Genel

Kalsiyum Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
nutrient-kalsiyum-tozu

Süt ve süt ürünlerinden konu açıldığı zaman akıllara ilk gelen besinlerden birisi olan Kalsiyum, yemişlerde bol miktarda bulunmaktadır. İnsan vücudu açısından oldukça önemli ve faydası fazla olan bir besindir. Genel olarak kemik sağlığı ile ilişkilendirilmiştir.

 

Canlılar açısından kalsiyum elzem olmasının yanı sıra insan vücudunda en fazla yer alan mineraldir. İnsan vücudundaki kemikler ve dişlerde bol miktarda kalsiyum yer almaktadır. Vücuttaki iskelet ve diş yapısı sağlıklı olması açısından sürekli ihtiyaç olan mineral, kardiyovasküler ve kas hareketleri içinde önem taşımaktadır.

 

Kalsiyum, süt, yoğurt ile yeşil yapraklı olan sebzelerde bulunarak karşımıza sık şekilde çıkmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemi içinde olan kadınlar açısından çok ihtiyaç duyulan besinlerin arasında kalsiyum bulunmaktadır. Bebekte oluşacak iskelet sistemi açısından ihtiyaç duyulmakta olan besini annede yer alan kalsiyum kaynağından alınmaktadır. Bundan dolayı kalsiyum birçok yönden oldukça güçlü bir beslenme düzeni olmaya özen gösterilmelidir. İleri düzeye varmış olan kalsiyum eksikliği vücutta işlemekte olan metabolik faaliyetlere zarar verebilmektedir. Böylelikle önemli sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olur.

 

Kalsiyum Faydaları Nelerdir?

 

İnsan vücudundaki kemiklerin gelişmesi, büyümesi ve korunması yani sağlıklı kemik yapısına sahip olabilmek açısından kalsiyum tüketimi büyük bir öneme sahiptir. Yaşlanma dönemine giren insandaki kemik yoğunluğunun desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Büyüme durma sonrasında ise kemiklerin korunmasını desteklemektedir. Kas kasılması yaşanıyor ise düzenleme getirilmesine imkan sağlayan kalsiyum, kasta bulunan proteinler açısından kasılma işlevine yardımcıdır. Aynı zamanda kan damarlarını çevrelemekte olan kaslarda gevşemeye yardımcı olmaktadır. Bugüne dek gerçekleştirilmiş bir takım çalışmalar, yüksek biçimde tüketilecek kalsiyum düşük halde olan kan basıncıyla arasında bir bağ kurulmuş olduğunu gösterir.

 

Vücutta kalsiyum eksikliği olması halinde bir takım sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Mesela hassas yapıya sahip olan, kolay kırılabilen ile kemik erimesi gibi hastalıkların sebebi olarak gösterilmektedir. Çocuklar açısından büyüme döneminde önemli bir rol üstlenen kalsiyum yeteri miktarda alınması halinde çocuğun boyuna ulaşması için katkı sağlamaktadır. Böylece daha güçlü bir yapı ile çocuk hayatına devam etmiş olur. https://tiens.com.tr/urunler/gida-takviyeleri/nutrient-kalsiyum-tozu

 

Bel Fıtığına En İyi Gelen İlaç

Previous article

Gıda Takviyesi Nedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Genel