Z İle Başlayan İlaçlar

ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sertakonazol Nitrat‘ tır. ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet, vajinal bölgede mantar, maya ve bakterilerin çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. ZALAIN, mantarların özellikle Candida’nın neden olduğu vajinal bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, beyazımsı gri ve yoğun kıvamlı akıntı ile seyreden vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyazis) ve vulvovajinit (dış genital organ ve vajina iltihabı) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZALAIN, vajina içinde ve dış dudaklarda görülen, kandida adı verilen maya mantarlarının sebep olduğu vajina enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden vajinal tabletin prezervatifle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir. Dış genital bölge tedavisi veya eşin eş zamanlı koruyucu tedavisi için ZALAIN krem kullanılabilir.
 8. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra vajinal tabletin kullanılması tavsiye edilir.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

 

 ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz. Tek kullanımlık aplikatör ile tableti vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Vajinal tabletin uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede tablet bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Dış genital bölge tedavisi için ZALAIN Vajinal Tablet ile birlikte Zalain krem eş zamanlı kullanılabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulama bölgesinde geçici yanma hissi görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sertakonozol Nitrat
İlaç Marka İsmi: ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet

 ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet kullanma talimatı


ZALAIN 500 mg Vajinal Tablet kullanma talimatı

ZESPIRA PLUS 5/10 mg Film Kaplı Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

ZINNAT 750 mg 1 Flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır, kullananlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.