Blog

Kas Yırtılmasına Hangi İlaç Kullanılır

0

Kas yırtılması yorgunluk, aşırı kullanım, bir kasın uygunsuz kullanımı veya kasın dayanabileceği gerilimden daha fazla bir gerilime maruz kalması sonucunda kas liflerinin birbirinden koparak ayrılmasıdır. Biz de bu yazımızda detayları ile kas yırtığı nedir, kas yırtılması tedavi, kas yırtılması belirtileri, kas yırtılması nasıl anlaşılır, nasıl geçer, ne iyi gelir, hangi doktor bakar, kas yırtılması bitkisel tedavisi ve ameliyatı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Kas Yırtılması Nedir?

Kas yırtılması, normal günlük aktiviteler sırasında, ani ağır kaldırma, spor yaparken veya başka bir sebepten dolayı bir kasın aşırı gerilmeye maruz kalarak bu gerginliğe dayanamaması sonucunda kasın herhangi bir kısmında kas liflerinin koparak yırtılması (kısmen veya tamamen) veya kasın kemiğe yapışma noktası olan tendon bölgesinde tendon liflerinin kopması ile oluşur.

Kas Yırtılmaları Hangi Bölgelerde Olur

Kas yırtığı hemen hemen vücutta ki tüm kaslarda olabilir. Ani bir harekete bağlı olarak kas yırtığı en çok hamstring kaslarında (bacak arkası kasları), kuadrisepslerde (uyluk kası), baldır kası, sırtta ve kasık kaslarında oluşmaktadır. Bunlar dışında kas yırtığı omuzda (omuzda kas yırtılması ve ödem sıklıkla bir biriyle bağlantılıdır), parmakta, pazuda, rotator cuff kaslarında ve uylukta kas yırtılması görülebilir. Nadir olmakla beraber çenede, rahimde ve pelvik kaslarda da kas yırtılması görülebilir.

Kas Yırtılmasının Çeşitleri

Kas dokusu yırtılması miktarına göre 3 farklı kas yırtılması dereceleri vardır. Bunlar;

 • 1. dereceden kas yırtılması
 • 2. derece kas yırtılması
 • 3. derece kas yırtılması

Birinci derece kas yırtığı hafif gerilmelerdir 1. derece kas yırtılmalarında, ağrı vardır fakat kas görevini tam olarak yapabilir.

İkinci derece kas lifi yırtığında 1. dereceye göre daha çok kas lifi yırtılmıştır. Ağrı daha şiddetlidir ve bu yırtılma çeşidinde ödem ve morluk görülür. İlk iki derece kas yırtığı parsiyel kas yırtılması olarak da adlandırılmaktadır.

Üçüncü derece kas yırtığında kasın bütünlüğü bozulmuş ve artık iki parça haline gelmiştir. Kas  artık görevini yapamaz. Yırtılma anında kopma sesi duyulabilir. Yırtık bölgesinde kişilerin ağrısı, acısı, şişliği ve morluğu vardır. 3. derece kas lifi yırtıkları tam veya tama yakın kas yırtığı olarak adlandırılmaktadır.

İlk iki derece yırtık ameliyat gerektirmez fizik tedavi ve biraz dinlenme ile düzelebilir. Fakat 3. derece kas yırtığı ameliyat gerektirir.

Kas Yırtılmaları Neden Olur Sebepleri Nedir?

Kas liflerinin yırtılması genel olarak iki sebebe bağlı olmaktadır.

 • Birincisi bir kas grubunun kaldıracağından daha fazla bir kuvvet ile gerdirilmesiyle veya
 • Belirli kas grubunda ki kasların çok kuvvetli bir şekilde kasılmaları sonucunda genellikle kas yırtıkları oluşmaktadır.

Kas Yırtılması Belirtileri Nedir? Kas Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

Bir çok kişi kas yırtığı nasıl anlaşılır kas yırtılması belirtileri nelerdir diye merak etmektedir. 5 madde halinde bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Eğer zorlayıcı bir aktiviye sonrasında aşağıda ki kas yırtılması belirtileri oluştuysa kas liflerinizde yırtık olmuş olabilir. Kas yırtığı küçük kan damarlarına zarar verebilir, bu yüzden yırtık olan bölgede lokal kanamaya bağlı morarma ve ağrıya sıklıkla olmaktadır. Bunun dışında kas yırtılması belirtileri şöyledir;

 • Kas yırtılması nedeniyle ödem (şişlik), morarma veya kızarıklık görülebilir. (Sıklıkla omuzda kas yırtılması ve ödem beraber görülmektedir.)
 • Dinlenme sırasında ağrı olur.
 • Zorlamaya maruz kalan kas veya ekleminizi kullanıldığında ağrı olur. (En önemli kas yırtılması belirtileri arasındadır.)
 • Kas kuvvetinizde azalma veya tendonların zayıflaması görülür.
 • Kasın hiç kullanılmaması. Vücudun her hangi bölümünü hiç hareket ettirilememesi.
 • Aktivite sırasında kopma sesi duyulması. (Tam kopma durumunda ses duyulabilir, yaygın bir kas yırtılması belirtileri arasında değildir.)

Yukarıda yazdığımız kas yırtılması belirtileri varsa kas liflerinizde yırtık olmuş olabilir. Şimdi gelelim kas yırtılması nasıl geçer, kas yırtılmasına ne iyi gelir, kas yırtığı tedavisi nasıl yapılır konusuna.

Kas Yırtılması Tedavi

Kas yırtığı şüphesi olan insanların en çok merak ettiği konu, kas yırtılması nasıl geçer, kas yırtılmasına ne iyi gelir, kas yırtılması bitkisel tedavisi var mıdır ve kas yırtığı tedavisi nasıl yapılır sorulardır. Yazımızın bu kısmında kas yırtılması tedavi nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Tedavi yırtığın derecesine göre değişmektedir. Yırtığın derecesine göre (1. derece yırtık, 2. derece yırtık, 3 .derece kas yırtığı) tedavi şekli şöyledir;

Birinci derece yırtıklar da genellikle evde tedavi yeterli olmaktadır. Kişiler evde iki saatte bir 15 dakikalık buz uygulaması, yırtık bölgesini yüksekte tutma ve bir kaç günlük dinlenme ile normal hayatlarına dönebilmektedir. Kas yırtığı için doktorlar tarafından ağrı kesici ilaçlar veya kas gevşetici ilaçlar birinci derece yırtıklar için reçete edilebilir.

İkinci derece yırtıklar da yine buz uygulaması yapılır. Yaralanma bölgesi yüksekte tutulur. Yırtık bölgesine bandajlama yapılabilir. Yine doktorlar tarafından kas yırtılması ilaçları olarak ağrı kesiciler ve kas gevşetici kremler reçete edilebilir. Ayrıca ikinci tedavi yırtıklarda doktorunuz tarafından tedaviyi hızlandırmak için steroid enjeksiyonları yapılabilir.

İkinci derece kas yırtıklarında hastalara fizik tedavi de uygulanır. Yazımızın ilerleyen kısmında kas yırtılması fizik tedavisi nasıl yapılır ve kas yırtılması fizik tedavi hareketleri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Şimdi gelelim üçüncü derece yırtıkların tedavisine.

Üçüncü derece kas lifi yırtıkları ameliyat edilmektedir. Tamamen kopmuş olan kas lifleri ameliyat ile birleştirilir. Hastalar ameliyattan sonra fizik tedaviye yönlendirilerek kasları uygun kuvvete ve esnekliğe ulaştırılmaya çalışılır.

Kas Yırtılması Tedavi Edilmezse Ne Olur

Kas yırtılması tedavi edilmezse ne olur sorusu tedaviye sıcak bakmayan hastaların merak ettiği konudur.

1. derece kas yırtılması tedavi edilmezse çok bir sorun yaşamazsınız. Bir kaç hafta ağrılarınız olabilir.

İkinci derece kas yırtıkları tedavi edilmezse yırtığınız tam yırtık haline gelebilir, ağrınız artarak devam edebilir, şişlik ve morarma devam edebilir, kasınızı kullanamayabilir buna bağlı olarak da bu kasınızın yaptırdığı hareketi yapamayabilirsiniz. Bazı durumlarda yine 1. derece yırtıklar gibi kendi kendine iyileşmektedir fakat bu durumlarda da kas kuvvet kaybında bir miktar azalma olabilir.

3 . derece yırtıklar tedavi edilmezse ağrı morarma şişlik tedavi edilene kadar kalır. Bu yırtığın kendi kendine iyileşme imkanı yoktur. Kas ile ilgili hareketi yapamazsınız. Eğer kas yırtığından şüpheleniyorsanız en kısa zamanda uzman ir doktora görünün.

Kas Yırtılmasına Hangi Bölüm Hangi Doktor Bakar Kime Gidilir

Kas yırtılması için hangi bölüme gidilir hangi doktor bakar kişilerin en çok merak ettiği sorulardandır. Kas yırtığınız olduğunu düşünüyorsanız fizik tedavi doktoruna eğer ikamet ettiğiniz yerde fizik tedavi doktoru yok ise ortopedi doktoruna muayene olabilirsiniz.

Kas Yırtılmasında Bitkisel Tedavi

Son günlerde popüler olan bitkisel doğal tedavi merakı kas yırtılmasının tedavisi içinde var mı diye hastalar tarafından çokca merak edilmektedir. Kas yırtılması bitkisel çözüm için ödem azaltıcı kürler ve ağrı kesici kürler uygulayabilirsiniz. Fakat kas yırtığı bitkisel tedavi için bu kürlere para ve zaman harcamak yerine 8-10 liralık ilaçlar ile daha çok fayda görebilir daha hızlı tedavi olabilirsiniz.

Kas Yırtılmasına Hangi İlaç Kullanılır

Kas yırtığı için genellikle kullanılan ilaçlar hap ve jel kremleri içermektedir. Kas yırtılmasına hangi ilaç kullanılır sorusuna kısaca şu şekilde cevap verebilir;

 • Kas gevşetici haplar
 • Ağrı kesici haplar
 • Steroidler
 • Kas gevşetici jel kremler
 • Kas ağrı kesici (analjezik) jel merhemler
 • Antienflamatuar kremler
 • Ödem dağıtıcı ilaçlar

Kas Yırtılmasında Fizik Tedavi

Fizik tedavi tüm kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında olduğu gibi kas yırtılmalarında da çok önemli ve faydalıdır. Fizik tedavi içerisinde kas yırtılması olan hastalara buz uygulaması, elektroterapi uygulamaları, ultrason uygulamaları, hot pack uygulaması, bandaj uygulaması, kas yırtılması fizik tedavi hareketleri ve egzersizleri uygulanmaktadır.

Kas yırtılması ameliyatı sonrası hastalara genellikle germe egzersizleri ve kuvvetlendirme egzersizleri yapılmaktadır. Özellikle omuzda kas yırtılması fizik tedavi içinde en çok tedavi edilen çeşittir. Kas yırtılması fizik tedavi hareketleri fizyoterapistiniz tarafından yırtılan kasınıza göre size öğretilecektir. Yukarıda saydığımız uygulamalardan sizin için gerekli olanlar rehabilitasyon programınızı belirleyen fizyoterapist tarafından tedavi programınız içinde uygulanacaktır.

Kas Yırtılmasında Ameliyat

Kas yırtılması ameliyatı 3. derece yırtıklar da çoğunlukla tek tedavi yöntemidir. 2. derece yırtıklarda da nadir olmakla beraber ameliyat hekimler tarafından uygulanmaktadır. Kas yırtığı ameliyatı ile kopmuş olan kas lifleri bir birleriyle birleştirilirler.

Kas yırtığı ameliyatı önerilen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi kas yırtılması ameliyatı riskleri var mıdır sorusudur. Kısaca kas yırtığı ameliyatı risklerinden bahsedelim. Kas yırtığı ameliyatı hayati risk içeren bir ameliyat olmamakla beraber önemli bir ameliyattır. Eğer kas lifleri uygun olarak dikilmez ise hastalar eskisi gibi eklemlerini kullanamamaktadır.

Kas yırtığı ameliyatı riskleri nedirden başka ameliyat ile ilgili merak edilen sorular her kas yırtılması ameliyat gerektirir mi, ameliyat kaç saat sürer, ameliyatı olanlar memnun mu ve kas yırtılmasına kapalı ameliyat mı yapılırdır. Kısaca bunlara da cevap verelim

Her kas yırtığı ameliyat gerektirmez. 3. derece yırtıklarda ameliyat yapılır. Kas yırtığı ameliyatı 15 dakika ila 2 saat arasında yırtığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Kas yırtığı ameliyatı olanların büyük çoğunluğu memnundur. Ameliyatın açık mı kapalı mı olacağına ameliyatı yapacak hekim karar vermektedir.

Şimdi gelelim kas lifi yırtılması ile ilgili merak edilen diğer sorulara.

Kas Yırtığı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Kas Nasıl Yırtılır

İki ucundan çekilen kağıt parçası gibi yüksek gerilime maruz kalan kas lifleri bir birinden ayrılır. Gerilim miktarına bağlı olarak tam veya kısmi olabilir.

Kas Yırtılmasına Ne Neden Olur Sebepleri Nedir

Kasın tolere edebileceğinden fazla strese maruz kalması temel sebeptir.

Kas Yırtılmasının Olduğu Nasıl Belli Olur Nasıl Hissedilir Nasıl Tespit Edilir Nasıl Anlaşılır

Ağrı, morarma, şişlik en belirgin belirtidir. Manuel bir kaç test ve mr çekimi ile kas yırtığı tespit edilir.

Kas Yırtılmasına Ne Yapılmalı Evde Tedavi Ne Yapılır

İlk 2-3 gün evde buz uygulaması yapabilirsiniz. 3. günden sonra yırtık bölgenize sıcak uygulama yapın. Bol bol dinlenin ve yırtık bölgenizi altına yastık koyarak yüksekte tutmaya çalışın. En kısa zamanda bir uzmana gözükün.

Kas Yırtılmasını Nasıl Önlenir Tehlikeli Midir

Kas kuvvetlendirmeleri ile kasın daha fazla strese dayanması sağlanır böylece yırtık riski en aza indirilir. Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmanız yine spor sırasında yırtık riskini azaltacaktır.

Kas Yırtılmasının Kendiliğinden Kendi Kendine Geçer Mi Konusu

Birinci derece yırtıklar kendi kendine geçer. Fakat 2. ve 3. derece yırtıklar kendi kendine geçmez.

Kas Yırtılmasının Tanısı Nasıl Koyulur Yırtık Sonrası Ne Yapmalıyım

Yapılacak manuel muayene ve mr ile yırtık olup olmadığınıza tanı koyulabilir. Yırtık sonrası doktorunuzun verdiği programa uyabilirsiniz.

Kas Yırtılmasının Vücut Geliştirme Fitness Body Sonrası Olur Mu Sorusu

Vücut geliştirme, fitness ve body çalışmaları ağırlık ile yapıldığından dolayı kas eğer tolere edeceğinden fazla bir gerilime maruz kalırsa yukarıda saydığımız aktiviteler sırasında kas yırtığı olur.

Kas Yırtılmasında Sonra Spor Yapılır Mı

Kas yırtılması tedavi edilmeden spora başlanılmamalıdır. Tedavi edilmeden spora başlanılırsa yırtık büyüyebilir.

Kas Yırtılmasında Ateş Yapar Mı

İnflamasyon olacağından dolayı yırtık bölgesinde ısı artışı olabilir.

Kas Yırtılmasının Ağrısına Ne Iyi Gelir Nasıl Geçer

Kas gevşetici ve ağrı kesici kremler ve ilk üç gün boyunca her saat 15 dakika buz uygulaması kas yırtığı ağrısına iyi gelmektedir.

Kas Yırtılmasına Ilk Yardım Nasıl Yapılır

Sabitleme ve buz uygulaması yapılacak ilk yardım uygulamaları arasındadır.

Kas Yırtılmasında Beslenme Nasıl Olmalıdır

Kas lifleri protein ile yapıldığından dolayı protein ağırlıklı beslenme faydalı olabilir.

Kaslar Yırtılarak Mı Gelişir

Evet kaslar ufak yırtılmalar ile gelişir.

Kas Yırtılmasında Röntgen Çekilir Mi

Yırtıklarda röntgen çekilmemektedir. Kemiğin hasar alıp almadığını görmek için ise röntgen çekilebilir.

Kas Yırtığı Mr Da Belli Olur Mu

Kas yırtığının nasıl olduğu, boyutu ve derecesi mr da belli olur.

Kas Yırtılmasında Ultrason Yapılır Mı

Fizik tedavi uygulamaları içerisinde ultrason yapılabilir.

Kas Yırtılmasının Yırtığı Geçer Mi Tam Olarak Iyileşir Mi Tedavisi Ne Kadar Sürer

Kas yırtılmasının tedavisi yırtığın derecesine göre bir haftadan 1 yıla kadar uzun bir zamanı içine almaktadır. Çoğunlukla kas yırtıkları tam olarak iyileşir ve kişilerin hissettiği ağrı ve şişlik geçer.

Kas Yırtılmasının Yırtığı Ne Kadar Sürede Iyileşir Kaç Günde Kaç Ayda Geçer

Yukarıda söylediğimiz gibi 5 gün ile 365 gün arasında değişmektedir.

Kas Yırtılmasının Iyileşme Süresi Nedir Ne Zaman Iyileşir Ne Kadar Zamanda Geçer

Yırtığın boyutuna göre iyileşme süresi değişmektedir. Birinci derece yırtıklar ilk bir haftada ikinci derece yırtıklar bir kaç ay da 3. derece yırtıklar ise bir kaç aydan bir yıla kadar olan zaman aralığında geçer.

Kas Yırtılmasının Ameliyatı Kaç Saat Sürer

Ameliyat yapılan kasa göre değişmektedir. 15 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir.

Kas Yırtılmasında Nasıl Tedavi Olunur

İlaçlar, fizik tedavi veya ameliyat tedavi seçenekleri arasındadır.

Kas Yırtılmasına Kesin Çözüm

Yırtığın durumuna göre kesin çözüm bir merhem, fizik tedavi veya ameliyat olabilir.

Kas yırtılmasında kişi nasıl düzelir

Kas liflerinin tamir edilmesi ile yırtık düzelir.

Kas Yırtılmasında Hızlı Tedavi Nasıl Yapılır

Hızlı bir tedavi için en kısa zamanda uzmana muayene olarak tedavi programınıza başlamalısınız.

Kas Yırtılmasında Enjeksiyon Yapılır Mı

Doktorunuz tarafından tedaviyi hızlandırmak için steroid enjeksiyonları yapılabilir.

Kas Yırtılmasını Evde Tedavi Edilir Miyim

Birinci derece yırtıklar evde tedavi edilebilir.

Kas Yırtılmasına Fizik Tedavi Olur Mu Fizik Tedavi Ile Geçer Mi Fizyoterapi Yapılır Mı

Birinci ve ikinci derece yırtıklar fizik tedavi ile %95 oranında düzelir. Üçüncü derece yırtıklara ise ameliyat sonrası fizik tedavi uygulamaları yapılır.

Kas yırtılmasına hangi ilaç iyi gelir

Kas gevşetici, ağrı kesici ve ödem dağıtıcı ilaçlar iyi gelmektedir.

Kas Yırtılmasının Iğnesi Var Mı

Steroid enjeksiyonları iğne ile yapılmaktadır.

Kas Yırtılmasında Kortizon Tedavi Nedir

İyileşmeyi hızlandırmak için kasa iğne ile kortizon enjekte edilebilir.

Kas Yırtılmasında Protein Kullanımı

İyileşme sırasında protein ağırlıklı beslenebilir veya protein tozları kullanabilirsiniz. Fakat protein tozu kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Kas Yırtılmasında Sülük Tedavisi Faydalı Mı Hacamat Yapılır Mı

Ödemi ve doku arasına birikmiş pis kanı azaltmak için hacamat sülük uygulamaları bir iki kez yapılabilir.

Kas Yırtılmasına Hangi Jel Merhem Sürülür Kullanmalıyım? Kas Gevşetici Krem Kullanılır Mı? Voltaren Jel Kullanılır Mı?

Doktorunuzun önerdiği jel ve merhemleri sürebilirsiniz. Doktorlar ödem azaltıcı, kas gevşetici ve ağrı kesici kremler hastalara önerilmektedir. Voltaren jel de uzmanlarca kas yırtığı tedavisi için hastalara önerilecek ilaçlar arasındadır.

Kas Yırtılmasına Doğal Çözüm Nedir Hangi Bitki Iyi Gelir Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Ödem azaltıcı ağrı kesici bitkiler faydalı olmaktadır.

Bu yazımızda kas yırtılması belirtileri, kas yırtılması tedavi nasıl yapılır,  kas yırtılması nasıl anlaşılır nasıl geçer,
kas yırtılmasına ne iyi gelir, kas yırtılmasına hangi ilaç kullanılır, kas yırtılması bitkisel tedavisi var mıdır, kas yırtılması ameliyatı ve kas yırtılması fizik tedavi hareketleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Kaynak: https://fizyoo.com/kas-yirtilmasi/

Emekli Sandığı İlaç Raporu Sorgulama

Previous article

İlaç Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog