K İle Başlayan İlaçlar

KLAFIX 300 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Etken Maddesi Sefdinir olan 300 mg Film Tablet, vücuttaki zararlı mikroorganizmalar üzerine tesir ederek, bakterilerin ölümüne sebep olan antibiyotik bir ilaçtır. KLAFIX, ciltte iltihaplanmış yara, apse, çıban, dolama, , sivilce, selülit gibi cildin bakteriyel enfeksiyonları; kronik bronşiti olan hastalarda akciğerlerin küçük hava yollarının iltihaplanması (bronşiolit) sonucu nefes almada güçlük gibi kötüleşme krizleri; yüksek ateş, titreme, soluk alırken göğüste batma, öksürük eşliğinde balgam çıkarmayla belirgin akciğer dokusunun iltihabi durumu ( zatürre); ani gelişen orta kulağın iltihaplanması,  burun ve sinüs iltihabı; soğuğa, kuru havaya  maruz kalınması veya sigara, alkol tüketimine bağlı boğazda yanma, kızarıklık, yutkunma zorluğu ve acıyı içeren belirtilerle görülen yutak  iltihaplanmasında (farenjit); ağız yoluyla vücuda giren zararlı mikroorganızmaların bademciklerde birikmesi sonucu bademcikte oluşan apse ve  iltihaplanma (tonsillit) gibi solunum yollarının bakteri kaynaklı iltihabi hastalıklarında etki göstermektedir.

 

KLAFIX 300 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

—KLAFIX, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
—Daha önce penisilinde dahil olmak üzere herhangi bir antibiyotik kullanımından dolayı bir alerji geliştiyse, KLAFIX Tableti kullanmanız önerilmez.
—İlacın kullanımı ishale sebep olabilir, KLAFIX kullanırken veya tedavi sonrasında sulu veya kanlı ishal gelişirse, ishal kesici bir ilaç almamalısınız. Bağırsaklarınızda ciddi bir enfeksiyon meydana gelmiş olabileceği ihtimaline karşı acilen hekiminizi arayınız.
—Diyaliz tedavisi görüyorsanız veya herhangi bir böbrek rahatsızlığınız var ise ya da gut artriti için tedavi görüyorsanız, sindirim sisteminizde iltihabi bir hastalığınız mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak hekiminizi bilgilendiriniz.
KLAFIX kullanmaya başladıktan hemen sonra hastalığa bağlı yakınmalarda rahatlama hissedebilirsiniz. Ancak bakteriler vücudunuzdan tamamen yok olmadan da belirtiler hafifleyebilir. Bunun için hekimin reçetede yazdığı kullanma süresini dikkate almalısınız.
—Gebelikte ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
—İlaçtan iyi sonuçlar alabilmeniz için, hergün atlamadan, günün aynı saatlerinde almaya özen gösteriniz.
KLAFIX ilacı almadan önce veya aldıktan sonraki iki saat içerisinde süt veya süt ürünleri, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaç almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacınızın emilimini azaltmaktadır.

 

KLAFIX 300 mg Film Tablet’ in kullanım Şekli:

—Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
—İlacın her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınmalıdır. Aç veya tok karnına alınabilir.
—Yetişkinlerde günlük önerilen doz: Sabah ve akşam olmak üzere aynı saatlerde günde 2 defa 300 mg lık 1!er adet KLAFIX tablettir.

 

KLAFIX 300 mg Film Tablet’ in Yan Etkileri :

—İlacı içtiğinizde karın ağrısı, nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durum geliştiğinde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.
—Kanlı sulu ishal, beklenmedik kanama, halsizlik, hissizlik,  yüksek ateş, koyu idrar, zihin bulanıklığı, istem dışı kasılmalar gibi yan etkilerde KLAFIX alımını kesip, hekiminizle görüşünüz.
—Mide bulanması,  vulvovajinit (vajina iltihabı) KLAFIX’in sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir
İlaç Marka İsmi: KLAFIX 300 mg Film Tablet

 

LEVODOSE 100 MG INHALASYON ICIN TOZ ICEREN BLISTER 60 DOZ, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.