Genel

Karaca ile Nefis Güveçlere Hazır Mısınız?

0

Sebze, et, kurubaklagil ve deniz ürünlerinin uzun süre düşük ısıda pişirilerek hazırlandığı güveç yemekleri sofraların özel lezzetlerindendir. Orijinal olarak toprak kaplarda pişirilse de ev ortamı için daha kullanışlı tencerelerde pişirilir. Karaca güveç tencerelerinde hazırlanan yiyeceklerle damaklarda hoş lezzetler kalır. Temizliği ve bakımı kolay olan bu tencerelerde pişen güveçlerle misafirlerinize keyifli sofralar kurabilirsiniz.

İyi Bir Güveç Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Başlı başına bir kültür olan Türk mutfağı farklı kültürlerin izlerini bünyesinde barındırır. Anadolu mutfağının en özel yemeklerinden olan güveç de bu kültür mirası içinde yer alır. İyi bir güveç pişirmek için et, sebze, tavuk, kurubaklagil ya da deniz ürünleri kullanabilirsiniz. Çeşitli sebzeleri etlerle harmanlayarak baharatlarla buluşturduktan sonra Karaca güveç tencere çeşitlerinin içine yerleştirebilirsiniz. Güvecin altını yakmadan önce lezzetine lezzet katmak için en üste bir parça tereyağı ilave etmeyi unutmayın. Özel olarak geliştirilen Karaca güveç tencerelerini ocakta ya da fırında kullanabilirsiniz. Kısık ateşte kendi suyu ile pişen güveç yemeklerini sevdiklerinizle paylaşarak sofralarınızda şölen havası estirebilirsiniz. İyi bir güveç yemeği pişirmenin bazı püf noktaları vardır. Yemeğinizi hazırlarken bütün malzemeleri çiğ olarak tencereye eklemeye ve su ilavesi yapmamaya özen göstermeniz gerekir. Tüm malzemelerin eşit boyda olması da görsel açıdan oldukça önemlidir. Malzemeleri tencereye yerleştirirken en zor pişen ürünleri en alta, daha çabuk pişenleri üst sıralara ekleyebilirsiniz. Bu sayede tüm malzemeler eşit pişer ve lezzetine doyulmaz güveç yemekleri ortaya çıkar.

Güveç Yemeğinin En Lezzetli Eşlikçileri

Güvecin kısık ateşte pişmesi gerekir. Pişirme süresi ortalama 2 ile 3 saat arasında değişebilir. Güveç yemeğinde et ve sebze oranına da dikkat etmek gerekir. 1 kilo sebzeye 1 kilo et miktarı lezzetli bir güveç için altın orandır. Kalabalık sofralar için oldukça ideal bir yemek olan güvecin yanına ne yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bol soslu ve tam bir lezzet harmanı olan güveç yemeğinin yanına en yakışan yan ürünlerin başında çıtır çıtır patates kızartmaları gelir. Farklı yöntemler denemenize rağmen patates kızartmalarında istediğiniz gevrekliğe ulaşamıyorsanız yeni bir kızartma tavası almanın zamanı gelmiş demektir. Karaca patates kızartma tavası sayesinde rengi ve çıtırlığı ile kalpleri kazanan garnitürler hazırlayabilirsiniz. Kızartma tavası içinde yer alan sepet sayesinde patateslerin fazla yağını süzerek servis edebilirsiniz. Bu tavalar sayesinde patatesten havuca, patlıcandan tavuk parçalarına kadar farklı pek çok ürünü tam kıvamında kızartabilirsiniz. Güveç yemeklerinin yanı sıra patates kızartmasının yanı sıra lezzetli bir pirinç pilavı da pişirebilirsiniz. Karaca pilav tencereleri sayesinde misafirlerinize tane tane dökülen pilavlar servis edebilirsiniz.

Karaca Güveç Tencerelerinin Özellikleri

Karaca güveç tencereleri arasında bakı, döküm ve granitten yapılan ürünleri bulabilirsiniz. Bu tencereler toprak bir kaba ihtiyaç duymadan lezzetine doyulmaz güveç yemekleri pişirmenize yardımcı olur. Bazı modeller hem ocak üzerinde hem de fırında kullanılabilir. Toprak kaplar gibi yuvarlak bir görünüme sahip olan Karaca güveç tencereleri ısıyı tüm tencereye eşit biçimde dağıtarak her malzemenin kıvamında pişmesini kolaylaştırır. Sunum için de oldukça şık bir görünüme sahiptirler. Bakır güveç tencerelerini tercih edecekseniz belitli aralıklarla kalay işlemi yaptırmanız gerekebilir. Kararma görülen yerleri salça ya da limonla ovalayarak rengini parlatabilirsiniz. Kaliteli malzemeler ve Karaca güveç tencere çeşitleri ile nefis davet yemekleri hazırlamak mümkündür. Tabak bütünlüğü için de pilav ve patates gibi yiyecekler için de Karaca tencere çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Ağızda dağılan güveç yemekleri, çıtır çıtır patatesler pişireceğiniz tencereler için Karaca’ya göz atabilirsiniz.

Deri İle Suni Deri Arasındaki Farklar

Previous article

Kolejen Takviyesi ile Cildinizi Koruyun

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel