Z İle Başlayan İlaçlar

ZINXX 50 mg 40 Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

ZINXX 50 mg 40 Kapsül, çinko ilacıdır. Kapsüllerden her birinde 50 mg çinko sülfat bulunmaktadır. Vücudunda çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerde çinko yetersizliğine bağlı semptomlarda; Akrodermatitis enteropatika (çinko emilim bozukluğu) ve Wilson hastalığını (vücutta aşırı derecede bakır birikmesi durumu) tedavide etkinlik gösterir.

 

ZINXX 50 mg 40 Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan şekerinde denge sağlanması, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranlarda alınmalıdır.
 3. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Vücutta çinko seviyesinin az olması veya fazla oranda çinko alınması, sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır.
 4. ZINXX 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 5. Hamilelikte tıbbi lüzum halinde hekim önerisiyle kullanılabilir. Emziriyorsanız hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 6. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 7. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 8. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 9. ZINXX uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 10. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 11. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber ZINXX kullanmanız önerilmemektedir.
 12. Gebelik önleyici ilaçlar, mide asidi ilaçları, tetrasiklinler ve kalsiyum ilaçlarıyla eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltacağından, ZINXX kullanırken bu ilaçlardan herhangi birini almanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 2 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.

 

ZINXX 50 mg 40 Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. ZINXX kapsül günlük doz olarakÇinko emilimi bozukluğu için: günde 2-3 kapsül, wilson hastaları için günde 3 kapsül şeklinde önerilmektedir.
 2. İlacın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemekten hemen önce, sonra ya da yemek esnasında alınabilir.
 3. ZINXX kapsülü kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.

 

ZINXX 50 mg 40 Kapsül Yan Etkileri :

 1. ZINXX kapsülü aldıktan sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. ZINXX kapsül, yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.
 3. ZINXX kapsül aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi: ZINXX 50 mg 40 Kapsül

YASMİN Doğum Kontrol Hapı, nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Yan Etkiler

Previous article

ZINCLOMIN FORT 30 mg Şurup, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.