Blog

Kafein Hafızayı Güçlendiriyor Mu ?

0

Bir çok çalışma kafeinin sağlığımıza olan yararlarını ortaya koyuyor.  Yeni bir çalışma ise bir doz kafeinin öğrenme işlemi bittikten sonra alımı uzun süreli belleğe faydalı olabileceğini vurguluyor. Bu çalışma Nature Neuroscience dergisinde yayınlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Daniel Borota tarafından ortaya konulan bu çalışma -her ne kadar geçmiş çalışmalar kafeninin bilişsel gelişime etkisini ortaya koysa da- kafeinin uzun süreli belleğe etkisinin daha önceden incelenmediğini açığa çıkarıyor.

Kafeinin uzun süreli belleğe olan etkisini test etmek için Daniel Borota’nın oluşturduğu takım 18 ile 30 yaşları arasındaki 160 katılımcıdan oluşan bir denek grubu oluşturdu. Çalışmanın ilk gününde, katılımcılara farklı nesnelerin resimleri gösterildi ve bunların açık alan ya da kapalı alan nesnesi olup olmadığı soruldu.

Bu aşamadan sonra, katılımcılara rastegele olarak 200 mg’lık hap formunda kafein ya da placebo tablet verildi.

Ertesi günü, katılımcılara daha önceden gösterilen aynı resimler olmak üzere yeni resimler de gösterildi. Bundan sonra katılımcılardan resimlerin yeni, eski ya da orjinaline benzeyip benzemediğini tespit etmeleri istendi.

200 mg Kafein Hafızayı Güçlendiriyor

Araştırmalar, placebo tablet alanlara oranla 200 mg’lık kafein hapı alanların benzeyen resimleri tespit etmede daha iyi bir oran yakaladığını ortaya koyuyor.

Ancak, bu araştırma aynı zamanda, iki grubun da -placebo alanlar ve kafein alanlar- yeni ve eski resimleri gayet iyi bir şekilde ayırt edebildiklerini söylüyor.

Çalışmayı yürüten ekip, bir sonraki çalışmada 300 mg ve 100 mg kafein üzerine odaklanıyor, bu çalışmaya göre 200 mg kafein alanlar 100 mg kafein alanlara göre çalışmada daha iyi bir performans ortaya koyuyor; ancak 300 mg kafein alanlar’da herhangi bir üst gelişme yaşanmıyor.

Kafein Tüketiminin Potansiyel Yararları ve Zararları

FDA’nın son rakamlarına göre ortalama olarak bir Amerika’lı günde 300 mg kafein tüketiyor. Bu kafeinin ana kaynakları ise kahve, çay ve meşrubatlar.

Bir çok çalışma kafeinin insan sağlığına yararları olduğunu not ediyor. Geçen yıl, Medical News Today’de çıkan bir çalışma karaciğer hastalığı riskini kafein’in azaltabileceğini vurgulamıştı, aynı zamanda diğer çalışmalar da günde 2 ile 4 kupa kahve içmenin intihar riskini azaltabileceğini söylüyor.

Ancak kafein’in zararları ile ilgili yapılan çalışmalar da mevcut. Bunların arasında kafein tüketiminin uyuma düzenini bozabileceği ve kalp fonksiyonunu değiştirebileceği ihtimalleri de var.

Öğrenme işlemi sonrası 200 mg kafeinin uzun süreli belleği güçlendiriyor.

Öğrenme işlemi sonrası 200 mg kafein uzun süreli belleği güçlendiriyor.

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/270963.php

 

Kaynak link

D Vitamini Meme Kanseri Tedavisinde Etkili Olabiliyor

Previous article

Hızlı Kilo Vermenin 16 Yolu, Zayıflamanın Yolları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

More in Blog