Blog

Soru 6 Mevcut Aşılama Politikası Hatalı Olabilir mi?

0

İlk bakışta aşılamaya risk gruplarından başlayarak, halka yaygınlaştırmak mantıklı gelse de, bunun yanlış olma olasılığından söz etmek istiyorum. Bir önceki yazımda anlattığım gibi bu aşıların 6 aydan uzun süre koruyucu olmaları zor gözüküyor. Dün ABD’de CDC’nin başındaki Dr Fauci’de buna dikkat çekti. Eğer bu doğru ise kademeli aşılama bir felaketle sonuçlanabilir!!!!

Yılın ilk yarısında toplumun %50 sinin aşılanmasını takiben, yılın ikinci yarısında ikinci %50 aşılanırken ilk dönemde aşılanan %50lik grup aşının kaybolan etkisi ile yeni rezervuar haline gelecek, üstelikte aşıya dirençli virüslerin yayılması için adeta zemin hazırlanacaktır. Yani yavaş, kademeli aşılama hem pandemiyi bitiremeyecek, hem de pandeminin uzun vadede daha tehlikeli hale gelmesine neden olabilecektir. Bu nedenle acil, parça, parça aşılamak yerine; yeterli aşı stoku oluşana kadar sıkı bir izolasyon politikası ile aşılama zamanını salgın hızının azalmaya başlayacağı mayıs, haziran ayında kitlesel bir biçimde tüm topluma yaygınlaştırılarak yapılmasının 2021 ikinci yarısında pandemiye son vermesi çok daha olası görülmektedir. Bu nedenle “yavaş kademeli aşılama değil, hızlı kitlesel aşılama” model olarak tartışılmalıdır. Yeni bir hataya gerek yok……

Prof.Dr. at Acibadem Labcell

En Keskin Balgam Söktürücü İlaç

Previous article

KLORA 250 mg kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog