Cilt BakımıGüzellik

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak

0

SAĞLIKLI BİR CİLDE SAHİP OLABİLMEK

Sağlıklı bir cilt kendi bakımına özen gösteren her insanın tartışmasız olarak arzuladığı bir şeydir. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek öncelikle kişinin kendi cilt tipini iyi bilebilmesinden başlar. Başlıca cilt tiplerini ele alırsak; yağlı, karma, normal ve kuru ciltler olmak üzere dörde ayırabiliriz.

Eğer cilt tipi evdeki imkânlar ile belirlenmek isteniyorsa kişi önceden yıkanmış ve kurulanmış olan yüzünü temiz bir kâğıt mendil kullanılarak hafifçe silinebilir. Mendil üzerinde yağ kalıntısı varsa cilt muhtemelen yağlı bir yapıya sahiptir. Mendilin üzeri hafif nemli ise normal bir yapıya, belli başlı bölgelerde yağ kalıntısı bırakıyorsa cildin karma bir yapıya sahip olduğunu söylenebilir.

Cildiniz bunlara ek olarak hassas bir yapıya da sahip olabilir. Eğer cilt hassas ise tahriş olmaya meyilli olabilir, bazı insanlarda özellikle stresli dönemlerde egzama ve beraberinde kaşıntı ve kuruluk da görülebilir.

CİLDİNİZİN NEYE İHTİYACI VAR?

Cilt tipi ayırmaksızın sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı temel adımlar vardır.

Su Tüketimi:

Vücudumuzun %70’ini su oluşturur, vücudumuzdaki bütün metabolik olaylar su yardımı ile gerçekleşir. Yetersiz su alımı vücudunuza yük bindirir, gün içerisinde içtiğiniz kahve ve meşrubatlar ile günlük su ihtiyacınızı karşılamanız ne yazık ki mümkün değildir. Günlük minimum 2,5 litre su içmeniz hem cildinizi sağlıklı ve nemli bir yapıda tutmanıza yardımcı olur hem de genel sağlığınız için de çok önemlidir.

Dengeli Beslenmek:

Sağlıklı bir cilt için günlük olarak alınması gereken bazı vitaminler, mineraller ve yağ asitleri vardır. Bazı vitaminler depolanabilse de birçok vitamin depolanamadığı için günlük olarak alınmalıdır. Depolanamayan bu vitaminler B ve C grubu vitaminleridir,  suda çözündükleri için vücutta depolanmaları mümkün değildir. Diğer vitaminler yağda çözünen tipte oldukları için vücutta depolanabilirler.

C vitamini; cildin dış ve iç katmanını güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma görevi görmektedir. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya da yardımcı olur, hasarlı derinin daha hızlı onarılmasını sağlar, ciltteki kuruluk durumunu azaltır. Turunçgiller, böğürtlen, brokoli gibi besinlerde bol miktarda C vitamini bulunur.

D vitamini genelde güneş ışığının deriniz tarafından emilmesiyle sentezlenir. Sağlıklı hücreler oluşturmak için vücut içerisinde taşınır ve kullanılır. D vitaminini almak için günlük 10 dakika güneş altında kalmanın faydası vardır. Somon balığı ve tuna balığı gibi balıklarda bol miktarda D vitamini bulunur.

E vitamini cildi C vitamini gibi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Özellikle kuru bir cildiniz varsa E vitamini bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Badem, ceviz, ay çekirdeğinde bol miktarda E vitamini bulunur.

Vitaminler vücut fonksiyonlarınızın rahat işlemesi için gereklidir ve eksikleri ciltte sorunlara sebep olabilir. Eğer vitamin alma konusunda dikkatli olunursanız cildinizdeki siyah noktalar, kırışıklıklar, kuruluk gibi problemler gözle görülür bir biçimde azalacaktır. Vitamin hapları günümüzde çok kolay bulunmaktadır fakat kullanmadan önce doktorunuza kesinlikle danışmanız kişinin yararına olacaktır.

GÜNLÜK CİLT TEMİZLİĞİ

Cildiniz, dış ortamla direkt temas halinde olan ve gözenekli yapıda bir organdır. Cilt temizliği rutininiz cildinizin nefes alabilmesi açısından çok önemlidir. Nefes almayan bir cilt tıkalı gözeneklere, bunlar da akne, siyah nokta, kuruluk ve yağlanma gibi birçok farklı sorunlara neden olabilir.

Cilt temizliğinde yapılan en büyük yanlışlardan birisi kişinin kendi cildine uygun olmayan bir temizleyici kullanmasıdır. Örneğin sabunla cildi temizlemek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü sabunlar yüksek pH değerine sahip oldukları için cildi tahriş edebilmektedirler. Sabun kişinin cildinin gözeneklerini tıkayıp akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Cildinizin günlük bakımını alkolsüz, paraben(koruyucu) içermeyen ve mümkün olduğunca doğal içerikli jeller ile yapılması cildinizin güzelliği için en doğru seçenek olacaktır.

Eğer cildinizde çok büyük sorunlar yok ise kolay ulaşımı ve koruyucu içermemesinden dolayı bebek şampuanları iyi bir seçenek olacaktır.

Unutulmaması gereken şey sağlıklı bir cilde sahip olmak kişinin bunu ne kadar istediğine ve bunun için ne kadar çabaladığına bağlıdır.

Yaz tatilinde Siyah Noktaların Çözümü

Previous article

Çorba Diyeti Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.