Cilt BakımıGüzellik

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?

0
Bildiğiniz gibi pek çok bitki tıbbi özellikleri ile alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır, Gül, esansı ve aromasının yanında sağlık konusunda rolü olan önemli çiçeklerden biridir. Reçelinden yağına, suyundan kozmetik sanayinde kullanılan esansına kadar çok kadar geniş bir tüketim alanı olan gülün faydalarını hepimiz biliyoruz.
Evde gül suyu nasıl yapılır? Gül suyu öncelikle cilt üzerindeki etkisi ile öne çıkmaktadır. Hem doğal bir temizleyici hem de canlandırıcı özelliği ile gül suyunun tonik olarak tercih edilmesi oldukça faydalıdır. Bu nedenle hem cildi hem temizlemekte hem de canlandırmakta gül suyunun faydaları yadsınamayacak kadar önemlidir. Gül suyu gözlerdeki yorgunluk ve kırışıklık izlerini giderici ve ciltteki yaraların iyileşmesinde de hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
Evde gül suyu nasıl yapılır? Gül suyu için, gün doğmadan sabah saatlerinde toplanmış olan bir miktar gül yaprağı ya da yarım kilo kadarını bir tencereye yarım litre temiz su ekleyerek normal ateşte yavaş yavaş ağzı kapatılarak kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca da hemen altı kısılarak suyun buharlaşması engellenir. Bu sayede gül yapraklarının etkin içeriği buharlaşmadan bu suyun içinde hapsolur. Yaklaşık 10 dakika sonra ateşten alınır. Bir iki saat dinlendirdikten sonra gül yaprakları süzgeç ile sudan alınır ve elde edilen bu su cam şişeye koyulur. Bundan sonra iyice soğutulan gül suyu cam şişeye kapatılarak buzdolabında saklanmalıdır. Bu andan itibaren kullanıla hazır olan gül suyu, cilt ve saç için kullanılabilecek doğal temizleyicilerden biridir.

Hamileler İçin Yaz Mevsimine Yönelik Rahatlatıcı Öneriler

Previous article

2018 Yaz Ayakkabıları Modası

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.