I İle Başlayan İlaçlar

LIPVAKOL 20 mg Film Tablet, nedir, yan etkileri, nasıl kullanılır, ne işe yarar

0

İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. İlaç Marka İsmi: LIPVAKOL 20 mg Film Tablet
 2. Endikasyon Bilgisi: Simvastatin adlı etken maddeyi içinde bulundurur. LIPVAKOL, yüksek kolesterol tedavisinde; antihiperlipidemik olarak.
 3. LİPVAKOL DOZAJI: tedaviye başlama 10 mg veya 20-40 mg (akşam, günde tek doz).
 4. LİPVAKOL 20 mg kontrendikeleri:  alerjik reaksiyon, karaciğer yetmezliği; hamilelik, emzirme; flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, telitromisin, klaritromisin, eritromisin, HIV ilaçları ve Nefazodon kullanımı.
 5. LİPVAKOL 20 mg, hamilelikte X kategorisindedir ve emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.
 6. LİPVAKOL 20 mg’ın yan etkisi: nadiren miyopati, el ve ayaklarda ağrı, uyuşukluk, sarılık, bağırsak gazı, kabızlık, dispne, baş ağrısı. saçkıran, prurit.
 7. Etkileşim: Azol grubu antifungal ilaçlar, fibratlar, makrolit grubu antibiyotikler, antiaritmikler ve proteaz inhibitörler.
 8. LİPVAKOL 20 mg Film Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. LİPVAKOL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 9. LİPVAKOL 20 mg Film Tablet sırasıyla, Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına Etkili İlaçlar, HMG CoA redüctaze inhibitörleri ve
  simvastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz LİPVAKOL’ün üretimini NOBEL İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. LİPVAKOL için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

 

LIPVAKOL 20 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
LIPVAKOL 20 mg kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

LIPVAKOL 20 mg kısa ürün bilgisi
LIPVAKOL 20 mg kısa ürün bilgisi

LIPVAKOL 40 mg Film Tablet, nedir, yan etkileri, nasıl kullanılır, ne işe yarar

Previous article

1. Soru: Sars-Cov-2 Enfeksiyonunda Aşı Bir Gereklilik midir? Ercüment Ovalı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.