T İle Başlayan İlaçlar

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Tigesiklin’dir.  TYGEPOL, vücuttaki bakterilerle savaşarak , enfeksiyona sebep olan bakterilerin büyümesini durduran antibiyotik bir ilaçtır ve  aşağıdaki enfeksiyonların tedavisinde endikedir:
1)Bakteriyeminin eşlik ettiği vakalar dahil Streptococcus pneumoniae (penisiline duyarlı izolatlar), Haemophilus influenza (beta laktamaz negatif izolatlar) ve Legionella pneumophila’nın neden olduğu toplum kökenli bakteriyel pnömonide;
2)Komplike intraabdominal (karın boşluğu) enfeksiyonlarda;
3) Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) da dahil komplike deri ve deri yapısı enfeksiyonlarında kullanılır.

 

TYGEPOL 50 mg I.V. infüzyonluk çözelti için liyofilize toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Geçmişte ilacın içindeki aktif maddeye (Tigesikline) ya da diğer bileşenlerine karşı  hassasiyet yaşayanlar için kullanımı önerilmez.
 2. Ağır enfeksiyonların tedavisinde, bu ilaç başka antibiyotiklerle beraber de uygulanabilir.
 3. Minosiklin, doksisiklin gibi tetrasiklin grubu antibiyotiklere  duyarlılık durumu söz konusuysa; TYGEPOL almadan önce hekiminize bunu  söylemelisiniz.
 4. TYGEPOL kullanırken kusma, şiddetli karın ağrısı görüldüğünde hemen tıbbi destek için acilen bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz. başvurunuz. Bu belirtiler pankreas iltihabının (pankreatitin) işareti olabilir.
 5. TYGEPOL, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. TYGEPOL kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile hekiminizin tavsiyede bulunduğu sürece kullanmanızda fayda vardır. Zira enfeksiyon tamamen bitmeden de rahatsızlıklarınızda  düzelmeler görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol metodu ile korununuz.
 8. TYGEPOL, ishale sebep olabilir.  Eğer sulu veya kanlı ishaliniz var ise acilen  hekimle irtibata geçmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç almayınız.
 9. Eğer karaciğer rahatsızlığınız var ise; TYGEPOL ile tedaviye başlamadan önce muhakkak hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Eğer pıhtılaşmayı önleyici ilaçla tedavi görüyorsanız;  TYGEPOL ile tedaviye başlamadan önce hekiminize bunu söylemelisiniz.
 11. TYGEPOL , 18 yaşından küçük hastalara verilmemelidir.  Çocukların dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 12.  TYGEPOL kullanırken güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 13. TYGEPOL, sersemlik veya baş ağrısı ortaya çıkabilir. Eğer ilacı kullanırken bu istenmeyen etkiler görülüyorsa makine ve araç kullanmayınız.
 14. TYGEPOL, şeker hastalığına bağlı ayak enfeksiyonunu tedavi etmemektedir.
 15. Gebelikte ve emzirme dönemlerinde hekime danışılmadan TYGEPOL kullanılmamalıdır.Doğmamış bebek ve emzirilen bebek için zararlı olabilir.

 

TYGEPOL 50 mg I.V. infüzyonluk çözelti için liyofilize toz’un  Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz TYGEPOL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde uygulamanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 2. TYGEPOL intravenöz infüzyon yoluyla kullanılır. İnfüzyon süresi yaklaşık 30-60 dakika arasında olmalıdır.
 3. TYGEPOL, 100 mg başlangıç dozundan sonra 12 saatlik arayla 50 mg şeklinde kullanılır.
 4. Komplike deri ve deri yapısı enfeksiyonları ve komplike intraabdominal enfeksiyonlarda tavsiye edilen kullanma süresi 5 ila 14 gün; toplum kökenli bakteriyel pnömonide tavsiye edilen kullanma süresi 7 ila 14 gündür.
 5. TYGEPOL kullanım süresi, enfeksiyonun şiddeti ve bulunduğu vücut bölgesi ile hastanın klinik ve bakteriyolojik seyrine göre belirlenmelidir.

 

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon’un Olası Yan Etkileri

 1. TYGEPOL ile tedavi görürken  karın ağrısı, nefes almada zorluk, şok, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik durumunda acilen hekime haber verilmelidir.
 2. Çok yaygın : ishal, bulantı, kusma.

 

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon’un Saklanması

 1. TYGEPOL ilacı, 25 dereceden düşük oda sıcaklığında saklamalısınız.  Rekonstitüe edilmiş solüsyon berrak, sarı ya da turuncu renginde olmalıdır; bu renk oluşmamışsa solüsyon kullanılmayıp atılmalıdır.
 2. TYGEPOL uygulanım için hazırlandıktan sonra, oda sıcaklığında (25˚C) 24 saate kadar (flakonda 6 saate kadar, IV torbada geri kalan 18 saat boyunca), buzdolabında ise (2-8˚C) 48 saat süreyle saklanabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tigesiklin
İlaç Marka İsmi: TYGEPOL 50 mg I.V. infüzyonluk çözelti için liyofilize toz
İlacın ATC kodu ve farmakoterapötik grubu: J01AA12– Antienfektifler (sistemik),  Sistemik antibakteriyel ilaçlar, Tetrasiklinler
İlacın ruhsat sahibi:  POLİFARMA İLAÇ SANAYİ VE TİC. A.Ş.
Vakıflar OSB Mahallesi, Sanayi Caddesi, No:22/1 Ergene/TEKİRDAĞ
Tel: (0282) 675 14 04-Faks: (0282) 675 14 05
Üretici firma: AROMA İLAÇ SANAYİ LTD. ŞTİ.
Vakıflar OSB Mahallesi, Sanayi Caddesi, No:22/1 Kat:2 Ergene/TEKİRDAĞ
Tel: (0282) 675 10 06-Faks: (0282) 675 14 05

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon prospektüsü (kullanma talimatı)

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon prospektüsü (kullanma talimatı)

TYGEPOL 50 mg I.V. Flakon kısa ürün bilgisi

VEGAFERON 50 mg Film Tablet, nedir,ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

VEGAFERON ŞURUP, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.