun öldüğü belirtildi.

Genç doktorun ölüm sebebi ile ilgili çeşitli iddialar gündeme gelirken, kalbe dökülen suyla ilgili yetkililer açıklama yaptı. Bu nedenle, aşılanan gönüllünün ölüm nedeni olarak koronavirüs hastalığına bağlı komplikasyonlar gösterildi. Gönüllülere verilen sıvının aşı yapılmadığı da vurgulandı. Diğer bir deyişle, plasebo yöntemi gönüllülük esasına göre test edildi ve vücut aşılanmadı.

Elbette kimse Oxford’un üzerinde çalıştığımız aşıdan öldüğünü söylemesini beklemiyordu. Bir örtü ve bir plasebo olurdu. Çünkü ilk duyum, gencin aşı nedeniyle öldüğü oldu.

Plasebo tıp dünyasında psikolojik bir etki olarak bilinir. Aşı yerine kişiye etkisi olmayan bir sıvı enjekte edilir ve gönüllüler yan etkilerin psikolojik mi yoksa gerçek mi olduğunu anlamaya çalışır.

WeWalk İlk Seçilmiş Microsoft Yazılımı | Teknoloji

Previous article

Huawei Seeds for the Future Açılış Töreni ile Başlıyor

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Teknoloji