S İle Başlayan İlaçlar

SLOXACIN 200 mg IV infüz. çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

Bu ilaç bir antibiyotik olup, vücuttaki bakterilerle savaşarak bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi edici siprofloksasin isimli etken maddeyi içinde bulundurur. SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti (flakon), böbrek enfeksiyonu (Piyelonefrit), sistit, üretrit ( idrar yolu enfeksiyonu), bakteriyel vajinozis, prostat bezi iltihabı, rahim içi ve rahim ağzı ihtihabı gibi üreme organlarının enfeksiyonu, yüz sinüslerinin, orta kulağın enfeksiyonu, zatürre, şarbon enfeksiyonu ve septisemi (kan dolaşımında enfeksiyon bulunması) tedavisinde;  SLOXACIN ayrıca  gözde iltihaplanma, deri ve yumuşak doku enfeksiyonu, eklem iltihabı, kemik dokuda iltihaplanma, sindirim organları ve karın içinde meydana gelen iltihaplanma durumlarında kullanılmaktadır.

 

SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti’nin Kullanım Şekli

 1. Enjeksiyonluk formda hazırlanan SLOXACIN,  60 dakika sürecek şekilde infüzyon yoluyla toplardamara  uygulanır.
 2. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin direktiflerine uyunuz.
 3. SLOXACIN ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekiminizin verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü hastalık semptomlarınız  hastalığınız tam anlamıyla tedavi olmadan da düzelme gösterebilir.

 

SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlaçtaki etken maddeye (siprofloksasine) karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SLOXACIN kullanımı ishale sebebiyet verebilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise hemen ilacı kesmeli ve hekime başvurmalısınız.  Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun semptomu olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishalin kesilmesi için herhangi bir ilaç almayınız.
 3. SLOXACIN kullanırken deriniz güneşe karşı daha duyarlı olabileceğinden tedaviniz süresince güneşte kalmaktan kaçınınız. Aksi halde derinizde yanık şeklinde lekeler oluşabilir. Dışarı çıkarken koruyucu giysiler giyiniz.
 4. Eğer antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, eklem rahatsızlığı, çizgili kas zayıflığı, şeker hastalığı, epilepsi gibi herhangi bir nöbet hastalığı, kötü huylu tümör, kalp rahatsızlığı, anemi, hipokalemi,  uzun QT sendomu ya da felç rahatsızlığı vakalarından birisine sahipseniz; SLOXACIN almadan önce hekiminizi bilgilendirmeniz ilacın güvenli bir şekilde kullanmanız açısından önemlidir.
 5. SLOXACIN tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabileceğinden, şayet 65 yaşından büyükseniz veya oral yoldan  steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya herhangi bir organ nakli geçirdiyseniz bu riskin oluşabilme ihtimali daha yüksektir.
 6. SLOXACIN kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu yaşarsanız;  ilacın kullanımını kesip hekime haber vermelisiniz.
 7. SLOXACIN tedavisi sürerken, içinde kafein bulunan ilaçlar kullanmayınız. Bu ilaç, kafeinin etkilerini güçlendirmektedir.

 

SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti’nin yan etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı,  ciltte kabartı, idrar tutukluğu, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, irade dışı kasılmalar , enjeksiyon bölgesinde tahriş gibi yan etkilerde acil yardım için bir sağlık kurumuyla irtibat kurunuz.

 

Etken madde: Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi : SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti (flakon)

 

SLOXACIN 200 mg/100 ml IV infüzyonluk çözelti kullanma talimatı


 

 

RİTALİN LA 20 mg Modifiye Salımlı Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

RYDAPT 25 mg yumuşak kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.