V İle Başlayan İlaçlar

VEGAFERON 50 mg Film Tablet, nedir,ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Bir demir ilacı olan VEGAFERON tablet, çeşitli nedenlere bağlı vücuttaki demir eksikliğinde ve bu eksikliğin sebep olduğu kansızlığın (anemi) tedavisi ve önlenmesinde; ayrıca emziren veya gebe kadınlarda demir takviyesi için kullanılmaktadır.

 

VEGAFERON 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine veya diğer bileşenlerden birine geçmişte bir hassasiyet durumu geliştiyse; bu durumu VEGAFERON tableti almadan önce mutlaka hekime bildirmelisiniz.
 2. Hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde doktorunuzla görüşmeden kullanmayınız. Bu dönemlerde kesinlikle hekim gözetiminde kullanılmalıdır.
 3. Akdeniz anemisi başta olmak üzere diğer demir eksikliği dışında gelişen hemolitik kansızlıkta;  kurşun anemisi, sidero-akrestik anemide (demir kullanım bozukluklarında) ; demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis) vakasında;  iltihaplı eklem  romatizması, HIV hastalığı veya ağır derecede böbrek yada karaciğer rahatsızlıklarında; VEGAFERON tablet kullanmamalıdır.
 4. Alkol bağımlılığınız veya midenizde ülser var ise ya da bağırsaktan demir emilimini bozan bir rahatsızlığınız var ise; bu ilacı kullanırken dikkatli olunması gerektiğinden tedaviye başlamadan önce doktorunuzla bu konuları görüşünüz.
 5. VEGAFERON tablet, kalsiyum ilaçlarıyla, sütlü mamüllerle ve Levotroksin etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. kalsiyum ilaçları ve sütlü mamüllerle VEGAFERON tablet kullanımı arasında mutlaka 2 saatlik bir aralık, Levotroksin’le VEGAFERON tablet alımı arasında 4 saatlik bir aralık olmalıdır.

 

VEGAFERON 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz VEGAFERON tablet nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her bir dozunu yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra tok karnına bir bardak suyla yutunuz.
 3. Bebekler ve çocuklarda kullanılmamalı, ilacın damla formu kullanılmalıdır.
 4. Erişkinlere tavsiye edilen günlük olağan doz: günde 2 tablet VEGAFERON‘dur. Ancak hekim tarafından gerekli görüldüğü takdirde bu doz günde iki kere 2 tablete çıkarılabilir.
 5. VEGAFERON tableti doktorun size söylediği süre boyunca kullanmanız çok önemlidir.  Hatta demir depolarının dolması için demir eksikliğine bağlı semptomların kaybolmasından sonraki 1 aylık süre boyunca kullanmaya devam etmeniz gereklidir.

 

VEGAFERON 50 mg Film Tablet’in Olası Yan Etkileri

 1. VEGAFERON tablet alımı sırasında karın ağrısı, nefes almada güçlük, şok, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorla veya bir sağlık kuruluşuyla acilen irtibat kurulmalıdır.
 2. VEGAFERON tablet kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Doygunluk duyusu, dişlerde geçici renk değişikliği, epigastrik ağırlık hissi, bulantı, kabızlık yada ishal, kusma, abdominal ağrı, kurdeşen, ciltte döküntü, kızarma, kaşıntı, baş ağrısı ilacın yaygın olmayan yan etkileridir. İdrarda renk değişikliği seyrek; nefes darlığı, alerji, alerjiye bağlı deri döküntüleri ilacın çok seyrek görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Demir III Hidroksit Polimaltoz kompleksi
İlaç Marka İsmi: VEGAFERON 50 mg Film Tablet
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu:Trivalan Demir Preparatı, Antianemik- B03AB05
Ruhsat sahibi: FARMAKO ECZACILIK A.Ş.
Mahmutbey Mah. 2477. Sok. No:23 Bağcılar / İSTANBUL
Üretici firma: KOÇAK FARMA İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Karaağaç Mah. 11. Sok. No:5 Kapaklı / TEKİRDAĞ

VEGAFERON Film Tablet prospektüsü (kullanma talimatı)

VEGAFERON Film Tablet prospektüsü (kullanma talimatı)

VEGAFERON Film Tablet’in kısa ürün bilgisi

VEGAFERON Film Tablet’in kısa ürün bilgisi

VEGAFERON 50 mg Film Tabletin etki mekanizması
Demir vücutta bütün hücrelerde bulunur ve hayati fonksiyonlara sahiptir. İyonik demir enerji transferinde rol oynayan enzimlerin (sitokrom oksidaz, ksantin oksidaz, süksinik dehidrojenaz gibi) yapısında vardır. Demir eksikliği durumunda bu hayati fonksiyonların  eksiklikleri meydana gelmektedir. Demir III hidroksit polimaltoz kompleksi uygulaması ile demir III iyonu vasıtası ile demir eksikliğinin sebep olduğu anemilerde kan yapımındaki azalma ve bunun sonucunda oluşan etkiler ortadan kalkmaktadır.
VEGAFERON tablet, demir eksikliğinin tedavi ve profilaksisi için tasarlanıp, geliştirmiş bir ilaçtır.

VEGAFERON FORT film tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.