M İle Başlayan İlaçlar

MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glekaprevir, Pibrentasvir’dir. MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet, bir antiviral olup, Hepatit C virüsünün üremesini, yeni hücrelere bulaşmasını engelleyerek, virüsün vücuttan kalıcı olarak uzaklaştırılmasını sağlar. Kronik Hepatit C  tedavisinde kullanılmaktadır.

 

MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Bir film kaplı tablette aktif madde olarak glekaprevir (100 mg), pibrentasvir (40 mg) bulunur. İlacın diğer bileşenleri: Tablet içinde (
  Kopovidon (Tip K 28), Vitamin E (tokoferol) polietilen glikol süksinat, Susuz kolloidal silika, Propilen glikol monokaprilat (Tip II), Kroskarmeloz sodyum, Sodyum stearil fumarat) bulunur.Film kaplamada;(Hipromelloz 2910 (E464), Sığır sütü kaynaklı Laktoz onohidrat, Titanyum dioksit, Makrogol 3350, Kırmızı demir oksit (E172) bulunur.
 2. MAVIRET, 18.8 mm x 10.0 mm boyutlarında, bir yüzünde “NXT” baskılı, pembe, oblong, bikonveks film kaplı tabletlerdir. Her birinde 3 tablet bulunan folyo blisterler içerisinde ambalajlanmıştır. Her bir karton kutuda 21 film kaplı tablet bulunan, 4 karton içindeki 84 tabletten meydana gelen çoklu ambalaj şeklinde takdim edilmektedir.
 3. İlaçtaki etken maddeye veya diğer bileşenlerine alerjisi olan ya da Hepatit C dışında orta şiddette ve şiddetli karaciğer yetmezliği gibi belirli karaciğer sorunları bulunanların; MAVIRET ilacı kullanmaları önerilmez.
 4. Bu ilaç, Rifampisin, atazanavir, atorvastatin, simvastatin, karbamazepin, fenobarbital, fenitoin, primidon, dabigatran eteksilat, etinil östradiol etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. Ayrıcı sarı kantaron içeren ürünlerle eşzamanlı alınmamalıdır.
 5. Geçmişte veya halen Hepatit B virüsü taşıyanlar ya da diyabet hastalığı için tedavi alanlarda;  MAVIRET tedavisi uygulanırken çok dikkatli olunmalıdır.
 6. Bu ilacı gebelik dönemi ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz MAVIRET ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine harfiyen uyunuz. Zira tedavide yanlış uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz şekilde etkilemektedir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu suyla beraber içiniz. MAVIRET için günlük tavsiye edilen dozu miktarı: Günde 1 defada (sabah kahvaltısı-tok) 3 film tablet olacak şekilde kullanılmalıdır.

 

MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. MAVIRET ilaçla tedavi esnasında, karın ağrısı , soluk alıp vermede güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle irtibat kurunuz.
 2. Baş ağrısı, yorgunluk, güçsüzlük, diyare veya mide bulantısı MAVIRET film tablet’in yaygın görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Glekaprevir, Pibrentasvir
İlaç Marka İsmi: MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Direkt-etkili antiviraller, HCV enfeksiyonunun tedavisi için antiviraller- J05AP57
MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimat
MAVIRET 100 mg-40 mg film kaplı tablet prospektüsü, kullanma talimat

MAVIRET 100 mg/40 mg film kaplı tablet’in kısa ürün bilgisi
MAVIRET 100 mg-40 mg film kaplı tablet’in kısa ürün bilgisi

NORVİR 100 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

NOOTROPIL 1 gr 12 ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.