N İle Başlayan İlaçlar

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

0

Endikasyon Bilgisi :

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül kanser tedavisinde etki gösteren Vinorelbin tartarat isimli etken maddeyi ihtiva eder.  NAVELBINE, küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde, evre I dışı hastalarda cerrahi rezeksiyon sonrası veya lokal ileri (evre IIIB) ve metastatik (evre IV) hastalıkta tek başına ya da platin grubu ajanlarla beraber kullanılır,  ayrıca NAVELBINE meme kanserinde kullanılmaktadır.

 

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. NAVELBINE‘in içindeki aktif maddeye veya bu tür kanser ilaçlarına karşı daha önceleri sizde bir hassasiyet oluştuysa; bu ilacın size verilmesi uygun değildir.
 2. NAVELBINE, hamilelerde ve emziren annelerde asla kullanılmaz. kanser tedavisi alan anne ve baba adayları NAVELBINE‘le tedavi bitiminin ardından en az üç ay boyunca doğurganlığı koruyucu ilaç ve araçları düzenli bir şekilde kullanmaları öngörülür.
 3. Kan pulcuğu ya da beyaz kan hücresi sayısı normalin altındaysa veya kendinizi hasta hasta hissediyorsanız ve ağır bir enfeksiyon geçiriyorsanız ya da bir virüs hastalığı olan sarı humma aşısı yapıldıysa; bu durumlarda NAVELBINE size verilmemelidir.
 4. Karaciğer fonksiyonunuzda bozulma varsa veya radyoterapi görüyorsanız ya da kalp rahatsızlığı (iskemik) hikayeniz var ise; NAVELBINE kullanmadan önce hekiminizle bu konuları önemle görüşmelisiniz.
 5. Tedavi öncesinde ve tedaviniz sürerken kan hücre sayısının normal olup olmadığının hekim tarafından tespiti yapılacak, eğer kanınızdaki değerler normalin altında ise: kan değerleriniz normal hale gelene kadar NAVELBINE‘le tedaviye ara verilecektir.
 6. Amprenavir ,Atazanavir, Ritonavir, İndinavir, Fosemprenavir, Rezolsta, Lopinavir, Atazanavir, Darunavir  gibi virüs tedavisinde kullanılan proteaz inhibitörleri;  takrolimus, everolimus, sirolimus, siklosporin vb. bağışıklığı düzenleyici ilaçlar; lapatinib, mitomisin C (kanser ilacı); itrakonazol, ketokonazol, posakonazol (mantar ilaçları); fenitoin, fosfenitoin (sara ilacı); varfarin vb. kan sulandırıcılar NAVELBINE‘le beraber kullanılmamalıdır.

 

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül Nasıl kullanılır, kullanım Şekli:

 1. Kullanılacak NAVELBINE dozu, hekim tarafından hastanın genel durumu, boyu ve kilosuna göre hesaplayacak ve ayarlayacaktır. Tedavinin ne kadar süreceğini ve doz sıklığı hakkında hekiminiz sizi bilgilendirecektir.
 2. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak suyla beraber; midenizin bulanmasını azaltmak için yemek esnasında kullanmanız tavsiye edilir.

 

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül’ün Olası Yan Etkileri :

 1. NAVELBINE kapsül’ün en çok görülebilen yan etkisi mide bulantısı ve kusmadır.
 2. NAVELBINE kapsül kullanırken reflekslerde azalma, duyu azalması, aşırı halsizlik, karın ağrısıyla birlikte dışkı yapamama, beyaz veya kırmızı kan hücrelerinin azalması sebebiyle ortaya çıkan bakteri, virüs, mantar enfeksiyonları veya ciltte solma, yorgunluk, solunum problemleriyle karşılaşılabilir. Bunların düzelmemesi halinde hekiminizle acilen iletişim kurunuz.
 3. NAVELBINE kapsül kullanırken sizde yüksek karaciğer enzimleri, ağız içinde iltihabi yaralar meydana gelirse,  ishaliniz varsa ve günde dört defadan fazla dışkı yapıyorsanız tıbbi destek için acilen hekiminizi arayınız.
 4. NAVELBINE kapsül’ün sık olarak karşılaşılan yan etkileri : Çene, eklem, adale ağrısı ve kolay kanama, çürük oluşumudur.
 5. NAVELBINE kapsülle tedavi sürecinde geçici saç dökülmesi, iştahta azalma, kilo kaybı, bitkinlik görülebilir, bunların şiddetlenmesi halinde tıbbi yardım almak için hiç vakit kaybetmeden hekiminizle iletişim kurunuz.

 

İlaç Marka İsmi: NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül
İlaç Etken Maddesi:  Vinorelbin tartarat
İlacın diğer formları :
NAVELBINE 50 mg/5 ml Enjeksiyonluk Çözelti
NAVELBINE 10 mg/5 ml Enjeksiyonluk Çözelti
NAVELBINE 20 mg yumuşak kapsül

Ruhsat Sahibi : PIERRE FABRE İLAÇ A.Ş.
Anel İş Merkezi Saray Mah.
Site Yolu Sok. No:5/27
34768 Ümraniye – İSTANBUL
Tel : 0 216 636 74 00
Faks: 0 216 636 74 04

Üretici Firma : Pierre Fabre Médicament Production
Avenue du Béarn
64320 Idron/Fransa

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül kullanma talimatı


NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül kullanma talimatı


NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül Kısa Ürün Bilgisi

NAVELBINE 30 mg yumuşak kapsül Kısa Ürün Bilgisi

Source link

MAXICILIN 1000 mg IM enj. toz içeren flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Previous article

NAVELBINE Enj. Çözelti, nedir, ne işe yarar, yan etkileri

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.