L İle Başlayan İlaçlar

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Levalbuterol adlı aktif maddeyi içinde bulunduran LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, solunum yollarının tıkanması ile ilgili hastalıklarda bronşlardaki daralmayı azaltmak suretiyle, hava giriş çıkışını (solunumu) iyileştirir.   kronik bronşit, amfizem ve astımı da içeren kronik tıkayıcı akciğer hastalığı-KOAH’ da hastalık belirtilerini gidermek ve tedavi amacıyla kullanılır.

 

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Bu ilacı kullanırken astım şikayetlerinde bir iyileşme sağlanamaması ya da kötüye gitmesi halinde hemen hekime haber verilmelidir.
  3. Böbrek işlevlerinizde bozukluk, aşırı çalışan tiroid ya da astım ilacı kullanıyorsanız, epilepsi veya herhangi bir nöbet hastalığı, diyabet hastalığı, kanda düşük potasyum, kan basıncında ani düşme ya da yükselme, kalbi veya damarları etkileyen bir rahatsızlığınız var ise; bu ilacı kullanmadan önce hekime durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlaması yapılması gerekebilir.
  4. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol’ un Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz LEBUSAL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine dikkatle uyunuz. Yanlış kullanım ve tavsiye dışı uygulamalar hastalığın gidişatını olumsuz şekilde etkiler, dolayısıyla sağlığınıza zararı olur.
  2. İnhalasyon yoluyla (soluyarak) uygulanır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
  3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
  4. İnhaleri baş parmağınız ağızlığın tabanından tutacak şekilde dik pozisyonda  tutunuz. Nefesinizi rahatça dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve ağızlığı ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan nefes almaya başlar başlamaz inhalerin tepesini aşağı bastırarak ilacın püskürtülmesini sağlayınız. Nefesinizi tutunuz ve  İnhaleri ağzınızdan çıkarınız. Nefesinizi rahatça tutabildiğiniz kadar tutunuz. Ardından nefesinizi boşaltınız. Eğer hekim 2 doz uygulamanızı söylediyse ikinci bir doz için yarım dakika kadar bekleyiniz ve aynı işlemleri tekrarlayınız.

 

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol Yan Etkileri :

  1. LEBUSAL uygulandığında nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklar ve dilde veya boğazda şişlik gibi ilaca karşı bir hassasiyet gelişmesi halinde ya da kalp atışlarında artış (taşikardi) , göğüs ağrısı veya düzensiz kalp atışları gibi çok nadir görülen yan etkilerde   ilacın uygulanması kesilip, acilen hekimle görüşülmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Levalbuterol
İlaç Marka İsmi: LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol

Source link

KLAFIX 300 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

LIPOLIN 600 mg film tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.