L İle Başlayan İlaçlar

LIPOLIN 600 mg film tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi  :

LIPOLIN 600 mg film tablet’in etken maddesi alfa lipoik asit (Thioctic Asid), yüksek kan şekerinin vücuttaki  motor, otonom ve duyusal sinirlere, damarlar, karaciğer ve göz gibi organlara  verebileceği zararı önlemek amacıyla tasarlanmıştır.  LIPOLIN, insülinle veya ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla tedavisi devam eden hastalarda; kandaki yüksek glikozun (şekerin) sebep olduğu nöropatinin (sinir harabiyeti) belirtileri bileklerde, el ve ayak parmakları,  kollar ve bacaklarda yanma, karıncalanma, uyuşukluk, hissizlik, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ve ağrıya karşı tedavide kullanılan bir ilaçtır.

 

LIPOLIN 600 mg film tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. LIPOLIN, insülin ve şeker düşürücü ilaçlarla eş zamanlı kullanıldığında, kan şekerinde düşmeyi artırabileceğinden, bu ilaçlarla beraber kullanırken kan şekerinizi sık sık ölçmeniz gerekecektir.
 2. Diyabetin sebep olduğu nöropatide, vücuttaki bütün sinirlerin korunması için kan şekeri düzeyinin olabildiğince normal düzeylerde tutulması gerekmektedir.
 3. Diyabetli kişilerin alkollü içecekler kullanması, diyabetin sinirlere verdiği harabiyeti arttırabileceğinden, şeker hastaları kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar.
 4. LIPOLIN düzenli bir şekilde atlamadan her gün günün aynı saatinde  kullanılması önerilmektedir. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar yazdırınız.  Kullanımı hekime sorulmadan bırakılmamalı, aksi halde hastalığınız daha kötüye gidebilir.
 5. Bu ilacı sütlü mamüllerle beraber aynı zamanda almayınız.  Bu tür besinlerin alımıyla LIPOLIN alımı arasında en az yarım saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 6. LIPOLIN kullanırken idrarınız normalden daha değişik kokabilir. Bunun için endişelenmeyiniz.
 7. LIPOLIN 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız, LIPOLIN hekime sorulmadan kullanılmamalı, hamilelikte sadece hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması mümkündür.
 9. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 10. Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse, aşırı susuzluk veya  açlık hissedebilirsiniz ya da idrar yapımı normalin üzerine çıkabilir. Eğer kan şekerinizde yükselme belirtileri var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğüne dair  belirtiler olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.

 

LIPOLIN 600 mg film tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. LIPOLIN tableti hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine tamamıyla uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığınız üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Hekim tarafından belirlenen dozaj miktarını ve kullanma süresini dikkate almalısınız.
 2. Besinlerle beraber kullanılması ilacın emilmesinde azalmaya neden olabileceğinden, bilhassa mide boşalmasında gecikme problemi olanlarda, aç karnına kullanmak ilacın emilmesini hızlandırır.
 3. LIPOLIN ilacın  her bir dozu 1 bardak suyla beraber yutulur. Günün ilk yemeğinden yaklaşık 30 dakika kadar önce kullanılmalıdır.

 

LIPOLIN 600 mg film tablet Yan Etkileri :

 1. Ağız kuruluğu, bulantı ilacın hafif yan etkileridir.
 2. Kan şekerinde aşırı düşme, ciltte kırmızı kaşıntılı kabartılar, kusma, mide ağrısı ve ishal ilacın sık rastlanmayan yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi veya bir kaçı görüldüğünde LIPOLIN kullanımını durdurup, acilen hekiminize haber veriniz.
 3. LIPOLIN kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, soluk alamama  gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, acilen bir sağlık kuruluşuna müracaata bulununuz.

 

İlaç Etken Maddesi: alfa lipoik asit (Thioctic Asid)
İlaç Marka İsmi: LIPOLIN 600 mg film tablet

Source link

LEBUSAL 50 mcg İnhalasyon İçin Ölçülü Dozlu Aerosol, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

KATACOLD PEDİATRİK Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.